Späť na zoznam
Školy
Autor: Alžbeta Jánošíková
15.10.2020 11:10

Svet vyučovania na diaľku: Čo učiteľom ponúka balíček Cisco Webex

Ostatné mesiace priniesli rýchle rozšírenie technológií na vyučovanie na diaľku. Zároveň poskytli praktickú spätnú väzbu od učiteľov a vzdelávacích inštitúcií, na základe ktorej sa ponuky technologických riešení vyvíjajú. Pozrime sa podrobnejšie na nový balíček Cisco Webex pre vzdelávanie, ktorý za cenu 2 doláre mesačne na jedného učiteľa prináša množstvo nových možností a pomôže školám zaistiť vyučovanie na diaľku.

Na jar sme učiteľom ponúkli náš videokonferenčný softvér Cisco Webex s rozšírenými funkciami bezplatne, aby sme im pomohli úspešne ukončiť školský rok. Ukázalo sa, že mnoho učiteľov využívalo i Webex účty, zriadené zdarma na oficiálnej online stránke. Táto bezplatná verzia je limitovaná na 50 minút vyučovania a pripojiť sa môže až 100 účastníkov. Cisco preto pripravilo špeciálny vyučovací EDU balíček s novými funkciami, ktorý tieto obmedzenia odstraňuje a navyše dovoľuje napríklad odovzdať usporiadanie videokonferencie niekomu ďalšiemu – to v prípade, že by učiteľ v prípade neprítomnosti za seba potreboval vybaviť zastupovanie.

Nové funkcie i modely

Videokonferenčné riešenie Cisco Webex je kompletne lokalizované do češtiny a pribudla možnosť takzvaného „hard mute" – ako učiteľ môžete v prípade potreby stlmiť mikrofóny študentov. Tí potom nemôžu vstupovať do prednášky, kým im to sami nedovolíte.

Pretože sa vyučovanie presunulo do domáceho prostredia, nezabúdame ani na súkromie. Pridali sme možnosť nastaviť si virtuálne pozadie.

Okrem toho sme podporili aj dištančné vyučovanie hudobnej výchovy, a to vďaka širšiemu akustickému pásmu – Webex tak teraz vie prirodzene sprostredkovať spev alebo hru na hudobné nástroje.

Možností je veľa

Okrem základných funkcií môžete využiť aj ďalšie rozšírenia videokonferenčného riešenia – Webex Meetings a Webex Events, Webex Teams alebo Webex Trainings, kde možno usporadúvať rôzne cvičenia, kurzy, stretávať sa s rodičmi a študentmi, pozývať hosťujúcich rečníkov z celého sveta a deliť sa o učebné materiály.

K dispozícii je samozrejme aj nahrávanie videokonferencie, takže si prednášku možno znova prehrať. Učiteľ získava aj možnosť rozdeliť si študentov do menších pracovných skupín, v ktorých je práca dynamickejšia a komunikovať s nimi oddelene. V prípade, že budete využívať Webex ako platformu, máte k dispozícii centrálne organizačné prostredie a nepretržitý prístup k podpore. To znamená, že celé Webex riešenie môže spravovať jeden správca.

Kompletný videokonferenčný balíček pre školy obsahuje všetky licencie Webexu, vrátane tých pre hardvérové videokonferenčné zariadenie. Táto EDU licencia stojí 2 USD za mesiac na jedného učiteľa. Dôležité je, že za licenciu platia len učitelia a zamestnanci školy, ktorí budú videokonferencie organizovať. Študenti služby Webexu využívajú zadarmo.

Efektívne vzdelávanie

Kvalitné vyučovanie na diaľku si dnes vyžaduje omnoho viac ako len zapnutý mikrofón a video. K celému edukačnému balíčku ponúkame registráciu hardvérových zariadení, či už je to interaktívny digitálny whiteboard, na ktorý môžete ako učiteľ písať poznámky a graficky dopĺňať svoj výklad alebo videokonferenčné jednotky s kamerami, ktoré budú sledovať váš pohyb, aby ste mohli prirodzene prednášať a boli vždy v zábere. Študenti môžu spoločnú tabuľu použiť pri skupinovej práci a dopisovať na ňu poznámky priamo zo svojich počítačov. Nápady sa potom nestratia v chate. Vyvolať niekoho k tabuli sa tak dá i na diaľku.

Vyučovanie na diaľku za tri dni

Vzhľadom na neistotu ohľadne vývoja karanténnych opatrení sme pripravení na to, že sa do škôl bude musieť videokonferenčné riešenie na vyučovanie na diaľku integrovať veľmi rýchlo. Maximálny čas na nasadenie Cisco Webex sú len tri dni. Tento čas zahŕňa aj zaškolenie používateľov, s ktorým nám pomáhajú naši partneri. Partnerské firmy sú schopné školám dodať nielen potrebné IT, ale dokážu učiteľov naučiť s nimi pracovať. Treba totiž rešpektovať, že nie každý učiteľ je zbehlý vo využívaní týchto technológií a môže potrebovať odbornú asistenciu.

Tento rok na jar sa trikrát týždenne konali živé hodinové webináre, počas ktorých sme pomáhali školiť učiteľov a odpovedali na ich otázky. Sme pripravení túto možnosť ponúknuť znova. Ukázalo sa, že séria týchto webinárov pomohla školám veľmi rýchlo prepnúť do režimu virtuálneho vyučovania a rýchlo sa naň adaptovať.

To ukazuje aj príklad mělníckej základnej školy ERIZA, ktorej Cisco Webex pomohlo nielen pokračovať vo vyučovaní napriek pandémii, ale mnoho detí sa vďaka nemu zlepšilo v príprave, prístupe a komunikácii. Technická univerzita v Košiciach vďaka Webexu zvládla prakticky zo dňa na deň prejsť na vyučovanie na diaľku, navyše pomocou neho organizuje aj samotný chod celej inštitúcie.

Učitelia a riaditelia potrebujú niekoho, na koho sa môžu obrátiť, kto im všetko potrebné o vyučovaní na diaľku vysvetlí a pomôže, ak si s niečím nebudú vedieť poradiť. Preto sme zriadili špeciálnu kontaktnú e-mailovú adresu webexsk@cisco.com, na ktorú sa môžu obrátiť so svojimi otázkami a problémami.

 

Autor: Ivan Sýkora

Súvisiace články

23.04.2019 07:59

V duchu rómskych tradícií

Škola. Vychováva, vzdeláva. Pedagógovia vnášajú do životov svojich žiakov okrem iného i lásku k histórii, tradíciám a kultúre svojho národa.
09.05.2018 14:54

Deň angličtiny na Gymnáziu Hansa Selyeho v Komárne

Na Gymnáziu Hansa Selyeho v Komárne sme privítali divadelnú skupinu the Bear Educational Theatre v rámci Dňa angličtiny.