Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
07.08.2017 09:09

CHORVÁTSKY GROB: Základnú školu a jedáleň v Čiernej Vode skolaudovali

BRATISLAVA - Výstavbu základnej a materskej školy (MŠ) s jedálňou v obci Chorvátsky Grob v okrese Senec v časti Čierna Voda dokončili a objekty základnej školy a jedálne skolaudovali. Pre agentúru SITA to uviedol starosta obce Radovan Benčík s tým, že v septembri tak škola privíta nových žiakov. „ Zariadenie školy bude moderné, už sme objednali školské lavice, stoly, stoličky, skrine a ďalšie, rovnako tak aj gastro zariadenia do jedálne. Do školy ich umiestnime v druhej polovici augusta,“ uviedol ďalej Benčík. Areál nového komplexu školy a škôlky momentálne dokončujú vo vnútorných priestoroch. V exteriéri sa v týchto dňoch ešte dokončuje výstavba chodníkov a príjazdovej cesty.

Zdroj: Obec Chorvátsky Grob

Obec stále čaká na výsledok žiadosti o eurofondy v rámci výzvy na rozšírenie kapacít MŠ cez Integrovaný regionálny operačný program, aby výstavbu škôl mohla dofinancovať. Podľa starostu Benčíka ak by žiadosť obce o eurofondy podporili, zostávalo by obci zohnať ešte asi 700-tisíc eur a tie chce Chorvátsky Grob získať prostredníctvom úveru. „Ak žiadosť o eurofondy neprejde, musíme žiadať o úver až 1,4 milióna eur," uviedol ešte v júni Benčík. Prijatie úveru musia schváliť poslanci na zasadnutí obecného zastupiteľstva.

Zmluvu na výstavbu komplexu školy a škôlky podpísala obec 18. októbra 2016 so spoločnosťou NEUschwendtner, s.r.o., ktorá sa stala víťazom verejného obstarávania. Výstavba školy sa začala ešte v ten istý mesiac. Školy budú stáť 2,2 milióna eur, pričom okrem peňazí z úveru použije obec ešte vlastné prostriedky, dotácie z ministerstva školstva 753-tisíc eur a prípadné peniaze z eurofondov.

Obyvatelia obce sa môžu tešiť na dvanásť nových tried základnej školy a šesť tried materskej školy. Obec sa bude ďalej uchádzať o dotácie a eurofondy na výstavbu ďalšej škôlky, rozšírenie školy o nové odborné učebne a telocvičňu, ako aj o peniaze na výstavbu strednej školy. V časti Čierna Voda v súčasnosti žije viac ako 840 školopovinných detí vo veku šesť až pätnásť rokov a približne 530 detí vo veku tri až päť rokov.

 

SITA

Súvisiace články

11.04.2017 21:02

Riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk odovzdal zástupcom vzdelávacích centier Slovákov v zahraničí šlabikáre

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk  rokoval  so zástupkyňou centra Slovákov v írskom hlavnom meste Dublin Máriou Pacherovou, zástupkyňou vzdelávacieho centra v Mníchove v Nemecku Janou Buchovou a so zástupkyň...
22.09.2017 18:13

Jesenné aranžovanie na OA Šurany

„ Príroda je sťa metamorfóza krás,“ povedal básnik. Súhlasíte? Ak nie, počas vychádzok sa o pravdivosti týchto slov presvedčte na vlastné oči.
14.06.2017 08:48

Letná škola sieťovania 2017

V dňoch 3.7. - 7.7.2017 sa v Učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Košiciach v Danišovciach uskutoční už jubilejný 10. ročník Letnej školy sieťovania Ústavu informatiky PF UPJŠ v Košiciach.