Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
27.04.2018 10:12

Školský výlet alebo netradičné vyučovanie?

Školská výučba môže mať mnoho podôb. Overenou pravdou je, že vedomosti umocnené zážitkom si žiaci osvoja rýchlejšie a aj si ich dlhšie pamätajú. Učivo o včele a jej význame je súčasťou učebných osnov prírodovedy na základných školách. Pre žiakov by bolo zaujímavejšie, keby sa tieto hodiny odučili na nejakom zaujímavom mieste, akým je napr. Včelársky skanzen v Kráľovej pri Senci. Dôvodov pre exkurziu alebo školský výlet do Kráľovej si nájde šikovný pedagóg hneď niekoľko.

Keďže aj ja patrím medzi zanietených včelárov,  pre najmladších žiakov zo Základnej školy, Ulica Jána Bottu z Trnavy sme spolu s kolegyňami zo školy pripravili zaujímavý školský výlet. 

V jeden pekný deň uprostred   júna sa žiaci s pani učiteľkami a vychovávateľkami priviezli do tichého a krásneho prostredia lesoparku neďaleko obce Kráľová pri Senci. Až na mieste sa dozvedeli, že navštívili najstaršie včelárske kultúrne a osvetové centrum v Európe a zároveň najväčší včelársky skanzen v strednej Európe.

Pri vstupe do areálu našu pozornosť upútali včelie úle rôznych tvarov v podobe kostola, domčekov, hríbika či medveďa.

Počas relaxačnej chôdze náučným chodníkom sme sa dozvedeli o liečivej sile medu, peľu, vosku, včelieho jedu i propolisu. Odborný výklad uja Rudka deti veľmi zaujal. Rozprával nám o vzniku včeličiek, o ich veľkom prínose pre prírodu i pre ľudí. V presklenom úli sme videli včielky, ktoré mali na nožičkách malé guľôčky peľu. Dokonca sa nám z množstva včeličiek za „výkladom" ukázala aj veľká včelia kráľovná označená bielou značkou. Obdivovali sme včelí tanec a od uja Rudka sme sa dozvedeli, že takto si včielky odovzdávajú informácie o tom, kde kvitnú kvietky plné nektáru a peľu.

Počas „veľkej prestávky" si deti stihli pochutnať na dobrotách, ktoré im do batôžkov pripravili mamičky, ale sa i tanečne rozšantili piesňami a gitarovým umením uja Rudka.

Oddýchnutí sme pokračovali v prehliadke. Zazreli sme aj uja včelára priamo v akcii, keď kontroloval, či je v úľoch všetko v poriadku. Deti si užili priamy kontakt trúda vo svojich rukách. Najprv nesmelo, a keď zistili, že im nehrozí žiadne nebezpečenstvo, všetci ho chceli mať na svojej dlani. Z rámika, ktorý držal ujo Rudko v rukách sme počúvli úžasný včelí koncert. 

Dostali sme sa až k miestnosti, v ktorej sme videli, ako sa stáča med a dozvedeli sme sa, čo všetko sa musí s ním urobiť, kým sa dostane k nám do kuchyne na stôl. Ochutnali sme agátový medík, bol výborný.

Deti si pozreli aj  minifarmu so zajačikom, húskami, kačičkami, kozičkami, psíkom a mačičkou, ktorí nám robili spoločnosť počas celej prehliadky.

Na záver sme v budove veľkého včelína obdivovali staré včelárske pomôcky a potreby, medomety, lisy, dymáky, reliéfne a figurálne úle, veľkú chlpatú včelu, ktorá účinkovala vo filme Tisícročná včela, ale aj priamych vtáčích škodcov včeličiek.
Za odborný a pútavý výklad sme sa poďakovali nášmu sprievodcovi, pánu Rudkovi Moravčíkovi, st. 

______________________

Touto cestou sa preto obraciam na učiteľov, riaditeľov škôl i na Ministerstvo školstva SR.  Využite možnosť učiť v prírode, učiť zážitkovo a hlavne pre deti pútavo a zaujímavo. Zakomponujte si návštevu Včelárskeho skanzenu do plánov a neváhajte ho navštíviť so žiakmi 1. aj 2.stupňa ZŠ.

____________________

Mgr. Miloslava Viskupičová 
učiteľka ZŠ s MŠ, Ul.Jána Bottu 27, Trnava a včelárka ZO SZV Pezinok
 

Súvisiace články

12.06.2017 07:11

ENGIE Services v rámci projektu ENGIE ECO školy 2017 podporila 4 základné školy na západnom Slovensku

ENGIE Services, v rámci projektu ENGIE ECO školy, ktorý po prvýkrát zrealizovala v roku 2015, podporila tento rok 4 školy na západnom Slovensku. Spolu s takmer stovkou žiakov z vybraných piatych a šiestych ročníkov, ako aj s do...
05.07.2017 11:24

Ako vyučujeme a ako sa učíme angličtinu

Stredná priemyselná škola, Bzinská 11,  v Novom Meste nad Váhom sa od decembra 2016 stala súčasťou medzinárodného projektu v programe Erasmus+, projektu v oblasti jazykového vzdelávania: „Ako vyučujeme a ako sa učíme angličtinu...