Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
27.04.2018 10:12

Školský výlet alebo netradičné vyučovanie?

Školská výučba môže mať mnoho podôb. Overenou pravdou je, že vedomosti umocnené zážitkom si žiaci osvoja rýchlejšie a aj si ich dlhšie pamätajú. Učivo o včele a jej význame je súčasťou učebných osnov prírodovedy na základných školách. Pre žiakov by bolo zaujímavejšie, keby sa tieto hodiny odučili na nejakom zaujímavom mieste, akým je napr. Včelársky skanzen v Kráľovej pri Senci. Dôvodov pre exkurziu alebo školský výlet do Kráľovej si nájde šikovný pedagóg hneď niekoľko.

Keďže aj ja patrím medzi zanietených včelárov,  pre najmladších žiakov zo Základnej školy, Ulica Jána Bottu z Trnavy sme spolu s kolegyňami zo školy pripravili zaujímavý školský výlet. 

V jeden pekný deň uprostred   júna sa žiaci s pani učiteľkami a vychovávateľkami priviezli do tichého a krásneho prostredia lesoparku neďaleko obce Kráľová pri Senci. Až na mieste sa dozvedeli, že navštívili najstaršie včelárske kultúrne a osvetové centrum v Európe a zároveň najväčší včelársky skanzen v strednej Európe.

Pri vstupe do areálu našu pozornosť upútali včelie úle rôznych tvarov v podobe kostola, domčekov, hríbika či medveďa.

Počas relaxačnej chôdze náučným chodníkom sme sa dozvedeli o liečivej sile medu, peľu, vosku, včelieho jedu i propolisu. Odborný výklad uja Rudka deti veľmi zaujal. Rozprával nám o vzniku včeličiek, o ich veľkom prínose pre prírodu i pre ľudí. V presklenom úli sme videli včielky, ktoré mali na nožičkách malé guľôčky peľu. Dokonca sa nám z množstva včeličiek za „výkladom" ukázala aj veľká včelia kráľovná označená bielou značkou. Obdivovali sme včelí tanec a od uja Rudka sme sa dozvedeli, že takto si včielky odovzdávajú informácie o tom, kde kvitnú kvietky plné nektáru a peľu.

Počas „veľkej prestávky" si deti stihli pochutnať na dobrotách, ktoré im do batôžkov pripravili mamičky, ale sa i tanečne rozšantili piesňami a gitarovým umením uja Rudka.

Oddýchnutí sme pokračovali v prehliadke. Zazreli sme aj uja včelára priamo v akcii, keď kontroloval, či je v úľoch všetko v poriadku. Deti si užili priamy kontakt trúda vo svojich rukách. Najprv nesmelo, a keď zistili, že im nehrozí žiadne nebezpečenstvo, všetci ho chceli mať na svojej dlani. Z rámika, ktorý držal ujo Rudko v rukách sme počúvli úžasný včelí koncert. 

Dostali sme sa až k miestnosti, v ktorej sme videli, ako sa stáča med a dozvedeli sme sa, čo všetko sa musí s ním urobiť, kým sa dostane k nám do kuchyne na stôl. Ochutnali sme agátový medík, bol výborný.

Deti si pozreli aj  minifarmu so zajačikom, húskami, kačičkami, kozičkami, psíkom a mačičkou, ktorí nám robili spoločnosť počas celej prehliadky.

Na záver sme v budove veľkého včelína obdivovali staré včelárske pomôcky a potreby, medomety, lisy, dymáky, reliéfne a figurálne úle, veľkú chlpatú včelu, ktorá účinkovala vo filme Tisícročná včela, ale aj priamych vtáčích škodcov včeličiek.
Za odborný a pútavý výklad sme sa poďakovali nášmu sprievodcovi, pánu Rudkovi Moravčíkovi, st. 

______________________

Touto cestou sa preto obraciam na učiteľov, riaditeľov škôl i na Ministerstvo školstva SR.  Využite možnosť učiť v prírode, učiť zážitkovo a hlavne pre deti pútavo a zaujímavo. Zakomponujte si návštevu Včelárskeho skanzenu do plánov a neváhajte ho navštíviť so žiakmi 1. aj 2.stupňa ZŠ.

____________________

Mgr. Miloslava Viskupičová 
učiteľka ZŠ s MŠ, Ul.Jána Bottu 27, Trnava a včelárka ZO SZV Pezinok
 

Súvisiace články

15.05.2017 09:52

Prešovské nadané deti obhajovali ročníkové práce v školskom kole

Od skorého veku sú veľmi aktívne, majú bohatú slovnú zásobu, netypické (vzhľadom na ich vek) záujmy, neraz prekvapia čítaním, písaním a počítaním už v predškolskom veku. Žiaci so všeobecným intelektovým nadaním zo základnej ško...
12.10.2017 06:45

Ministerstvo testuje pohybové predpoklady žiakov základných škôl

BRATISLAVA - Ministerstvo školstva testuje žiakov 1. a 3. ročníka základných škôl v rámci pilotného projektu testovania pohybových predpokladov. Cieľom je odporučiť žiakom druhy športov, na ktoré majú predpoklady a môžu sa im ...
19.04.2018 09:27

Žiaci stredných škôl súťažili na 12. Župnej olympiáde

Po dvanásty krát sa v Trnave otvorili brány Župnej olympiády stredoškolskej mládeže. Viac ako tisícka športovcov z 35 škôl Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) súťažila v stredu v ôsmich odvetviach – hádzanej, futbale, volejba...