Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
11.05.2017 09:15

Skromnosť sa ešte stále nosí

Byť tretí najlepší v celoslovenskom meradle musí byť dobrý pocit, zvlášť, ak je to v odbore životné prostredie, geografia a geológia. Boli sme preto zvedaví, ako sa cíti po tomto vynikajúcom úspechu v Stredoškolskej odbornej činnosti Daniela Kručková, študentka štvrtého ročníka SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci.

Foto: Olívia Sojková

-Úplne normálne. Som veľmi rada, že som sa zúčastnila krajskej a aj celoštátnej prehliadky, pretože obe boli pre mňa veľmi prínosné, mám veľa nových zážitkov a páčil sa mi aj kultúrny program.

-Vo svojej práci si ako študentka odboru geodézia a geografické informačné systémy - spracovala návrh na cyklotrasu. Si cyklistka?

-Samozrejme. Aj keď musím priznať, že pôvodne ma lákali kultúrne pamiatky v mojom rodnom meste, v Rimavskej Sobote. Ale aj v jeho okolí je toľko zaujímavých miest spojených s našou históriou, že by bola škoda, keby zapadli do zabudnutia. Navyše - nachádzajú sa v malebnej prírode. Vďaka pedagogickému usmerneniu môjho školiteľa, pána profesora Fodora, som nakoniec zistila, že je možné spojiť lásku ku kultúre s láskou k prírode a pohybu.

-Takže si si vymyslela cyklotrasu?

-Myslím, že vôbec nie. Musela som prejsť terén, odmerať body GPS prístrojom a potom sa prispôsobiť. To skôr príroda, terén určili výsledok mojej práce: webmapovú pozvánku a internetovú stránku cyklotrasy. Jednoducho som sa pokúsila dostať reálny svet do virtuálneho.

-Asi to nie je až také jednoduché.

-Pripúšťam, že niektoré finty človek ovládať musí. Ale som veľmi rada, že študujem odbor GIS a už na strednej škole pracujem s množstvom programov, ktoré sa dajú využiť v praxi a majú uplatnenie takmer v každej sfére ľudskej činnosti.

-Čo si sa naučila počas práce na SOČ-ke?

-Odborne nesmierne veľa, keďže išlo o konkrétnu praktickú úlohu, ale aj osobne. Som dosť veľká trémistka a viacmenej sa mi podarilo prekonať samu seba.

S Danielou sme prebrali aj budúcnosť - ako inak, vysoká škola so zameraním na GIS, prítomnosť, keď vytiahne bicykel a prilbu, vezie sa a teší sa. Akosi nepadlo ani jedno „veľké" slovo. Napokon sme neodolali a opýtali sa, či má nejaké želanie do budúcnosti.

-Bola by som veľmi rada, keby sa projekt cyklotrasy zrealizoval. Chcem sa o to pokúsiť v spolupráci s nadšencami z nášho regiónu.

Zostáva nám len dúfať, že sa to raz skutočne podarí a mladej študentke zaželať ešte mnoho pekných a úspešných projektov.

Ak ste zvedaví na prácu Daniely, pozrite si ju na stránke https://dancul123.wixsite.com/cyklors.

 

Text a foto: Olívia Sojková

Galéria

Súvisiace články

23.04.2019 08:26

Nadané deti spoznávali veľkonočné zvyky a tradície

Na stretnutí prešovských nadaných detí sa rozprávalo o veľkonočných zvykoch a tradíciách. „Veľkonočné“ stretnutie Klubu nadaných detí bolo venované príprave veľkonočných pozdravov, tradičných jarných ozdôb a veľkonočného prírod...
11.10.2019 10:42

Stredoškoláci z Tlmáč obdivovali na autosalóne „rýchle mašiny“

Po roku sme sa opäť dočkali. Nenechali sme si ujsť Nitriansky autosalón 2019. Netrpezlivo sme čakali, kedy naše autobusy, plné študentov, vyrazia na automobilovú show.
01.04.2019 07:40

Fotograf Zamborský predstavil neopísateľnú krásu podvodného sveta

Hosťom stretnutia členov Klubu nadaných detí v Prešove bol známy prešovský športový fotoreportér, ktorý za svoju prácu získal aj vzácne ocenenia v tejto oblasti, Viktor Zamborský.