Rozhovory
0

Pandémia zmenila aj vzdelávanie – v istej podobe už navždy, hovorí Zarena Kancheva z Viber

Obmedzenia v súvislosti s karanténou, ktorými sme si prešli na jar, ovplyvnili aj spôsob, akým komunikujeme. Aby sme si udržali kontakt s okolím, začali sme viac používať digitálne technológie. Tie prenikli aj do vzdelávacieho systému. A práve vzdelávanie je jednou z najzložitejších oblastí, ktorú COVID-19 priamo ovplyvňuje. Učitelia, študenti i rodičia boli nútení vo veľmi krátkom čase prijať úplne odlišný model, než na aký sme boli doteraz zvyknutí. Postupná digitalizácia školstva sa neskutočne urýchlila a všetci si museli poradiť zo dňa na deň.

Skvelým nástrojom, ktorý môže komunikácii v rámci online vzdelávania pomôcť, sú aj komunikačné aplikácie. O tom, aké novinky priniesol Viber v priebehu posledného pol roka študentom, rodičom a učiteľom, sme sa rozprávali so Zarenou Kancheva, ktorá je zodpovedná za PR a komunikáciu značky Viber v strednej a východnej Európe.

Zmenili komunikačné aplikácie spôsob vyučovania? Ako môžu podľa vás pomôcť učiteľom, študentom a rodičom v procese vzdelávania?

Komunikačné aplikácie využívame na dôležitú i menej dôležitú každodennú komunikáciu s rodinou, priateľmi, kolegami. Viber je jednou z najpoužívanejších komunikačných platforiem v našom regióne a jej využitie je veľmi rozmanité. Používatelia s jej pomocou sledujú témy alebo značky, ktoré ich zaujímajú. So začiatkom nového školského roka sa, samozrejme, zaujímajú aj o to, ako im môže aplikácia pomôcť pri vzdelávaní alebo vyučovaní.

Snažíme sa preto poskytnúť čo najviac spôsobov, ako študentom, rodičom a učiteľom priniesť efektívnu a bezpečnú možnosť digitálne komunikovať. Jednou z nich sú komunity, ktoré si používatelia vytvárajú sami. V našom regióne ich už nájdete desiatky tisíc. Máme tiež množstvo ďalších nástrojov – od videohovorov s možnosťou zdieľania obrazovky, cez hlasové a video správy, zasielanie súborov… Najnovšie sme predstavili možnosť organizovať kvízy v rámci našich ankiet. Práve kvízy sú skvelým nástrojom pre učiteľov. Umožňujú im v rámci komunity študentov rýchlo prezistiť znalosti a vedomosti v konkrétnej tematickej oblasti.

Ktoré nástroje na Viberi môžu zefektívniť proces online vyučovania?

Ako som už spomínala, v priebehu posledného pol roka sme predstavili množstvo noviniek. Prišli sme napríklad s vylepšenou galériou. Po novom umožňuje učiteľom a študentom zdieľať linky a súbory v skupinách a komunitách. Komunity tiež ponúkajú široké možnosti administrácie prispievania, čo môže byť veľmi praktické práve pre pedagógov. Nástroj Moje poznámky prinesie aj možnosť upozornení na blížiace sa termíny odovzdania prác alebo iné dôležité dátumy.

Komunikáciu sme doplnili aj o zábavné prvky – GIF a sticker creator, teda možnosť vytvárať si vlastné GIFy a samolepky z fotiek a videí. Aj tieto funkcie sa dajú zapojiť do komunikácie spojenej so vzdelávaním, napríklad formou zábavných samolepiek z hodiny chémie alebo GIFy na tému matematických funkcií. Učitelia aj študenti dokážu byť veľmi kreatívni.

