Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
12.03.2018 08:54

Návrat do ľudovej triedy

Dôkaz, že históriu a dejiny môžu milovať nielen historici a dejepisári, sme našli v obci Zalužice. V Základnej škole s materskou školou už viac ako desaťročie pracujú p. Miroslav Ľoch a p. Peter Žobrák, p. školníci a milovníci histórie. Blížiace sa sté výročie vzniku 1. československej republiky ich inšpirovalo k tomu, aby zriadili triedu ľudovej školy z roku 1918.

Pri hľadaní vhodného nábytku, plagátov a obrazov datovaných do obdobia vzniku 1. ČSR oslovili i miestnych obyvateľov. Vyradenú lavicu, nástenky, katedru i skriňu našli v dezolátnom stave, čo si vyžiadalo opravu. Druhú lavicu a tabuľu vyrobili podľa predlohy, okná zhotovili pomocou polystyrénu. Pod tabuľu umiestnili aj vedro s kvetinovým vzorom, ktorý namaľoval p. P. Žobrák. Rádio použili z Malého technického múzea, ktoré sa nachádza vo vestibule školy, na ktorého realizácii sa tiež aktívne podieľali obaja p. školníci. Postupne pridávali do zriadenej triedy počítadlo, trojuholník, knihy, plagáty, trstenicu, vešiak s klobúkom p. učiteľa a ďalšie drobnosti,  ktoré efektívne dotvorili triedu. Aby trieda a jej zariadenie vyzerali čo najvernejšie, požiadali o pomoc i p. riaditeľa  a dejepisára zároveň, Mgr. M. Danočka. Na stene nechýba veľký štátny znak, vlajka a obrazy významných osobností, ktoré sa zaslúžili o vznik Československej republiky; T. G. Masaryk, prvý prezident ČSR a generál M. R. Štefánik. P. školníci skrášlili triedu aj veľavravným životným mottom M. R. Štefánika, „Veriť – milovať – pracovať".

Po niekoľkých týždňoch spoločnej práce vznikla trieda verná triede spred sto rokov. Obdivujú ju nielen zamestnanci školy, ale aj rodičia, ktorí prichádzajú s deťmi do škôlky a školy i príležitostní návštevníci. Vyučovaciu hodinu v takejto triede ľudovej školy si vyskúšali predškoláci i žiaci druhého ročníka. Táto trieda im umožnila zažiť vyučovanie spred sto rokov. Žiaci sa stali na chvíľu súčasťou histórie, čím sa umocnila miera získavania a osvojovania si poznatkov. Vyučujúci k spomínanému výročiu pripravujú ďalšie sprievodné aktivity.

Na otázku Prečo zriadiť takúto triedu? p. Ľoch odpovedal: „Aby naša škola nebola len obyčajnou školou, ale peknou. Kam deti rady chodia." 

Táto trieda je pripomienkou nielen dôležitosti rozvoja vzdelanosti čo najširšiemu okruhu ľudí, ale aj spomienkou na časy chudobnejšie ako súčasnosť a predsa nesmierne bohaté aj na velikánov našich dejín.
 

PaedDr. Anna Fejková

Súvisiace články

07.06.2017 07:36

Vo vedomostnej súťaži Mladý Európan zvíťazil tím Gymnázia Grösslingova

BRATISLAVA  - Víťazom vedomostnej súťaže Mladý Európan sa stal trojčlenný tím študentov z gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave. Na druhej priečke sa umiestnil tím z Gymnázia Javorova v Spišskej Novej Vsi, tretí skončili...
24.12.2017 18:22

Ako vyučujeme a ako sa učíme angličtinu metódou CLIL – na Priemyslovke v  Novom Meste  nad Váhom

Stredná priemyselná škola v Novom Meste nad Váhom sa od decembra 2016 stala súčasťou medzinárodného projektu Erasmus+, projektu v oblasti jazykového vzdelávania: „Ako vyučujeme a ako sa učíme angličtinu“ (How We Teach And Learn...
27.06.2017 08:50

Chlapci zo ZŠ Dolinský potok reprezentovali Žilinský kraj

V dňoch 13. – 14. júna 2017 sa konali Majstrovstvá Slovenska v hádzanej žiakov ZŠ v Nových Zámkoch.