Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
22.03.2018 16:34

Stredoškoláci predstavili v Košiciach nápady pre inteligentnú domácnosť

V Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach sa v rámci súťaže Navrhni svoj Gadget (NaGa) vo štvrtok predstavili študenti so svojimi nápadmi. Do prvého ročníka sa prihlásilo 17 stredoškolských projektov.

Študenti navrhovali riešenia v oblasti internetu vecí, ktoré by boli prínosom pre inteligentnú domácnosť v skutočných podmienkach. Témou pre tento ročník sa stala inteligentná domácnosť v praxi. IT odborníci spomedzi nich vybrali päť najperspektívnejších nápadov.

"Gadget je ako keby také nejaké malé zariadenie, ktoré môže slúžiť na rôzne účely. V tomto prípade sú to zariadenia, ktoré sú napojené priamo do siete internet, to znamená, že niečo merajú, či už je to teplota, alebo sú to nejaké vlastnosti miestnosti," uviedol pre TASR výkonný riaditeľ združenia Košice IT Valley Pavol Miroššay.

"Okrem toho, že sme im dali nejaký koučing k tomu, ako postupovať, tak v tej finálnej fáze majú prezentovať aj to, ako by vylepšili ďalej svoje zariadenie," povedal manažér inovácií VSE Holding Michal Augustín.

Cieľovou skupinou súťaže sú stredoškolskí študenti. Za najväčšiu pridanú hodnotu súťaže sa považuje aktívne prepojenie štúdia s praxou. Podľa Miroššaya sa sústreďujú na stredné školy, kde pociťujú najväčší úbytok šikovných ľudí, ktorí odchádzajú na západ alebo do zahraničia.

"Študenti, ktorí študujú na stredných školách, niekedy majú pocit, že na východe sa nedajú robiť dobré veci a nie sú tu dobré firmy. Toto je pravý opak voči tomu, že tu sú dobré firmy a máme možnosť ukázať, na akých rôznych projektoch sa tu dá pracovať," skonštatoval výkonný riaditeľ Košice IT Valley.

Úlohou nádejných programátorov nebolo vypracovať návrh výlučne v teoretickej rovine. Naopak, mali vytvoriť funkčný prototyp, ktorý pracuje v existujúcom hardvérovom rozhraní. "Od študentov sme požadovali komplexné softvérové riešenie, ktorého súčasťou sú okrem zdrojových kódov aj používateľská a systémová príručka alebo detailne popísaný Business Case," vysvetlil vedúci úseku informačných a komunikačných technológií skupiny VSE Holding Martin Götz.

Víťazným projektom sa stalo Inteligentné vykurovanie od študentov zo Strednej priemyselnej školyelektrotechnickej v Prešove. Druhé miesto získali študenti Strednej odbornej školy (SOŠ) na Ostrovského ulici v Košiciach s témou Smart Pool a tretiu priečku obsadili študenti SOŠ technickej v Humennom s projektom Inteli Home.

Prvý ročník súťaže NaGa pripravila spoločnosť Východoslovenská energetika Holding, a.s., v spolupráci so združením Košice IT Valley a firmou Microsoft.

Zdroj: TASR

Súvisiace články

14.01.2019 10:09

Gymnázia Hansa Selyeho v Komárne opäť v súťaži Best in English

Best in English je medzinárodná súťaž pre študentov stredných skôl a gymnázií vo veku 15-19 rokov. Prebieha v stanovený deň online na celom svete, pod záštitou Ministerstva školstva, mládeže a telesnej výchovy Českej republiky....
10.04.2018 18:47

Stredoškoláci riešia obnoviteľné zdroje energie

Stredná odborná škola V. P. Tótha v Senici sa aj v tomto školskom roku stane hostiteľom tých najšikovnejších stredoškolákov v oblasti využívania alternatívnych a obnoviteľných zdrojov energie, energetických úspor, či znižovania...
22.11.2017 16:30

NRSR: Vysokoškolákov vlani ubudlo, školský výbor ich chce získať zo zahraničia

Bratislava - Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. Na pôde Výboru NR SR p...