Späť na zoznam
Poradňa
Autor: UCN
27.12.2017 16:49

Feng šuej aj v školskom kabinete

Vo feng šuej sa všetko točí okolo kozmickej energie, ktorú v Číne nazývajú čchi, (v Indii prána, v Japonsku ki) a ktorá podľa ďalekovýchodnej filozofie prúdi vo všetkom a všade. Základom umenia feng šuej je usmerňovanie toku energie tak, aby mal z toho človek čo najväčší úžitok.

Feng šuej znamená žiť v harmónii

Hlavným cieľom feng šuej je dosiahnutie harmónie človeka s prostredím. Ak budeme pod vplyvom vyvážených energií okolia, budeme povzbudení pozitívnymi energiami prinášajúcimi zdravie, šťastie, hojnosť a spokojnosť. Hlboké poznanie harmónie prostredia nám hovorí o prírodných a kozmických silách, pracujúcich v náš prospech alebo proti nám. Vo feng  šuej používame rôzne úpravy, zoradenie a orientáciu prvkov a predmetov za účelom dosiahnutia tejto harmónie. Pomocou astrologickej kalkulácie sa zároveň môžeme naladiť na pozitívne energie v pravý čas a využiť ich čo najlepšie.

Ako priniesť harmóniu do školského prostredia

Energia vstupujúca hlavným vchodom do školy by nemala natrafiť na plnú stenu. Je dobré, ak sa hneď za vstupom nachádza voľný priestor, aby sa chi mohla kumulovať. Ak sa tu nachádza úzky a malý priestor, použite zavesené krištále, ktoré podporia a zároveň očistia priestor. Toto platí aj pre vchod do samotného kabinetu.

Vedľa dverí by mal byť pekný dekoračný predmet, napríklad váza s kvetmi alebo vo feng šuej sa používa trojnohá žaba s mincou v papuli dívajúca sa do vnútra miestnosti či soška Budhu. Tieto predmety povzbudia vstupujúci chi a zenergetizujú ju hneď pri vchode.

 

Druhou dôležitou vecou v samotnom kabinete je umiestnenie pracovného stola. Základná metóda školy foriem a tvarov hovorí o štyroch svätých zvieratách, ktoré by mali byť energeticky vyvážené a prítomné. Najdôležitejšia je čierna korytnačka, ktorú by ste mali mať za chrbtom. Je vytvorená plnou a pevnou stenou (pri domoch by to mala byť hora), čím vám dáva podporu, stabilitu a energie sú tu vyvážené a pevné. Narušenie tejto stability môže byť spôsobené oknom, dverami, rohom stien alebo nábytku.

 

Na podporu korytnačky je vhodný obraz s kopcami, horami, prírodou atď., ale bez vody.

Táto opora za chrbtom sa u osoby prejaví v jeho zdraví a vzťahoch.

Ľavá strana draka by mala byť vyššia ako pravá strana tigra. Toto sa dá dosiahnuť priehradkou pri stole, paravánom či vyššou skrinkou.

 

Sedenie

V spoločných kabinetoch je dôležité, aby si učitelia či dekani nesedeli vzájomne chrbtom. Ak to priestor dovolí, treba maximálne využiť možnosti miestnosti, aby sa tejto nepriaznivej situácii vyhlo. V prípadoch, keď to možné nie je, sa môže použiť paraván na vytvorenie náhradnej steny. Sedenie naproti sebe takisto nie je najpriaznivejšou možnosťou. Znova, ak to priestor nedovoľuje, sa sedenie napraví tak, aby osoby nesedeli presne naproti sebe, ale za opačnými stranami stola.

Smer sedenia sa dá podporiť aj tým, že podľa dátumu narodenia určíme smer, z ktorého táto osoba čerpá najpriaznivejšie energie a získava maximálnu podporu pre svoju činnosť.

 

Stôl

Umiestňuje sa do najvzdialenejšieho horného pravého alebo iného rohu miestnosti s celistvou stenou za chrbtom, dívajúc sa na dvere, nikdy nie medzi okno a dvere či priamo oproti hlavným dverám. Takto by ste boli vystavení priamemu prúdu rýchlej chi, čiže sha chi. Prinesie vám to choroby a problémy v práci.
 

Energie na pracovnom stole majú vplyv na pracovnú výkonnosť. Neporiadok, nakopené veci, papiere, veľa plných pohárov s perami nahromadenú chi blokujú, čiže sa stáva mŕtva a neprospešná. Preto vezmite všetko z vášho stola a vyčistite ho od akýchkoľvek nepotrebných vecí. Dajte späť len položky, ktoré sa bežne a denne používajú. Ostatné predmety a dokumenty by mali byť umiestnené na inom mieste, v zásuvkách, skriniach a kontajneroch.

Ak už máte stôl prázdny, môžete pridať to, čo je krásne, pozitívne a oku lahodiace. Z feng šuej symbolov sa najčastejšie využíva soška draka, Kuan Konga, trojica bohov Fuk, Luk, Sau, soška Budhu alebo dvojica rybiek.

