Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
20.06.2017 10:22

7. ročník robotickej súťaže RBA

V pondelok 5. júna 2017 sa uskutočnil už 7. ročník celoslovenskej robotickej súťaže RBA (Robotický battle na Alejovej), ktorú organizuje Gymnázium, Alejová 1 v Košiciach v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Foto: Mgr. Mária Hrehová, PhD.

Súťaž je ďalšou z aktivít národného projektu „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie", ktorého jedným zo špecifických cieľov je zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov. V rámci podaktivity 1.3. Motivácia žiakov a študentov pre štúdium IKT, prírodných a technických vied budú partnermi projektu organizované viaceré aktivity so zameraním na popularizáciu motiváciu žiakov k štúdiu prírodných vied, matematiky, informatiky a technických vied.  

Súťažilo sa v troch kategóriách. Účastníci si vyskúšali konštrukciu a šoférovanie pretekárskych autíčok v kategórií Racing, riešenie rozličných úloh na algoritmické myslenie, ale aj konštrukciu v kategórií Robotická výzva a ukázali svoje konštrukčné, programovacie, kreatívne a prezentačné schopnosti v kategórií Vlastný model.

 „Kategória Vlastný model nespočíva len v tom, že súťažiaci musia vytvoriť vlastný model robota, ale musia ho potom vedieť aj odprezentovať pred porotou. Hodnotí sa oboje. Je to pre nich veľmi prínosné, lebo okrem toho, že musia v tíme niečo vedieť postaviť, tak to musia vedieť aj dobre odprezentovať a "predať" porote, zhodnotil Peter Kovács, jeden z organizátorov súťaže.

Súťaže sa zúčastnilo takmer 160 žiakov základných a stredných škôl a predviedlo dokopy skoro stovku robotických modelov. Súťaž sa každým rokom rozrastá a bezpochyby sa môže radiť k jednej z najväčších slovenských súťaží.

Kompletné výsledky súťaže ako aj pravidlá nájdete na stránke https://robotickybattle.sk  a stránke národného projektu http://itakademia.sk. Okrem ocenenia víťazov v jednotlivých kategóriách boli PF UPJŠ v Košiciach ocenené najlepšie technické prevedenia v kategóriách  Racing a Robotická výzva ktoré získali tím zo Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste a tím z Gymnázia sv. Moniky v Prešove.

 

Text a foto: Mgr. Mária Hrehová, PhD.

Galéria

Súvisiace články

07.08.2017 09:09

CHORVÁTSKY GROB: Základnú školu a jedáleň v Čiernej Vode skolaudovali

BRATISLAVA  - Výstavbu základnej a materskej školy (MŠ) s jedálňou v obci Chorvátsky Grob v okrese Senec v časti Čierna Voda dokončili a objekty základnej školy a jedálne skolaudovali. Pre agentúru SITA to uviedol starosta obce...
27.06.2017 08:50

Chlapci zo ZŠ Dolinský potok reprezentovali Žilinský kraj

V dňoch 13. – 14. júna 2017 sa konali Majstrovstvá Slovenska v hádzanej žiakov ZŠ v Nových Zámkoch.
21.05.2017 12:31

Motýle exotických trópov oslavujú desiaty ročník

V piatok, 19. mája 2017, začína v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach ďalší, v poradí už desiaty ročník výstavy pod názvom „Motýle exotických trópov“. Výstava sa uskutoční v tropickom skleníku „Viktória“ a sprístupnená bude do ...