Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
15.01.2018 17:00

V SOŠ sv. Jozefa Robotníka školili prvých zamestnancov automobilky Kia

Stredná odborná škola (SOŠ) sv. Jozefa Robotníka v Žiline spolupracuje v rámci duálneho vzdelávania aj s automobilkou Kia. "Kým nemali vybudované školiace stredisko, oslovili nás, či by sme im pomohli v zaškoľovaní prvých odborných pracovníkov. Kurzy prvých pracovníkov pre Kiu boli u nás v rámci autolakovania a motorárov. V našich priestoroch potom zaškoľovali aj technický personál," pripomenul riaditeľ SOŠ Igor Pecha.

Doplnil, že v automobilke momentálne praxujú žiaci z odboru autolakovník. "Je to veľmi špecifická činnosť, ktorú nenájdeme v žiadnom servise. Počas druhého a tretieho ročníka sa tam vystriedajú všetci naši autolakovníci, aby mali skúsenosť s prvovýrobou," uviedol Pecha.

Na motiváciu žiakov podľa neho využívajú rôzne súťaže. "V autoopravárenskom odbore beží zhruba 20 rokov celoslovenská súťaž Autoopravár junior. V prvom kole sa v rámci celého Slovenska prihlási vyše 1000 žiakov a postupne sa to selektuje až do finálovej dvanástky. Za posledných 15 rokov sme vždy boli vo finálovej dvanástke a asi iba jeden rok sme sa neumiestnili na prvých troch priečkach," povedal riaditeľ školy.

Víťazom súťaže je aj bývalý žiak školy a momentálne majster odbornej výchovy pre odbor automechanik opravár Anton Kutliak. "Je to súťaž zameraná na odbor automechanik, elektrikár a lakovník. V kategórii mechanik som sa zúčastnil vo finále a uspel som. Súťaž má v rámci autoopravárenstva cveng a vďakabohu pokračuje ďalej," dodal Kutliak.

Naspäť do SOŠ sv. Jozefa Robotníka ho priviedla ponuka zo školy v roku 2010. "Najskôr na zahraničný pobyt. Vidieť, ako fungujú iné školy v Taliansku, a potom aplikovať ten systém na Slovensku. Roky v škole boli veľmi pozitívne a prežíval som ich naplno. Bol som ubytovaný na internáte, takže som tu trávil celé týždne a bol to taký druhý domov. Prostredie bolo žičlivé na odborný, ale aj osobnostný vývoj a človek sa rozvíjal komplexne. Od odborníka, cez divadelníka až po turistu," uzavrel Kutliak.

Na snímke študenti počas praktickej výučby digitálnych médií na Strednej odbornej škole sv. Jozefa Robotníka v Žiline dňa 15. januára 2018. FOTO TASR - Erika Ďurčová

______________

Kutliak: "Roky na škole boli veľmi také pozitívne. Ja som sa veľmi tešil tu, že som bol a prežíval som ich naplno. Či už na internáte som bol aj ubytovaný, takže som tu trávil celé týždne a bol to taký druhý domov. A to prostredie bolo také žičlivé. Aj na odborný vývoj, ale aj na taký osobnostný. Takže, človek sa rozvíjal tak komplexne. Od odborníka až po divadelníka a až po turistu. Naspäť ma priviedla ponuka zo školy, ktorá prišla v roku 2010. Ktorá bola najskôr na taký zahraničný pobyt, vidieť, ako fungujú iné školy v Taliansku a potom aplikovať ten systém tu na Slovensku."

______________

 

Zdroj: TASR

Súvisiace články

13.07.2017 11:48

Súkromná spojená škola SEZ Krompachy opäť v Londýne

Od septembra 2016 sme pracovali na  projekte Erasmus+ s názvom Get Better Opportunities With Foreign Work Experience. Projekt prebehol podľa plánu. Kandidáti absolvovali pohovory v septembri 2016 a na základe výberového konania...
19.02.2018 08:54

Učebnice pre jedinú školu s vyučovacím jazykom ukrajinským sú drahé

Spojená škola Tarasa Ševčenka v Prešove s vyučovacím jazykom ukrajinským poskytuje žiakom z ukrajinského prostredia možnosť rozvíjať svoj materinský jazyk. Svoje deti dávajú na ňu študovať aj rodičia, ktorí pochádzajú z rusínsk...
21.10.2018 20:53

Deti zo Základnej školy v Ľubici si v rámci Týždňa programovania mohli vyskúšať naprogramovať vlastného robota

Základná škola v Ľubici ako jedna z mála slovenských škôl uspela so svojou žiadosťou o grant v rámci európskeho Týždňa programovania (pozn. Code Week).