Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
27.08.2019 20:10

Letné počasie ovplyvňuje i edukačný proces

Pre trnavské letá už po niekoľko rokov sú príznačné tropické horúčavy a deficit zrážok.

Ešte z pôsobenia vo výrobnej poľnohospodárskej praxi si pamätám, kedy sme si pri daždi alebo búrke doberali kolegov frázou: „Agronómom rozum padá." Z tejto, i keď na vtip vyslovenej vety jednoznačne vyplýva, že prirodzené dažďové zrážky, pokiaľ nejde o ich extrémy napr. silný prívalový dážď, prietrž mračien alebo krupobitie veľmi priaznivo pôsobia na rastliny počas vegetácie, pretože dažďová voda viac rozpúšťa živiny v pôde a zároveň má charakter slabého dusíkatého hnojiva. Týmto ovplyvňuje rast, vývin a nasadzovanie plodov u poľnohospodárskych kultúr a v súčasnom ročnom období hlavne pre teplomilnú zeleninu. Práve tá sa stala objektom našich aktivít od obdobia, kedy sa na Trnavskej tabuli začínali prejavovať extrémy letného počasia.

Cuketa di Faenza nasadila kvantum plodov

Ako partnera pre experimentálnu činnosť sme si zvolili spoločnosť Fratelli Ingegnoli S.p.A,, Milano, ktorá je výrobcom i distribútorom osív a sadív pestovaných v spomínaných podmienkach. Samozrejme je potrebné pripomenúť, že i takéto zeleniny si vyžadujú značný prísun vody, ktorá ak nepadne z oblohy, tak musí byť dodaná z vodovodnej siete. Nakoľko ako škola, ktorá nie je študijným zameraním vyslovene orientovaná na zeleninárstvo nemáme ani vybudovaný závlahový systém. Prísun vody je preto vo vysokej miere orientovaný na ručné polievanie, čo pri vykonávanom pokuse núti osoby, ktoré sa na ňom zúčastňujú eliminovať prvky edukačného procesu. Tým, že vynakladáte pre pokusy úsilie spojené s manuálnou prácou, ktorou sa snažíte dosiahnuť dobré výsledky v úrode, tak strácate čas na vysvetľovanie, štúdium literárnych zdrojov, riešenie rôznych problémových situácií súvisiacich s agrotechnikou pestovania ako i zlepšovanie didaktických metód súvisiacich s prípravou pre vypracovaním záverečných prác orientovaných na experiment.

Špagetová tekvica - Vegetable Spaghetti

V týchto dňoch, kedy na polia a naše pokusné parcely padlo až 60 mm zrážok sme vôbec nepocítili negatívny vplyv dažďa, ale naopak, vylepšenie vlahových pomerov. Pri tom všetkom sme takmer okamžite preukazne zistili ich priaznivý vplyv na rast a dozrievanie plodov pokusných rastlín – tých odrôd, ktoré sú u nás novinkou a zároveň pestované iba ekologicky, pričom sme sa rozhodli ich overovať v spolupráci so zahraničným partnerom v širšom sortimente, ktorého ukážky a pozitívne dosiahnuté výsledky nájdete na obrázkoch. Vytúžený dážď je zároveň symbolom i toho, že po otvorení školského roka sa namiesto polievania budeme môcť venovať metodológii vypracovania komplexných odborných prác s tematikou realizácie experimentov spojených s pestovaním u nás menej známych odrôd poľnohospodárskych kultúr. 

Ján Piešťanský
SOŠPaSV, Trnava
 

Súvisiace články

03.05.2017 10:15

Ambasádorská škola Európskeho parlamentu v plnom prúde

Pätnásť slovenských stredných škôl sa zapojilo do nového vzdelávacieho programu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu, ktorý je realizovaný Informačnou Kanceláriou Európskeho parlamentu v spolupráci s Academia Istropolitana ...
24.04.2018 12:47

Študenti z LEAF Academy zožali svetový úspech

Stali sa víťazmi medzinárodnej debatnej súťaže v New Yorku!!!
14.04.2018 14:18

Slovenskí stredoškoláci ako jediní z Európy postupujú do finále debatnej súťaže v New York City

Spomedzi 158 tímov z celého sveta sa 6-členný tím študentov z LEAF Academy prepracoval do finálneho kola v debatnej súťaži International Public Policy Forum (IPPF). Súťaž prebiehala 5 mesiacov vo forme esejí. Vo finálnom kole 2...