Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
15.01.2018 17:00

V SOŠ sv. Jozefa Robotníka školili prvých zamestnancov automobilky Kia

Stredná odborná škola (SOŠ) sv. Jozefa Robotníka v Žiline spolupracuje v rámci duálneho vzdelávania aj s automobilkou Kia. "Kým nemali vybudované školiace stredisko, oslovili nás, či by sme im pomohli v zaškoľovaní prvých odborných pracovníkov. Kurzy prvých pracovníkov pre Kiu boli u nás v rámci autolakovania a motorárov. V našich priestoroch potom zaškoľovali aj technický personál," pripomenul riaditeľ SOŠ Igor Pecha.

Doplnil, že v automobilke momentálne praxujú žiaci z odboru autolakovník. "Je to veľmi špecifická činnosť, ktorú nenájdeme v žiadnom servise. Počas druhého a tretieho ročníka sa tam vystriedajú všetci naši autolakovníci, aby mali skúsenosť s prvovýrobou," uviedol Pecha.

Na motiváciu žiakov podľa neho využívajú rôzne súťaže. "V autoopravárenskom odbore beží zhruba 20 rokov celoslovenská súťaž Autoopravár junior. V prvom kole sa v rámci celého Slovenska prihlási vyše 1000 žiakov a postupne sa to selektuje až do finálovej dvanástky. Za posledných 15 rokov sme vždy boli vo finálovej dvanástke a asi iba jeden rok sme sa neumiestnili na prvých troch priečkach," povedal riaditeľ školy.

Víťazom súťaže je aj bývalý žiak školy a momentálne majster odbornej výchovy pre odbor automechanik opravár Anton Kutliak. "Je to súťaž zameraná na odbor automechanik, elektrikár a lakovník. V kategórii mechanik som sa zúčastnil vo finále a uspel som. Súťaž má v rámci autoopravárenstva cveng a vďakabohu pokračuje ďalej," dodal Kutliak.

Naspäť do SOŠ sv. Jozefa Robotníka ho priviedla ponuka zo školy v roku 2010. "Najskôr na zahraničný pobyt. Vidieť, ako fungujú iné školy v Taliansku, a potom aplikovať ten systém na Slovensku. Roky v škole boli veľmi pozitívne a prežíval som ich naplno. Bol som ubytovaný na internáte, takže som tu trávil celé týždne a bol to taký druhý domov. Prostredie bolo žičlivé na odborný, ale aj osobnostný vývoj a človek sa rozvíjal komplexne. Od odborníka, cez divadelníka až po turistu," uzavrel Kutliak.

Na snímke študenti počas praktickej výučby digitálnych médií na Strednej odbornej škole sv. Jozefa Robotníka v Žiline dňa 15. januára 2018. FOTO TASR - Erika Ďurčová

______________

Kutliak: "Roky na škole boli veľmi také pozitívne. Ja som sa veľmi tešil tu, že som bol a prežíval som ich naplno. Či už na internáte som bol aj ubytovaný, takže som tu trávil celé týždne a bol to taký druhý domov. A to prostredie bolo také žičlivé. Aj na odborný vývoj, ale aj na taký osobnostný. Takže, človek sa rozvíjal tak komplexne. Od odborníka až po divadelníka a až po turistu. Naspäť ma priviedla ponuka zo školy, ktorá prišla v roku 2010. Ktorá bola najskôr na taký zahraničný pobyt, vidieť, ako fungujú iné školy v Taliansku a potom aplikovať ten systém tu na Slovensku."

______________

 

Zdroj: TASR

Súvisiace články

22.09.2017 18:13

Jesenné aranžovanie na OA Šurany

„ Príroda je sťa metamorfóza krás,“ povedal básnik. Súhlasíte? Ak nie, počas vychádzok sa o pravdivosti týchto slov presvedčte na vlastné oči.
23.05.2017 09:29

Aktívni digitálni občania na OA v Leviciach

Program eTwinning má obrovský potenciál vzdelávať a kultivovať digitálne občianstvo v celej Európe a prostredníctvom digitálnych nástrojov využívaných v takomto vzdelávaní podporovať rozvoj spoločnosti a demokracie, pretože dig...
15.01.2018 19:30

Výročná eTwinningová konferencia “Turning inclusion into action” (St Julian’s, Malta)

O učiteľoch pracujúcich v eTwinningu a ich účasti na výročnej konferencii, kde reprezentovali Slovensko