Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
11.12.2018 18:42

Tvorili sme v Estónsku

Naši študenti Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu v Bratislave sa vrátili z mesačného pobytu v partnerskej škole Kuressaare Ametikool na ostrove Saaremaa v Estónsku v rámci programu ERASMUS+. Stáže sa spolu so študentami zúčastnili aj pedagógovia, ktorých pobyt trval dva týždne.

Projekt „Leader in Leather" schválila Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu, Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu v celkovej výške  9744,- EUR.

Úspešný projekt v rámci Kľúčovej akcie 1 „Vzdelávacia mobilita jednotlivcov" umožnil našim študentom vyššieho odborného štúdia odevného a textilného dizajnu získať skúsenosti  pri realizácii odevov a módnych doplnkov s použitím kože. 
Pobyt našich stážistov a pedagógov začal slávnostnou večerou k výročiu hostiteľskej školy Kuressaare Ametikool, na ktorej mali možnosť bližšie spoznať pedagógov, ako aj študentov školy a prediskutovať náplň praxe, najmä techniky práce s kožou, ktoré sa chceli v rámci stáže naučiť a ktoré boli z ich pohľadu najzaujímavejšie.

Na začiatku pobytu sa študenti aj pedagógovia oboznámili so školou návštevou učební, ako aj dielní, ktoré tvoria súčasť vybavenia školy. Škola disponuje krajčírskou, ako aj garbiarskou dieľňou, ktoré mohli naši študenti počas celého pobytu využívať.

Nakoľko cieľom projektu bolo získať zručnosti pri práci s kožou, zameriavali sa na vyhotovenie výrobkov práve z tohto materiálu pričom mohli prejsť celým procesom výroby kožených rukavíc, tašiek, opaskov od strihu až po samotnú výrobu. Na strihy používali knihu strihov, ktorú napísala a publikovala úspešná žiačka Kuressaare Ametikool.

Pri šití výrobkov pracovali so špeciálnymi ihlami, s ktorými bolo možné výrobok dokončiť. Ručné šitie, ktoré tvorí súčasť výroby kožených výrobkov tak zvyšuje jeho cenu, ako aj originalitu. Týmto spôsobom vyrobili aj tradičné topánky, tzv.krpce.
Výstupom stáže študentov bola kolekcia odevov s koženými doplnkami inšpirovaná slovenským a estónskym tradičným krojom. Táto kolekcia, ktorá je tvorená  z pánskej košele a nohavíc a dámskej blúzky a sukne bude nafotená do katalógu a  zároveň sa objaví medzi prácami študentov na koncoročnej prehliadke.

Našim stážistom, ako aj pedagógom zostanú krásne spomienky na ostrov, ktorý mali možnosť spoznať v rôznych jeho častiach, pričom krásny výhľad im poskytol útes na najvyššom bode ostrova. Videli aj veterné mlyny alebo jazerá vytvorené meteoritom. 

S estónskymi priateľmi navštívili aj Veľtrh remesiel v Tallinne, na ktorom mala naša hostiteľská škola stánok, kde predávala svoje výrobky. 

Svoj pobyt zhodnotili pedagógovia a študenti veľmi pozitívne pričom sa naučili nové techniky pri práci s kožou, ktoré budú využívať pri svojej tvorbe v budúcnosti.

Ing. Andrea Bukorová, Súkromná stredná umelecká škola dizajnu 

Súvisiace články

26.03.2019 08:04

Konferencie Učíme pre život sa zúčastnilo takmer 500 účastníkov

Konferencia Učíme pre život má za sebou úspešný 11. ročník. Ústredná téma konferencie bola Iné deti – iné školy. Na konferencii sme sa pozreli na to, ako sa menia potreby detí s ohľadom na aktuálny stav spoločnosti. Snažili sm...
05.02.2018 18:51

Prírodovedecká fakulta umožní nazrieť do nových a zrekonštruovaných priestorov

Pre návštevníkov je pripravený bohatý program, ktorého súčasťou sú Alumni Space – diskusie s úspešnými absolventmi fakulty, informačné, popularizačné a vedecké prednášky, prehliadky vzdelávacích priestorov a vedeckých laboratórií
23.07.2020 09:02

Univerzita sv.Cyrila a Metoda v Trnave posiela do praxe svojich absolventov

Končí sa ďalší akademický rok a UCM v Trnave posiela do praxe svojich absolventov. Je to čas i na zamyslenie, ako vníma spoločnosť vysoké školy, ako vníma vedu a výskum a či ich považuje za potrebné.