Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
24.04.2017 09:00

Pripomenuli si Deň zeme

Poľnohospodársku školu si nie je možné predstaviť bez toho, aby sa v nej denne nepreberalo kľúčové slovo pôda. I keď si 22. apríla pripomíname Deň zeme v súvislosti so zameraním načerpanie nerastných surovín a ochranu životného prostredia musíme si uvedomiť, že práve pôda je to najcennejšie, čo na zemi máme. Je základom života pre rastlinnú a nasledovne i živočíšnu ríšu, v ktorej najvyššie postavenie má človek. Najvýznamnejšie zase ten, ktorý ju obrába a jej dary poskytuje iným.

Archív školy

Deň zasvätený zemi mal predpremiéru v SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave dňa 20. apríla 2017, kde pod záštitou predsedu TTSK pána Tibora Mikuša sa nielenže konala oslava, ale uplatnila sa významná zásada názornosti - do zeme pred zrakmi žiakov a funkcionárov TTSK sa v areály školy zasadil stromček lipy. Sadenie vykonali tí najpovolanejší - riaditeľ školy Ľudovít Škrabák a riaditeľ školského hospodárstva Ľubomír Majerčík - dvaja zodpovední za vzdelávanie o zemi a pôde ako i hospodárení na nej. Lipa je symbolom nielen slovanstva, ale nájdeme ju i na uniformách generálov, čo symbolizuje to, že musíme i my správne veliť pri stratégii ochrany zeme a využitia pôdy. Lipu niektorí obyvatelia poznajú ako liečivú rastlinu. Z jej kvetov dobre padne dúšok čaju, ktorý nás hreje o to viac ak sa o ňu a pôdu pod ňou dobre staráme. Včelári ju zase poznajú ako medonosnú rastlinu, ale jej sladkosť sa nikdy nedostaví bez pôdy. Nemožno si ale ani predstaviť život včiel bez čistého životného prostredia. Lesníci upozorňujú na jej krehké drevo a ak nedokážeme sa po jej konároch správne pohybovať, tak ľahko skončíme na zemi. My na nej radšej stojíme a staráme sa o ňu tak, aby slúžila i nasledujúcim generáciám.

Text: Ján Piešťanský

Foto: archív školy

Súvisiace články

05.11.2018 19:52

Zábavné experimenty zaujali nadané deti

„Čarovanie“ s vodou sa stalo predmetom stretnutia členov Klubu nadaných detí z Prešova. Náučné a zábavné vodné experimenty uspokojili fyzikálnu zvedavosť.
17.09.2019 09:30

Známa herečka otvorila novú sezónu Klubu nadaných detí

S novým školským rokom prichádza už v poradí siedma sezóna činnosti Klubu nadaných detí.
23.04.2019 08:26

Nadané deti spoznávali veľkonočné zvyky a tradície

Na stretnutí prešovských nadaných detí sa rozprávalo o veľkonočných zvykoch a tradíciách. „Veľkonočné“ stretnutie Klubu nadaných detí bolo venované príprave veľkonočných pozdravov, tradičných jarných ozdôb a veľkonočného prírod...