Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
19.04.2018 09:44

Trnavská univerzita ocenila najlepšie eseje gymnazistov

Téme To, čo nás ženie dopredu, sú predstavy bol venovaný 5. ročník celoslovenskej súťaže o najlepšiu filozofickú esej pre študentov gymnázií. Jej vyhlasovateľmi sú Katedra filozofie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity (TU) a občianske združenie (OZ) Schola Philosophica. V stredu vyhlásili jej víťazov.

"Odborná porota udelila dve prvé, jedno druhé a dve tretie miesta," informoval za organizátorov z TU Andrej Démuth.

Najlepšie bola ohodnotená esej Márie Demkovej z Gymnázia na Šrobárovej ulici v Košiciach s názvom Viete si predstaviť... a esej Romana Pikulíka z Arcibiskupského gymnázia biskupa Pavla Jantauscha v Trnave Role of Imaginings in Our Lives.

Na druhom mieste sa umiestnil Andrej Jurga z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch s esejou Kreativita, jedinečná ľudská vlastnosť.

Tretie miesto patrí Kláre Ligačovej a Jánovi Pastorekovi v Gymnázia v Turzovke za esej Ako ľudia sa stále o niečo usilujeme a Samuelovi Havranovi zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia na Skalickej ceste v Bratislave za esej Esencia, hnací motor.
 

Porota podľa Démutha hodnotila odbornú, obsahovú i jazykovú úroveň esejí. Hodnotenie zohľadňovalo aktuálnosť, invenciu a nový náhľad na problematiku, argumentačné postupy a jazykový prejav účastníkov. "S radosťou konštatujeme, že množstvo a kvalita prihlásených prác sa z roka na rok zvyšujú, čo dokumentuje záujem mladých ľudí o kreatívne i kritické písanie," uviedol. Výhercovia získali knihy OZ a tiež  možnosť zúčastniť sa na týždňovej stáži na katedre filozofie.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

02.06.2017 10:30

Návšteva partnerských škôl v Poľsku

Už v roku 2009 nadviazala naša škola, ZŠ, Trieda SNP 20, Banská Bystrica vzájomnú priateľskú spoluprácu s poľskými školami v Rydzyne a Kaczkowe.  Táto spolupráca nás dlhodobo vzájomne obohacuje vďaka spoznávaniu jazyka a kultúr...
14.11.2017 13:30

Americký teológ získal čestný doktorát Univerzity Komenského

BRATISLAVA - Profesor Robert Allan Kolb z Concordia Seminary v St. Louis v USA sa dnes stal 122. čestným doktorom Univerzity Komenského v Bratislave (UK). Udelenie titulu za príspevok k výskumu reformácie a dlhodobú spoluprácu...
06.02.2018 08:28

ZŠ v Záhorskej Vsi je školou, vsádzajúcou na rodinnú atmosféru

Zvýšený hlas a krik nevychovajú ani lepších žiakov a už vonkoncom nie šťastnejšie deti. Týmto heslom sa riadia v základnej škole v Záhorskej Vsi. "Našou snahou je byť priateľskou a ústretovou školou rodinného typu," povedala o ...