Blog
0

Obce a mestá verné cyrilo-metodským tradíciám: Nové Zámky

Súsošie sv.Cyrila a Metoda

Foto: Súsošie sv. Cyrila a Metoda                 v Nových Zámkoch

Mesto Nové Zámky leží na území Podunajskej nížiny, na nízkom poriečnom vale rieky Nitra. Mesto má bohatú historickú minulosť. Oblasť mesta bola obývaná už v mladšej dobe kamennej. Archeologické nálezy odkryli artefakty z rôzneho obdobia, napr.: haltštatské hroby, trácko-skýtske nálezy, slovansko-avarské pohrebisko, sídlisko z doby veľkomoravskej a staromaďarské pohrebisko, ako aj sídlisko Slovanov z 11. storočia.

    Foto: v Múzeu Jána Thaina

Na Námestí františkánov sa nachádza súsošie svätých Cyrila a Metoda. Toto netradičné súsošie stvárňuje postavy svätcov stojacich na roztvorenej knihe, popísanej hlaholským písmom. Pokrčenie knihy pripomína krivdu spáchanú na vierozvestcoch, ktorej sa dopustili franskí kňazi; svätci sa opierajú o barlu končiacu dvojkrížom – Cyril ako mních má na hlave kapucňu, podáva žezlo  sv. Metodovi, aby pokračoval v začatej misii a gestom vyjadruje svoju dôveru v schopnosti brata úspešne ju dokončiť. Autorom diela je Mgr. art. Roman Hrčka.

Zo slávnostného odhalenia súsošia                         / na fotografii je autor diela /

Vo Františkánskom kostole sa nachádzajú dva obrazy, stvárňujúce sv. Cyrila a Metoda.                                         Pamiatku sv. Cyrila a Metoda na území regiónu Nové Zámky nesú ulice, korporácie pomenované po nich.

   

Novozámčania usporadúvajú každý rok  spomienkovú slávnosť pri súsoší sv. Cyrila a Metoda, na ktorej si pripomínajú život a dielo bratov zo Solúna.

Foto: Relikvia sv. Cyrila vystavená                          vo Františkánskom kostole v júli 2013

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu