Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
11.12.2018 18:42

Tvorili sme v Estónsku

Naši študenti Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu v Bratislave sa vrátili z mesačného pobytu v partnerskej škole Kuressaare Ametikool na ostrove Saaremaa v Estónsku v rámci programu ERASMUS+. Stáže sa spolu so študentami zúčastnili aj pedagógovia, ktorých pobyt trval dva týždne.

Projekt „Leader in Leather" schválila Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu, Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu v celkovej výške  9744,- EUR.

Úspešný projekt v rámci Kľúčovej akcie 1 „Vzdelávacia mobilita jednotlivcov" umožnil našim študentom vyššieho odborného štúdia odevného a textilného dizajnu získať skúsenosti  pri realizácii odevov a módnych doplnkov s použitím kože. 
Pobyt našich stážistov a pedagógov začal slávnostnou večerou k výročiu hostiteľskej školy Kuressaare Ametikool, na ktorej mali možnosť bližšie spoznať pedagógov, ako aj študentov školy a prediskutovať náplň praxe, najmä techniky práce s kožou, ktoré sa chceli v rámci stáže naučiť a ktoré boli z ich pohľadu najzaujímavejšie.

Na začiatku pobytu sa študenti aj pedagógovia oboznámili so školou návštevou učební, ako aj dielní, ktoré tvoria súčasť vybavenia školy. Škola disponuje krajčírskou, ako aj garbiarskou dieľňou, ktoré mohli naši študenti počas celého pobytu využívať.

Nakoľko cieľom projektu bolo získať zručnosti pri práci s kožou, zameriavali sa na vyhotovenie výrobkov práve z tohto materiálu pričom mohli prejsť celým procesom výroby kožených rukavíc, tašiek, opaskov od strihu až po samotnú výrobu. Na strihy používali knihu strihov, ktorú napísala a publikovala úspešná žiačka Kuressaare Ametikool.

Pri šití výrobkov pracovali so špeciálnymi ihlami, s ktorými bolo možné výrobok dokončiť. Ručné šitie, ktoré tvorí súčasť výroby kožených výrobkov tak zvyšuje jeho cenu, ako aj originalitu. Týmto spôsobom vyrobili aj tradičné topánky, tzv.krpce.
Výstupom stáže študentov bola kolekcia odevov s koženými doplnkami inšpirovaná slovenským a estónskym tradičným krojom. Táto kolekcia, ktorá je tvorená  z pánskej košele a nohavíc a dámskej blúzky a sukne bude nafotená do katalógu a  zároveň sa objaví medzi prácami študentov na koncoročnej prehliadke.

Našim stážistom, ako aj pedagógom zostanú krásne spomienky na ostrov, ktorý mali možnosť spoznať v rôznych jeho častiach, pričom krásny výhľad im poskytol útes na najvyššom bode ostrova. Videli aj veterné mlyny alebo jazerá vytvorené meteoritom. 

S estónskymi priateľmi navštívili aj Veľtrh remesiel v Tallinne, na ktorom mala naša hostiteľská škola stánok, kde predávala svoje výrobky. 

Svoj pobyt zhodnotili pedagógovia a študenti veľmi pozitívne pričom sa naučili nové techniky pri práci s kožou, ktoré budú využívať pri svojej tvorbe v budúcnosti.

Ing. Andrea Bukorová, Súkromná stredná umelecká škola dizajnu 

Súvisiace články

13.03.2018 13:32

Prvenstvo Gymnázia Hansa Selyeho na krajskom kole olympiády v španielskom jazyku

Gymnázium Hansa Selyeho sa aj tento rok zapojilo do olympiády v španielskom jazyku. Do krajského kola nám postúpilo 6 žiakov v troch kategóriách.
21.10.2018 21:02

Neopísateľná zábava malých majstrov s farbami jesene

Nádherné farby jesene fascinovali prešovské nadané deti k umeleckým dielam. Žltá, oranžová, červená, či hnedá sa dostali do popredia neopísateľnej hry farieb jesenných listov.
10.04.2017 20:21

Malí programátori sa v lete budú učiť kódovať

Malým kóderom bude stačiť päť dní v letnom tábore na to, aby sa zoznámili s programovaním.  Krok za krokom si prejdú základy programovania až po samotné kódovanie jednoduchej hry. A to všetko v dennom tábore v Bratislave.