Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
21.10.2018 20:53

Deti zo Základnej školy v Ľubici si v rámci Týždňa programovania mohli vyskúšať naprogramovať vlastného robota

Základná škola v Ľubici ako jedna z mála slovenských škôl uspela so svojou žiadosťou o grant v rámci európskeho Týždňa programovania (pozn. Code Week).

Žiaci sa počas uplynulých dvoch týždňov ponorili do sveta programovania, mali možnosť pracovať na vlastných projektoch a prípadne si mohli naprogramovať aj vlastného robota. Týždeň programovania podporuje spoločnosť Google v rámci svojej vzdelávacej iniciatívy Grow with Google, ktorá umožňuje študentom rozvíjať ich technické a podnikateľské zručnosti. Na záverečnom vyhodnotení projektov sa preto zúčastnili aj Martina Sokolíková a Mária Takáčová zo spoločnosti Google, ktoré im zároveň predstavili možnosti ako nadobudnúť a rozvíjať digitálne zručnosti tak potrebné pre budúce povolania.  

Zásluhu na tom, že sa ZŠ v Ľubici podarilo uspieť, má najmä pani učiteľka PaedDr. Eva Raffajová, ktorá sa rozhodla poslať žiadosť o grant  „Ako učiteľke informatiky mi je téma programovania veľmi blízka. Mojim cieľom bolo motivovať a zapojiť viac detí do programovania, priblížiť kolegom, ale aj žiakom a ich rodičom, že programovať sa dá v rámci a pomocou rôznych webových stránok, projektov, programov a že táto činnosť dokáže byť zaujímavá a obohacujúca pre všetky predmety, či už len tak, ako zmysluplné využívanie voľného času. Pre týždne programovania som vybrala programy, ktoré sú na našej škole dostupné a tiež tie, ktoré sme mohli aj vďaka grantu od spoločnosti Google zakúpiť a vyskúšať. Deti najviac zaujímalo programovanie stavebníc Lego We Do2, ozoboti a programovanie v rámci Hodiny kódu (hourofcode.com) či virtuálnej triedy „CodeCombat (codecombat.com)", kde sa hravou formou učili programovať, ako aj ďalších, ktoré sú voľne dostupné na internete," povedala Eva Raffajová.

„Vždy je pre nás inšpiráciou, keď vidíme, čo všetko ľudia dokážu, keď majú prístup k technológiám. Preto sa už niekoľko rokov v rámci celoeurópskej iniciatívy Grow with Google snažíme o to, aby príležitosti, ktoré technológie a najmä internet prinášajú, boli prístupné každému. A to od poskytovania prístupu k informáciám, cez nadobúdanie nových zručností, až po pomoc podnikateľom, tak, aby uspeli v digitálnom svete," hovorí manažérka vzdelávacej iniciatívy Ingrid Popovič a dodáva: „Je naším cieľom, aby všetci, či už pracujúci, študenti alebo žiaci, mali možnosť získať tie zručnosti, ktoré budú za desať rokov potrebovať. A to práve vďaka dostupným školeniami a tréningom."

Programovanie podporuje inovácie a kritické myslenie a dokáže žiakov vybaviť zručnosťami a nástrojmi na riešenie malých aj veľkých výziev. Preto Google podporuje „Európsky týždeň programovania" (Europe Code Week) – iniciatívu, ktorá popularizuje programovanie tým, že dáva praktické ukážky toho, ako prostredníctvom programovania je možné vdýchnuť nápadom život, borí tiež mýty spojené s programovaním a v neposlednom rade spája žiakov a ľudí, ktorí sa chcú naučiť niečo nové. 


 
Spoločnosť Google je jedným z partnerov iniciatívy Týždeň programovania a poskytuje finančné prostriedky organizáciám, ktoré majú záujem realizovať aktivity spojené s programovaním (určené pre žiakov vo veku 5 až 18 rokov). Minulý rok Google podporil až 60 projektov v 33 krajinách, vďaka čomu si až 56-tisíc žiakov a študentov mohlo na vlastnej koži vyskúšať programovanie.
 

Súvisiace články

22.02.2019 08:59

Klub nadaných detí podporuje školákov v ich napredovaní

Vzdelávacie hry, logické skladačky, magnetické stavebnice a spoločenské hry zaujali deti z Klubu nadaných detí v Prešove. Stretnutie nadaných detí bolo zamerané na šikovnosť, logiku, fantáziu, kreativitu, spoluprácu a podporu n...
17.05.2017 08:04

Dve jednotky pre Slovensko v pesničkovej súťaži Schoolovision 2017!

Základná škola M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji sa druhýkrát zapojila do unikátnej pesničkovej súťaže Schoolovision, ktorá tradične vrcholí v deň pred slávnejšou, ale menej zaujímavou Eurovision. Súťaž pre žiakov do 12 rokov...
03.05.2017 10:15

Ambasádorská škola Európskeho parlamentu v plnom prúde

Pätnásť slovenských stredných škôl sa zapojilo do nového vzdelávacieho programu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu, ktorý je realizovaný Informačnou Kanceláriou Európskeho parlamentu v spolupráci s Academia Istropolitana ...