S prichádzajúcim novým rokom väčšina z nás inklinuje k vytváraniu novoročných predsavzatí. Ako si stanoviť reálne ciele a vybudovať sebadisciplínu nám v dnešnom rozhovore prezradil aj neuropsychológ, neurovedec a vysokoškolský učiteľ Dr. Robert Krause, Ph.D., MBA.
Prečo máme tendenciu vytvárať si nové predsavzatia práve na konci respektíve začiatkom nového roka?
Koniec nového roka pre mnohých ľudí slúži ako pomyselný mostík medzi starými zvykmi a novými zvykmi. Keďže aj spoločnosť hovorí o starom roku a novom roku, tak je prirodzené, že v novom roku chcú ľudia robiť nové veci. Ide teda skôr o symbolickú rovinu, ktorá má vonkajší motivačný charakter a slúži ako externý podnet, ktorý v nás asociuje túžbu po zmene. Ľudia prirodzene túžia po zmene, ktorá ich v predstave robí šťastnejšími a preto je pochopiteľné, že si človek stanovuje ciele a definuje určité predsavzatia.
Väčšina z nás mnohokrát upúšťa od predsavzatí po krátkom čase. Prečo je tomu tak? Ako si teda čo najefektívnejšie stanoviť reálne splniteľné ciele?
Nie je problém zmenu urobiť, ale ju udržať. Mnoho jednotlivcov nie je na zmenu dostatočne pripravených. Síce si zadefinujú ciele, ale zabúdajú, že bez kvalitne premysleného systému sa k nim len ťažko dostanú. Okrem toho sa často precenia, skočia z jedného extrému do druhého extrému, následne prežívajú pocit smútku, sklamania a frustrácie, vytvoria si negatívnu spomienku na zmenu, negatívni sa posilnia a upustia od potenciálne novej forme správania. Namiesto definovania cieľov by sa preto ľudia mali viac orientovať na budovanie nových návykov, systému ich cesty, lebo ak ich bude baviť cesta, tak budú vedieť pokračovať aj po naplnení cieľa. Nejde teda len o to, aby bol cieľ špecifický, merateľný a časovo ohraničený, ale hlavne aby si ľudia vytvorili taký typ návyku, ktorý ich bude vnútorne napĺňať a stane sa súčasťou ich životného štýlu.
Ako dlho trvá vytvorenie nového návyku? Čo je potrebné na vytvorenie nového návyku? Akým spôsobom by sme mali začať?
Vytvorenie návyku spočíva najmä v početnosti samotných opakovaní, ale je ovplyvnené aj emóciami, ktoré sú prítomné pri budovaní novej formy správania. Jednotlivci by mali začať postupne, nájsť odpoveď na otázku PREČO, ale myslieť aj na to AKO. Dôležité je sústrediť sa na malé zmeny, ktoré v dlhodobom merítku vytvoria veľkú zmenu.
Je kľúčom k úspechu lepšie manažovanie času a pravidelnosť vykonávania aktivity? Ako si čo najefektívnejšie vybudovať sebadisciplínu a trpezlivosť pri dosahovaní cieľov?
Pri budovaní nového návyku je dôležité, aby sme zhromažďovali malé zisky zo zmien, ktoré uskutočníme. Ak sa každý deň zlepšíme len o 1% v jednej oblasti, tak na konci roka budeme o 37% lepší. Dôležité je venovať pozornosť postupom, ktoré vedú k výsledkom a nielen samotným výsledkom.
Ako predísť stagnácii a frustrácii, ktoré nás často sprevádzajú na ceste za novými cieľmi? Ako nestratiť motiváciu?
Je úplne prirodzené, že pri tvorbe nového typu správania sa jednotlivec dostane do údolia frustrácie, stagnácie a potenciálneho sklamania. Je však veľmi dôležité, aby sme vydržali, lebo úsilie nikdy nie je zbytočné, nakoľko sa vždy ukladá. Aj bambus prvých 5 rokov takmer vôbec nevidno, ale pod zemou si počas tejto doby vytvára rozsiahly koreňový systém, aby potom za 6 týždňov vyrástol do výšky 30 metrov. To isté sa týka aj nás, aj keď výsledok možno spočiatku nevidno, ale naše úsilie sa postupne ukladá a keď zvládneme prejsť údolím frustrácie, tak zistíme, že prelomové chvíle sú často výsledkom mnohých predošlých činov, ktoré vybudovali priestor na spustenie zásadnej zmeny.
Ďakujeme za rozhovor.
zdroj obrázka:
pexels.com
zdroj fotografie:
ARCHÍV RK