Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
14.04.2018 14:18

Slovenskí stredoškoláci ako jediní z Európy postupujú do finále debatnej súťaže v New York City

Spomedzi 158 tímov z celého sveta sa 6-členný tím študentov z LEAF Academy prepracoval do finálneho kola v debatnej súťaži International Public Policy Forum (IPPF). Súťaž prebiehala 5 mesiacov vo forme esejí. Vo finálnom kole 24. apríla sa postavia proti 7 tímom – z Číny, z Taiwanu a 5 americkým tímom, aby si otestovali svoje schopnosti a zabojovali o titul majster sveta IPPF pre rok 2018.

Študenti úspešne prešli piatimi kolami písomných esejí na tému „Medzinárodné dohody o zmene klímy týkajúce sa emisií skleníkových plynov by mali prijať záväzné donucovacie mechanizmy".

V prvom kole komisia vybrala prvých 64 tímov spomedzi 158 prihlásených tímov z 30 amerických a 14 svetových krajín na základe celkovej kvality esejí. Následne si tímy v dvojiciach posielali svoje eseje počas 6 týždňov. Spomedzi nich komisia vybrala víťazov, ktorí museli prejsť ďalšie dve kolá. Všetkých 5 debatných kôl prebiehalo písomne.

______

Študenti z LEAF Academy – Jasna Cifrová, Lucia Jaďuďová, Sára Lovecká, Timofej Kožuchov, Samuel Nvota a Matej Čerman v spolupráci s ich koučom Braňom Fečkom, sa postupne prepracovali do skupiny ôsmich najlepších tímov na svete.

______

Braňo Fečko

„Veľmi sa tešíme, že sme dostali tak ďaleko. Na začiatku sme na takýto vysoký cieľ ani nepomýšľali. Za ostatných sedem mesiacov sme si prešli množstvom náročných momentov, no keď sa poohliadneme za všetkým, čo sme zažili a naučili sa, tak to jednoznačne stálo za to. A budeme radi, ak nám budete držať palce vo finále!" hovorí Matej Čerman.

Počas celej súťaže sa študenti museli zoznámiť nielen s problematikou klimatických zmien a emisií, ale taktiež sa museli zamýšľať nad motiváciami politických lídrov vo svete. Rozhodcovia sa zameriavali na hĺbku analýzy, čiže žiaden súťažiaci nemohol postúpiť ďalej, ak jeho argumenty neboli podložené dôkazmi a nestačilo sa spoliehať len na štylistiku. Začiatok pre tím študentov z LEAF Academy nebol ľahký, museli si naštudovať nielen novú tému, ale taktiež sa zohrať a naučiť sa tímovo uvažovať a spolupracovať. 

Víťazi finále získajú Brewerov pohár a 10 000 dolárov. 24. apríla sa postavia pred porotu, ktorá bude zložená z debatných expertov a osobností z obchodného, politického a environmentálneho prostredia, napríklad William A. Brewer III, Reid Detchon, podpredseda pre stratégiu energetiky a klímy v rámci nadácie OSN a New York Univerzity, prezident Emeritus, John Sexton a ďalší.  „Študenti získali príležitosť súťažiť na jedinečnom advokátskom fóre – finále IPPF," hovorí William A. Brewer III, predseda Brewerovej nadácie a zakladateľ IPPF. „Teraz v snahe získať titul majstra sveta 2018 IPPF mesiace súťaženia formou esejí doplnia ústnou obhajobou."

IPPF je prvou súťažou, ktorá poskytuje stredoškolákom po celom svete možnosť verbálne a písomne diskutovať na témy verejnej politiky. Bola založená v roku 2001 Brewerovou nadáciou, ktorá financuje súťaž a taktiež hradí všetky náklady súvisiace s cestou.

"8 elitných tímov" je: 

  • The Davidson Academy of Nevada from Reno, Nevada
  • Concordia International School Shanghai from Shanghai, China
  • Taipei American School from Taipei, Taiwan (Republic of China)
  • William Mason High School from Mason, Ohio
  • Stuyvesant High School from New York, New York
  • LEAF Academy from Bratislava, Slovakia
  • Westfield Academy from West Hartford, Connecticut
  • East Mountain High School from Sandia Park, New Mexico
     

Súvisiace články

27.11.2019 10:04

Erasmus+ projekt novomestskej Priemyslovky napomáha ku kultúrno-profesijnému rastu žiakov

Medzinárodný projekt Erasmus+ Kultúra a práca v Európe (Culture and Work in Europe, skrátene CWE), v ktorom úzko spolupracujú štyri partnerské školy – a to konkrétne z Talianska, Nemecka, Chorvátska a Slovenska – prebieha na vá...
14.06.2017 08:08

Putovanie za krásami Malých Karpát

Rozkvitnutý máj – spoznávaj naša mlaď malokarpatský raj!“ A my sme sa veru s nadšením vydali spoznávať ďalšie krásy Malých Karpát. Nadviazali sme na jesennú časť projektu, kedy sme 21.9.2016 navštívili Jaskyňu Driny a hrad Čer...
09.05.2018 14:54

Deň angličtiny na Gymnáziu Hansa Selyeho v Komárne

Na Gymnáziu Hansa Selyeho v Komárne sme privítali divadelnú skupinu the Bear Educational Theatre v rámci Dňa angličtiny.