Späť na zoznam
Školy
Autor: ucn
23.04.2019 07:59

V duchu rómskych tradícií

Škola. Vychováva, vzdeláva. Pedagógovia vnášajú do životov svojich žiakov okrem iného i lásku k histórii, tradíciám a kultúre svojho národa.

Nie je to inak ani na Špeciálnej základnej škole na ulici Obrancov mieru  v Detve. V tomto školskom roku bol na škole zrealizovaný už druhý ročník tzv. Týždňa rómskej kultúry.
Začalo sa to všetko v pondelok, 8. apríla, v deň, ktorý je uznaný ako Medzinárodný deň Rómov.
A v tento pondelok si žiaci na špeciálnej škole vypočuli im známe i neznáme fakty o pôvode, histórii, tradíciách a remeslách Rómov, a o pôvodnom spôsobe ich života.

Druhý deň bol venovaný rómskym remeslám. V dielňach, do ktorých boli žiaci rozdelení sa pracovalo s drevom – rezbáčilo, vyrábali sa papierové ruže do vlasov, pracovalo sa s hlinou a pieklo sa tradičné rómske jedlo, bokole.

Tretí deň bol deň výtvarný. Žiaci maľovali, kreslili. Na výkres dali všetko to, čo sa spája so životom Rómov. Oheň, tanec, ruže, vozy, kolesá. Výstava, ktorá je inštalovaná vo vestibule školy hýri všetkými farbami.

Štvrtý deň bol zameraný na literatúru a krásu slova. V tento deň na besedu do školy prišiel spisovateľ a novinár pán Branislav Oláh. Prečítal žiakom svoju autorskú rozprávku, porozprával sa s nimi, motivoval ich do ďalšej usilovnej práce. Pán Oláh je človek hodný nasledovania a na škole všetky p. učiteľky veria, že je pre žiakov školy príkladom.

Piaty deň, deň hudobný. Na piatok sa všetci v škole veľmi tešili. Škola bola plná rómskych krojov, farebných sukien i vyšívaných vestičiek. P. učiteľky i žiaci v krojoch spievali rómsku hymnu, vypočuli si najznámejších rómskych hudobníkov, sami žiaci, pred kolektívom celej školy, predviedli svoje hudobné vystúpenia. Spievalo a tancovalo sa. A na záver sa žiaci naučili spievať pieseň Paš o Paňori od známej českej speváčky Věry Bílej.

Týždeň bol krásny, týždeň bol farebný, týždeň bol plný aktivít. A všetci na Špeciálnej základnej škole na ulici Obrancov mieru v Detve vedia, že v jeho tradícii budú pokračovať i o rok.
Ak by Vás zaujímalo, ako to na škole vyzeralo, pozrite si facebookovú stránku školy. Je plná fotografií a videí.

Mgr. Gabriela Fuňáková, Špeciálna základná škola, Obrancov mieru 879/9, Detva

 

Súvisiace články

21.05.2017 12:31

Motýle exotických trópov oslavujú desiaty ročník

V piatok, 19. mája 2017, začína v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach ďalší, v poradí už desiaty ročník výstavy pod názvom „Motýle exotických trópov“. Výstava sa uskutoční v tropickom skleníku „Viktória“ a sprístupnená bude do ...
11.12.2018 18:42

Tvorili sme v Estónsku

Naši študenti Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu v Bratislave sa vrátili z mesačného pobytu v partnerskej škole Kuressaare Ametikool na ostrove Saaremaa v Estónsku v rámci programu ERASMUS+. Stáže sa spolu so študentami...
23.04.2017 14:21

Festival vedeckých filmov priblíži vedu pre budúcnosť

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti organizuje štvrtý ročník Festivalu vedeckých filmov. Motto tohtoročného festivalu je „Veda pre budúcnosť“. Priaznivci vedy a vedecko-populárnych filmov sa dozvedia...