Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
14.05.2018 09:04

Triedny projekt 2.D Čím sú Tvoji rodičia?: Policajt

Väčšina chlapcov má už v najútlejšom veku v otázke budúceho povolania jasno. Ak to nie je smetiar, s istotou vedia, že budú policajtmi. V ich predstavách dominuje zastavovanie áut alebo prenasledovanie zlodejov. Možno aj žiaci zo ZŠ na Komenského 23 by toto zamestnanie podobne zovšeobecnili. Avšak vďaka ďalšiemu z ochotných rodičov v rámci triedneho projektu Čím sú tvoji rodičia? odhalili novú dimenziu tohto povolania, v priestoroch Okresného riaditeľstva policajného zboru v Bardejove.

Vďaka Miškovmu ockovi, pánovi Vladislavovi Hüblerovi, rolu učiteľa tohto netradičného vyučovania prebral pes. Spolu so svojimi psovodmi, teda policajtmi určenými na výcvik a vedenie služobného policajného psa, nám objasnili prácu, ktorú možno iba povrchne poznáme z nadnesených situácii televíznych seriálov. Kým rola známeho Rexa, ponúka predstavu policajného psa zvládajúceho takmer všetky zásahy, v skutočnosti je každý predurčený na niečo iné, podľa daných predpokladov. Základom je však výcvik policajného psa.

Viete v čom spočíva  motivácia? Ako nám predviedli bardejovskí psovodi počas prvej ukážky, gro výcviku spočíva v hre. Aj vďaka nej zvládne pes výcvik základných povelov, dôležitý pre jeho ovládateľnosť a neskoršie aj špecifický výcvik, na ktorý sa svojimi charakterovými vlastnosťami najviac hodí. To už však policajní psovodi prestriedali ďalšieho psieho zverenca, ktorý nám prišiel demonštrovať vyhľadávanie drog. Počas tohto procesu neúnavne pobehoval a hľadal dobré skrytú psychotropnú látku, až do momentu zaľahnutia, bez akéhokoľvek štekotu.

Týmto vyslal svojmu pánovi signál nálezu. Vážnosť situácie a kvalitu výcviku potvrdilo aj to, že nezareagoval ani na možnosť obľúbenej hry. Vycvičené  psy vyhľadávajú nielen rôzne omamné látky, ale tiež výbušniny, strelivo, dokonca falošné bankovky.  Rovnako úspešne  vykonávajú pachovú identifikáciu osôb i záchranárske práce. Keďže sami osebe vzbudzujú rešpekt, nikto z nás by nechcel byť aktérom ich zásahu.

Zvlášť po ďalšej ukážke, kedy sme sledovali akciu voči páchateľovi, samozrejme simulovanom, v špeciálnom ringo obleku. Akú intenzitu sily vyvinie pes počas reálneho zásahu, sme si, našťastie, mohli iba predstaviť z opisu skúsených psovodov. Nič však nemení na skutočnosti, že všetkým akciám predchádza neustály výcvik, denno-denná práca psovodov a ich psích zverencov. Aj vďaka ich spoločnému úsiliu a akciami, pri ktorých úspešne spolupracovali, sa jeden z bardejovských policajných psovodov môže hrdiť zaslúženým ocenením bývalým ministrom vnútra.

Počas tejto skvelej hodiny sme takmer paralyzovaní absorbovali množstvo cenných informácií a poznatkov. No najviac to, čo bolo nevypovedané, ale vycítené – silný vzťah psovoda a psa, puto, ktoré sa tvorí rokmi a neustáva. O tom aký silný dojem zanechala táto hodina aj u našich druhákov dokazuje aj ich následné skupinové spracovanie témy v triede. Ich charakteristiku povolania netvorili iba slová pomáhať a chrániť. Prevládalo v nej poznanie, že policajt je tým, kto neváha riskovať svoj i život najvernejšieho psieho priateľa,  pre záchranu života kohokoľvek z nás. 

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.
ZŠ na Komenského 23 v Bardejove

Súvisiace články

07.09.2018 18:34

V Rokycanoch otvorili novú základnú školu

Slávnostným prestrihnutím pásky dňa 3. septembra 2018 sa začal školský rok 2018/2019 aj v novootvorenej Základnej škole v Rokycanoch. Na otvorení školy sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a špor...
28.12.2017 18:00

LUBYOVÁ: Návšteva šachového veľmajstra sa môže stať podnetom pre vznik šachovej školy na Slovensku

Podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej môže byť návšteva viacnásobného šachového majstra sveta podnetom pre vznik šachovej školy na Slovensku. V súčasnosti môžu školy vyučovať šach ako voliteľný predmet. Agentúru SITA infor...
01.10.2018 19:16

ŠKOLA PLNÁ ŽIVOTA

„Škola plná života“ - s touto filozofiou sa začal nový školský rok 2018/2019 na Strednej zdravotníckej škole v Dolnom Kubíne pod vedením nového riaditeľa školy Mgr. Alojza Šutého.