Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
11.05.2017 09:15

Skromnosť sa ešte stále nosí

Byť tretí najlepší v celoslovenskom meradle musí byť dobrý pocit, zvlášť, ak je to v odbore životné prostredie, geografia a geológia. Boli sme preto zvedaví, ako sa cíti po tomto vynikajúcom úspechu v Stredoškolskej odbornej činnosti Daniela Kručková, študentka štvrtého ročníka SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci.

Foto: Olívia Sojková

-Úplne normálne. Som veľmi rada, že som sa zúčastnila krajskej a aj celoštátnej prehliadky, pretože obe boli pre mňa veľmi prínosné, mám veľa nových zážitkov a páčil sa mi aj kultúrny program.

-Vo svojej práci si ako študentka odboru geodézia a geografické informačné systémy - spracovala návrh na cyklotrasu. Si cyklistka?

-Samozrejme. Aj keď musím priznať, že pôvodne ma lákali kultúrne pamiatky v mojom rodnom meste, v Rimavskej Sobote. Ale aj v jeho okolí je toľko zaujímavých miest spojených s našou históriou, že by bola škoda, keby zapadli do zabudnutia. Navyše - nachádzajú sa v malebnej prírode. Vďaka pedagogickému usmerneniu môjho školiteľa, pána profesora Fodora, som nakoniec zistila, že je možné spojiť lásku ku kultúre s láskou k prírode a pohybu.

-Takže si si vymyslela cyklotrasu?

-Myslím, že vôbec nie. Musela som prejsť terén, odmerať body GPS prístrojom a potom sa prispôsobiť. To skôr príroda, terén určili výsledok mojej práce: webmapovú pozvánku a internetovú stránku cyklotrasy. Jednoducho som sa pokúsila dostať reálny svet do virtuálneho.

-Asi to nie je až také jednoduché.

-Pripúšťam, že niektoré finty človek ovládať musí. Ale som veľmi rada, že študujem odbor GIS a už na strednej škole pracujem s množstvom programov, ktoré sa dajú využiť v praxi a majú uplatnenie takmer v každej sfére ľudskej činnosti.

-Čo si sa naučila počas práce na SOČ-ke?

-Odborne nesmierne veľa, keďže išlo o konkrétnu praktickú úlohu, ale aj osobne. Som dosť veľká trémistka a viacmenej sa mi podarilo prekonať samu seba.

S Danielou sme prebrali aj budúcnosť - ako inak, vysoká škola so zameraním na GIS, prítomnosť, keď vytiahne bicykel a prilbu, vezie sa a teší sa. Akosi nepadlo ani jedno „veľké" slovo. Napokon sme neodolali a opýtali sa, či má nejaké želanie do budúcnosti.

-Bola by som veľmi rada, keby sa projekt cyklotrasy zrealizoval. Chcem sa o to pokúsiť v spolupráci s nadšencami z nášho regiónu.

Zostáva nám len dúfať, že sa to raz skutočne podarí a mladej študentke zaželať ešte mnoho pekných a úspešných projektov.

Ak ste zvedaví na prácu Daniely, pozrite si ju na stránke https://dancul123.wixsite.com/cyklors.

 

Text a foto: Olívia Sojková

Galéria

Súvisiace články

14.05.2018 09:04

Triedny projekt 2.D Čím sú Tvoji rodičia?: Policajt

Väčšina chlapcov má už v najútlejšom veku v otázke budúceho povolania jasno. Ak to nie je smetiar, s istotou vedia, že budú policajtmi. V ich predstavách dominuje zastavovanie áut alebo prenasledovanie zlodejov. Možno aj žiaci...