Späť na zoznam
Školy
Autor: Základná škola Vajanského Skalica
21.06.2019 09:19

6. ročník Rodičia deťom

Oslava sviatku detí má tradične v Základnej škole na Vajanského ulici v Skalici nevšedné čaro a atmosféru. Myšlienka oslavovať deň detí spolu s rodičmi, starými rodičmi, bývalými žiakmi a priateľmi našej školy sa zrodila pred siedmimi rokmi. Spojenie viacerých generácií a inšpirácia od starších v praxi, to je hlavný zámer tejto akcie.

V tomto školskom roku sme mali najmä obavu z počasia. Napokon sa však umúdrilo a tak sme mohli niektoré aktivity presunúť na školský dvor.

Všetky klasické triedy, odborné učebne i učebne ŠKD sa zmenili na tvorivé dielničky rôznymi drobnými úpravami. 6. ročník Rodičia deťom mal opäť skvelú atmosféru.

Sme veľmi vďační všetkým, ktorí sa aktívne zúčastnili na realizácií. Prišli medzi nás aj noví účastníci, ktorí inšpirovali žiakov v rámci profesijnej  orientácie a taktiež v spôsobe využívania voľného času bez vysedávania pri PC. Zmenili sa na učiteľov, a učitelia robili sprievodcov svojim žiakom na ceste k novým poznatkom.

Uskutočnilo sa 47 aktivít, ktoré zabezpečovalo spolu  117 dospelákov. Mnohí až dnes zistili, aké je  povolanie učiteľa  náročné, hoci sme boli v menších skupinkách ako v bežnej triede. 

Niektorí, ktorí nám pravidelne pomáhali v predchádzajúcich ročníkoch , prenechali miesto novým účastníkom. Veď do našej školy chodí takmer 800 detí a bolo by úžasné, keby sa do budúcich ročníkov prihlásili noví rodičia a naši priatelia. Každé dieťa je hrdé na svojho príbuzného, ktorí príde na MDD prezentovať pre spolužiakov a tiež pre ostatné deti svoje záľuby, alebo povolanie. Veď profesijná orientácia sa vytvára už v útlom veku. 

V tvorivých  dielničkách sme si  natrénovali rôzne zručnosti, siedmačky sa  prvýkrát  stretli s gynekológom a dozvedeli sa nové informácie, príklady o škodlivosti alkoholu i energetických nápojoch si budeme pamätať,  LEGO programovanie je veľmi zaujímavé nielen pre chlapcov, ale aj pre niektoré dievčatá. Prvýkrát sme  videli ako pracuje 3D tlačiareň , ako sa vyrábajú šachové figúrky na CNC stroji, zaujala nás gastronómia, prednáška o zdravom životnom štýle, dozvedeli sme sa, že  potrava môže byť pre nás liek.

Chlapci zohrali zápasy v stolnom hokeji. Pri streľbe na bránku sme zistili, že brankári to nemajú ľahké. Naučili sme sa niektoré prvky sebaobrany. Vyšantili sme sa na tenisovom kurte. Najmladší žiaci obdivovali hasičské auto, policajné auto a dozvedeli sa niečo zo zákulisia týchto profesií. Vieme, ako ošetrovať zúbky, poskytnúť prvú pomoc, súťažili sme v anglickom jazyku. Vyrábali kvety z papiera a robili bambuľky z vlny.

 

 

 

Vieme ako sa robí med, ochutnali sme ho s rôznou príchuťou. Obdivovali sme nádherné kroje, ktoré bežne v minulosti nosili naši predkovia. Veselý spev bolo počuť aj za dvere triedy. Moderné účesy zdobili naše hlávky ešte niekoľko hodín. Zdobili sme polystyrénové gule, počúvali saxofón, pochopili škodlivosť drog, aká dôležitá je ochrana súkromia na sociálnych sieťach, náramky z korálok budú zdobiť ruky našich mamičiek, zvládli sme prvé krížiky na vyšívaní. Zacvičili sme si pilates, fit jógu, niektorí z nás jumping alebo vyliezli na lezeckú stenu v malej telocvični, ktorú bežne nevyužívame. Pomohli nám inštruktori, ktorí nás istili. 

 

Zo školy sme odchádzali plní dojmov, niektorí s pomaľovanou tvárou, alebo trblietkami  či tetovačkami na rukách. Vlastnoručne ušité levanduľové vrecúška, dekoratívne predmety, či malé aranžmány z kvetov nám budú tento deň dlho pripomínať. Dovidenia o rok!


 

Súvisiace články

30.01.2019 08:45

Prešov vyhlásil súťaž Talent základných škôl regiónu Šariš

Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadanými a mesto Prešov vyhlasujú prostredníctvom projektu Nadané dieťa súťaž Talent základných škôl regiónu Šariš. Podujatie sa uskutoční pod záštitou primátorky mesta Prešov Ing. Andrey Turč...
01.04.2019 07:40

Fotograf Zamborský predstavil neopísateľnú krásu podvodného sveta

Hosťom stretnutia členov Klubu nadaných detí v Prešove bol známy prešovský športový fotoreportér, ktorý za svoju prácu získal aj vzácne ocenenia v tejto oblasti, Viktor Zamborský.
15.12.2017 18:44

Nové nariadenie vlády pomôže menšinovým školám

Vláda SR na svojom včerajšom rokovaní schválila nové znenie nariadenia vlády, ktorým sa zlepšuje financovanie škôl, kde sa deti učia jazyk národnostnej menšiny alebo sa vzdelávajú v jazyku národnostnej menšiny.