 

Na stole môžete využiť aj baguu, čiže malú mapku, podľa ktorej si do hornej časti dáte menovku a lampu podporujúcu slávu a uznanie.

Viac bohatstva a hojnosti vytvoríte v ľavom rohu stola na juhovýchode, vhodný je PC, kalkulačka alebo loďka Yuen Pao či mince.

Na východnej strane stola je oblasť vášho zdravia, rastu a rodiny. Podporíme ju rastlinkami, ako napr. fialka, tučnolist, citrónovník, rastlina s okrúhlymi listami, kvitnúca alebo vytvárajúca plody. Hodí sa aj rodinná fotografia v drevenom ráme.

Na pravú stranu, čiže na západ a severozápad, sa hodia perá a telefón, ktoré aktivujú nápomocnú energiu. Pri telefóne by mal byť väčší okrúhly krištáľ, ktorý znásobuje prítomné energie.

Stred stola, čiže tai chi, by malo ostať voľné a ničím nezaťažené.

 
Podľa vplyvu svetových strán je dobré umiestniť telekomunikačné zariadenia, ako je kopírka, fax, počítače, do SZ alebo JV časti kabinetu.

JV sa spája s bohatstvom a úspechom, SZ je zas oblasťou nápomocnej energie. Na južnú stenu v kabinete sa hodia plagáty alebo diplomy, jednoducho všetko, čo hovorí o vás, vašom mene a vašej činnosti. Na severe by mal byť pohyblivý predmet, napríklad dvere, okno, ktoré rozvibrujú severné energie podporujúce prácu, kariéru. Vhodné sú zvonkohry, zvončeky, krištálemaketa lode alebo obrazy s vodou.
 

Ak sa prejaví časté ochorenie na pracovisku, je vhodné použiť kovovú zvonkohru, ktorá ošetrí negatívne zemské energie spôsobujúce choroby a problémy. Vhodné sú i kovové doplnky, svietniky, dekorácia, sochy.
 

Živé rastliny a kvety prinášajú na pracovisko mnoho pozitívnych prvkov. Okrem svojej prírodnej krásy, ktorá zlepší kvalitu ovzdušia, nás zjednocuje s fyzickým svetom. Ich zelená farba povzbudzuje k výkonnosti a obchodnému rastu. Vyhnite sa kaktusom alebo rastlinám s ostrými listami, pretože tie môžu spôsobiť SHA chi (ostrú negatívnu energiu). Aby ste čerpali pozitívny vplyv rastlín, musia byť zdravé a prosperujúce. Ak rastlina zomiera, odstráňte ju a nahraďte inou.

 

Ako podporiť deti

Oblasť detí z hľadiska feng šuej podporí nielen ich kreativitu, ale môže pomôcť s akýmkoľvek problémom s deťmi, s ich prospechom, ak sú nezvládnuteľné či príliš aktívne a nevedia sa začleniť do spoločnosti.

 

Preto západ, či už v samotných triedach, ale aj kabinetoch, patrí práve deťom a ich tvorbe. Odporúča sa sem umiestniť fotografie detí, detské ručné práce, maľby. Podporiť to môžete kovovou zvonkohrou alebo inými vlastnoručne deťmi vyrobenými keramickými predmetmi, ktoré sa zavesia do tejto časti kabinetu, ale i samotných tried. Farebne sú to kovové farby, a to biela, sivá, medená a všetky jemné pastelové odtiene.

 

Sektor vedomostí a vzdelávania sa nachádza na severovýchodnej strane. V tejto časti sa umiestňuje knižnica a knihy, žltá krištáľová guľka, sova, mlyn, lotosový kvet, sviečky. Farebne by mal byť tento sektor zemitý, tzn. žltá, hnedá, oranžová, kávová, sýta ružová a farby ohňa. Ako doplnkové farby sú povolené aj tyrkysová a zelená.

 

Ak si neviete rady s vaším kabinetom či dlhodobo pociťujete problémy, radi vám pomôžeme.

 

 

 

Gabriela Voštináková

Feng Shui Harmony

 

 

 

Súvisiace články

18.05.2017 10:02

Slušný človek je vychovaný človek

Slušnosť ako postoj jedinca k jeho okoliu je súčasťou sebaovládania a disciplíny pri konaní. S jej základmi sa začíname oboznamovať v rodine, ktorá nám vštepuje pravidlá spoločenského styku vytvorené zo spoločenských noriem a t...
12.07.2017 09:36

Výchova k zdravému životnému štýlu

Boj s obezitou a nadváhou je novodobou hrozbou pre takmer celú časť ekonomicky vyspelého sveta. Táto problematika nie je spôsobená len zvýšeným príjmom potravy a sladených nápojov, ale i nekonečnými hodinami presedenými v škole...
20.06.2019 17:11

Testovanie pohybových predpokladov žiakov

Na jeseň školského roku 2018/2019 sa uskutočnilo testovanie pohybových predpokladov žiakov prvých ročníkov základných škôl. Od tohto školského roka je testovanie podľa zákona o športe povinné pre všetky deti 1. ročníkov ZŠ, kto...