Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
09.04.2018 10:26

Mentalita žiakov čínskej a španielskej sekcie GMK v B. Bystrici je iná

Učitelia na bilingválnom španielskom a čínskom Gymnáziu Mikuláša Kováča (GMK) v Banskej Bystrici cítia rozdiel medzi študentmi čínskej a španielskej sekcie. Sú to dve rozdielne kultúry a mentality. Žiaci, ktorí ich počas štúdia stále viac "nasávajú", im prispôsobujú i svoje správanie.

"Je to citeľné, ako to na nich vplýva. Študenti španielskej sekcie predsa len inklinujú k južanskej kultúre, sú viac emotívnejší, temperamentnejší, presne, aká je mentalita krajiny, v jazyku ktorej študujú. Žiaci z čínskej sekcie sú zasa skôr metodickejší a hĺbavejší. Vidím to na písomkách, keď majú napísať beletrizovaný životopis, kde treba vymýšľať a umelecký štýl zvládnu lepšie Španieli, ale keď treba napísať nejakú strohú správu o činnosti alebo podobný referát, to lepšie napíšu Číňania," konštatovala riaditeľka GMK Alena Paulová.

Pedagogický zbor je medzinárodný a porady v tejto škole nepatria k jednoduchým. "My sme taká internacionálna komunita, polovica zboru sú zahraniční. Takže, keď máme poradu, jeden prekladá Španielom, druhý Číňanom a Slováci čakajú, kým sa to všetko preloží," hovorí s úsmevom riaditeľka GMK.

 

Photo by Athena Lam on Unsplash

 

Photo by sydney Rae on Unsplash

 

V škole majú sedem kvalifikovaných španielskych a štyroch čínskych lektorov. So žiakmi majú takmer priateľský vzťah, ktorému však dominuje patričná úcta a rešpekt.

________

Na GMK sa v súčasnosti hlásia už deti ich absolventov, dokonca niektorí sa vrátili ako pedagógovia a bežne tam študujú aj súrodenci. Okrem vzdelávania jazykov a predmetov v nich, škola študentom približuje i zaujímavé reálie oboch krajín.

________

Podľa pedagóga Igora Telepčáka, Slováka, ktorý na GMK vyučuje čínštinu, žiakov do návštev krúžkov Čínsky klub a Čínska čajovňa nútiť nemusia. Nacvičujú v nich piesne či tanečné choreografie, premietajú filmy. Čínsky lektor ich dokonca zobral aj do čínskej reštaurácie v Banskej Bystrici, kde sa dozvedeli podrobnosti o jednotlivých jedlách, ako sa pripravujú a v kuchyni si mohli vyskúšať, ako sa robia čínske špeciality.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

27.04.2018 10:42

Študentom popradského „starého gympla“ ide karta

Iste nikoho netreba presviedčať o tom, že kvalita študentov (a teda vlastne školy) sa zisťuje pri ich vzájomnej konfrontácii. Gymnázium na Kukučínovej ulici v Poprade, ktoré nikto z miestnych nenazve inak ako „starý gympel“, pr...
31.01.2018 14:33

Základná a umelecká škola v Rusovciach sú otvorené aj pre hendikepovaných žiakov

Brány Základnej umeleckej školy (ZUŠ) a Základnej školy (ZŠ) s materskou školou v bratislavskej mestskej časti Rusovce sú otvorené širokej verejnosti vrátane hendikepovaných ľudí, pretože spoločné zážitky na rôznych projektoch ...
07.06.2017 07:36

Vo vedomostnej súťaži Mladý Európan zvíťazil tím Gymnázia Grösslingova

BRATISLAVA  - Víťazom vedomostnej súťaže Mladý Európan sa stal trojčlenný tím študentov z gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave. Na druhej priečke sa umiestnil tím z Gymnázia Javorova v Spišskej Novej Vsi, tretí skončili...