Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
11.05.2018 09:26

Úklady a láska

Dňa 2. 5. 2018 sa stretli žiaci 9. A a 9. B triedy zo ZŠ Hany Zelinovej v nezvyčajnú hodinu a na nezvyčajnom mieste.

Prečo na nezvyčajnom mieste a v nezvyčajnú hodinu? V škole sme preberali drámu, a tak sa pani učiteľka rozhodla, že s nami navštívi nejaké predstavenie. Mnohí z nás v divadle ešte neboli, a tak to bola naša prvá divadelná hra. 

Obliekli sme sa do elegantných šiat alebo košieľ a o 18:15 sme sa stretli pred Slovenským komorným divadlom v Martine.

Všetci sme boli v napätí, čo nás vlastne čaká. Išli sme na tragédiu od Friedricha Schillera s názvom Úklady a láska. 

Keď sme vstúpili do priestrannej haly, s úžasom sme pozorovali prostredie, fotografie hercov.  Študovali sme leták, ktorý obsahoval program divadelných hier a taktiež krátky popis ku každej z nich. Keď sme našli tú našu a prečítali sme si obsah, mali sme mierne obavy z toho, či nás predstavenie bude baviť. 

Naše obavy boli zbytočné. Predstavenie bolo úžasné! Hra síce bola stará, no vyzerá to tak, že Friedrich Schiller poznal pravdu o tomto svete. O tom, ako nemôžete niekoho milovať, lebo on je z inej spoločenskej vrstvy ako ste vy. O tom, ako nemôžete milovať, lebo niekomu inému sa ten daný človek nepáči. O tom, ako sme závislí na peniazoch a ich moc predbehla cenu lásky. Hoci cena lásky nie je hmotná vec ako peniaze, to ona nám ostane naveky. V dobrom aj v zlom tu bude. Myslím si, že je choré byť závislý na papieri a kove. Všetci to v hĺbke duše vieme. Stereotyp, ktorý sme si vytvorili, a ktorý nás ničí. Jedine, čo ho ukončí, je smrť, tak ako v Shillerovej tragédii. 

Každopádne som vďačná za možnosť ísť do divadla a vidieť divadelnú hru. Hru, ktorá mi otvorila oči a uvedomila som si o niečo viac tvrdú realitu života.

Nina Suchá, žiačka 9. A, ZŠ Hany Zelinovej, Vrútky
 

Súvisiace články

13.07.2017 11:48

Súkromná spojená škola SEZ Krompachy opäť v Londýne

Od septembra 2016 sme pracovali na  projekte Erasmus+ s názvom Get Better Opportunities With Foreign Work Experience. Projekt prebehol podľa plánu. Kandidáti absolvovali pohovory v septembri 2016 a na základe výberového konania...
13.03.2018 13:32

Prvenstvo Gymnázia Hansa Selyeho na krajskom kole olympiády v španielskom jazyku

Gymnázium Hansa Selyeho sa aj tento rok zapojilo do olympiády v španielskom jazyku. Do krajského kola nám postúpilo 6 žiakov v troch kategóriách.
02.12.2017 12:30

UPJŠ v Košiciach patrí medzi 1250 najlepších univerzít

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach podľa rebríčka U.S. News – Best Global Universities Rankings patrí medzi 1250 najlepších svetových univerzít.