Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
21.10.2018 20:53

Deti zo Základnej školy v Ľubici si v rámci Týždňa programovania mohli vyskúšať naprogramovať vlastného robota

Základná škola v Ľubici ako jedna z mála slovenských škôl uspela so svojou žiadosťou o grant v rámci európskeho Týždňa programovania (pozn. Code Week).

Žiaci sa počas uplynulých dvoch týždňov ponorili do sveta programovania, mali možnosť pracovať na vlastných projektoch a prípadne si mohli naprogramovať aj vlastného robota. Týždeň programovania podporuje spoločnosť Google v rámci svojej vzdelávacej iniciatívy Grow with Google, ktorá umožňuje študentom rozvíjať ich technické a podnikateľské zručnosti. Na záverečnom vyhodnotení projektov sa preto zúčastnili aj Martina Sokolíková a Mária Takáčová zo spoločnosti Google, ktoré im zároveň predstavili možnosti ako nadobudnúť a rozvíjať digitálne zručnosti tak potrebné pre budúce povolania.  

Zásluhu na tom, že sa ZŠ v Ľubici podarilo uspieť, má najmä pani učiteľka PaedDr. Eva Raffajová, ktorá sa rozhodla poslať žiadosť o grant  „Ako učiteľke informatiky mi je téma programovania veľmi blízka. Mojim cieľom bolo motivovať a zapojiť viac detí do programovania, priblížiť kolegom, ale aj žiakom a ich rodičom, že programovať sa dá v rámci a pomocou rôznych webových stránok, projektov, programov a že táto činnosť dokáže byť zaujímavá a obohacujúca pre všetky predmety, či už len tak, ako zmysluplné využívanie voľného času. Pre týždne programovania som vybrala programy, ktoré sú na našej škole dostupné a tiež tie, ktoré sme mohli aj vďaka grantu od spoločnosti Google zakúpiť a vyskúšať. Deti najviac zaujímalo programovanie stavebníc Lego We Do2, ozoboti a programovanie v rámci Hodiny kódu (hourofcode.com) či virtuálnej triedy „CodeCombat (codecombat.com)", kde sa hravou formou učili programovať, ako aj ďalších, ktoré sú voľne dostupné na internete," povedala Eva Raffajová.

„Vždy je pre nás inšpiráciou, keď vidíme, čo všetko ľudia dokážu, keď majú prístup k technológiám. Preto sa už niekoľko rokov v rámci celoeurópskej iniciatívy Grow with Google snažíme o to, aby príležitosti, ktoré technológie a najmä internet prinášajú, boli prístupné každému. A to od poskytovania prístupu k informáciám, cez nadobúdanie nových zručností, až po pomoc podnikateľom, tak, aby uspeli v digitálnom svete," hovorí manažérka vzdelávacej iniciatívy Ingrid Popovič a dodáva: „Je naším cieľom, aby všetci, či už pracujúci, študenti alebo žiaci, mali možnosť získať tie zručnosti, ktoré budú za desať rokov potrebovať. A to práve vďaka dostupným školeniami a tréningom."

Programovanie podporuje inovácie a kritické myslenie a dokáže žiakov vybaviť zručnosťami a nástrojmi na riešenie malých aj veľkých výziev. Preto Google podporuje „Európsky týždeň programovania" (Europe Code Week) – iniciatívu, ktorá popularizuje programovanie tým, že dáva praktické ukážky toho, ako prostredníctvom programovania je možné vdýchnuť nápadom život, borí tiež mýty spojené s programovaním a v neposlednom rade spája žiakov a ľudí, ktorí sa chcú naučiť niečo nové. 


 
Spoločnosť Google je jedným z partnerov iniciatívy Týždeň programovania a poskytuje finančné prostriedky organizáciám, ktoré majú záujem realizovať aktivity spojené s programovaním (určené pre žiakov vo veku 5 až 18 rokov). Minulý rok Google podporil až 60 projektov v 33 krajinách, vďaka čomu si až 56-tisíc žiakov a študentov mohlo na vlastnej koži vyskúšať programovanie.
 

Súvisiace články

24.07.2019 11:49

Kúsok krajšia Petržalka

Najprv bola materská škola. Ako deti rástli a v Petržalke ich ubúdalo, vznikla stredná. Tá z priestorov odišla a nasťahovali sa bezdomovci a rôzne kriminálne indivíduá. Pred rokom dostala budova a jej okolie novú šancu.
10.05.2017 13:49

Rozširovanie slovnej zásoby súčasťou mediálneho vzdelávania nadaných detí

Vplyv médií a ich pôsobenie na jednotlivca v súčasnom svete od najútlejšieho veku dieťaťa je nezanedbateľný. Médiá sú zdrojom informácií, poznatkov i zábavy. Zároveň vytvárajú predstavy ľudí o svete. Spoznávanie printových médi...
19.03.2018 10:37

Školský bufet si v trnavskej SSOŠP zariadili študenti sami

Tohtoročnú jar chce privítať Súkromná stredná odborná škola polytechnická DSA (SSOŠP) v Trnave s vynoveným hlavným vstupom do svojej budovy. Ide o ďalší krok v jej modernizácii, ktorú odštartoval po svojom príchode nový zriaďov...