Všetky nástroje sú dostupné pre Android aj iOS a tiež vo Viber pre váš počítač. Verzia pre počítač je pre vyučovanie z môjho pohľadu ideálna. Používatelia môžu jednoducho zdieľať súbory alebo obrazovky vo väčšom pohodlí než na mobilnom zariadení a aj naďalej využívať všetky funkcie, ktoré poskytuje Viber pre mobil. Navyše, komunikácia sa medzi jednotlivými zariadeniami automaticky synchronizuje.

Aké sú podľa vás výhody a nevýhody dištančného vzdelávania?

Najtvrdším orieškom dištančného vzdelávania je udržať pozornosť a motiváciu študentov v situácii, v ktorej učitelia nemajú s triedou priamy kontakt. Online vzdelávanie však ponúka aj väčšiu flexibilitu v tom, kedy a kde sa odohráva. Neexistuje ideálny scenár a je pravdepodobné, že na nás v priebehu tohto školského roka čakajú nové nástrahy. Ale to v súčasnosti platí aj pre ďalšie aspekty života, ktoré stále viac ovplyvňuje prepojenie digitálneho sveta a priameho kontaktu.

Dokáže byť online výučba efektívna?

Môžem hovoriť len z vlastnej skúsenosti alebo skúsenosti mojich priateľov. Myslím si, že zásadným prvkom je spomínaná motivácia študentov a učiteľov. Pre malé deti je veľmi zložité sústrediť sa pred obrazovkou a nenechať sa rozptýliť. Pre rodičov je zase veľmi zložité skombinovať domácu výučbu a prácu. Pre starších študentov je online vzdelávanie v mnohom výhodné.  Jednak sú zvyknutí pracovať s mobilnými telefónmi a počítačmi, navyše im dáva väčšiu flexibilitu. Sú tak oveľa viac motivovaní. Je dôležité uvedomiť si, že niektoré zmeny, ktoré sa odohrali za posledného pol roka v oblasti vzdelávania, s nami v nejakej forme už zostanú.

Myslíte si, že by učitelia mali absolvovať školenia o využívaní digitálnych technológii na výučbu?

Učitelia si zaslúžia veľký rešpekt za to, ako si dokázali poradiť v rýchlo sa meniacich podmienkach. Zmena prišla bez potrebnej prípravy a pre mnohých z nich nie je ľahké využívať digitálne nástroje a zariadenia na výučbu. Určite je potrebné, aby učitelia získavali čo najviac informácií a naučili sa, ako online vzdelávanie zmanažovať.

V posledných mesiacoch sa sústredíme na to, aby sme učiteľov naučili Viber používať a umožnili im byť ľahko v spojení so študentmi a rodičmi. Na Slovensku spravujeme komunitu Viber návod pre učiteľov, ktorá má už takmer 33 000 členov, ktorí pravidelne dostávajú informácie a novinky. Učitelia tak majú možnosť naučiť sa skutočne veľa. Komunity sa veľmi jednoducho spravujú, je možné v nich zdieľať odkazy, súbory, usporiadať ankety a kvízy. Sú teda skvelým nástrojom na akúkoľvek skupinovú komunikáciu na mobilnom zariadení alebo počítači.

Aktuálne komunikujeme s najrôznejšími inštitúciami a ďalšími technologickými spoločnosťami o tom, ako naše možnosti v tejto oblasti ešte viac rozšíriť.

Zarena Kancheva, Viber:

Zarena Kancheva je zodpovedná za PR a komunikáciu značky Viber v celej strednej a východnej Európe. Je špecialistkou s viac ako 10-ročnými skúsenosťami v oblasti marketingu, komunikácie, reklamy a vzťahov s verejnosťou. Pracovala ako riaditeľka značky pre Fashion Days, kde bola zodpovedná za rozvoj marketingových aktivít. Predtým pôsobila ako marketingová manažérka na globálnej úrovni v spoločnosti Walltopia, špecialistka na PR v ING / NN Insurance, hlavný  Account Manager v spoločnosti MAG Communications a Account Manager v PR agentúre United Partners.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu