Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
07.06.2017 07:36

Vo vedomostnej súťaži Mladý Európan zvíťazil tím Gymnázia Grösslingova

BRATISLAVA - Víťazom vedomostnej súťaže Mladý Európan sa stal trojčlenný tím študentov z gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave. Na druhej priečke sa umiestnil tím z Gymnázia Javorova v Spišskej Novej Vsi, tretí skončili žiaci z Gymnázia D. Tatarku v Poprade. Finále 12. ročníka súťaže sa uskutočnilo dnes v bratislavskom Hoteli Bôrik. Záštitu nad podujatím prevzali predseda vlády Robert Fico a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Agentúru SITA o tom informoval Úrad vlády SR.

Ilustračná foto - zdroj: Internet

V dnešnom finále súťažilo 13 trojčlenných družstiev, ktoré tvorili študenti stredných škôl, víťazi regionálnych kôl. Prvé kolo pozostávalo z pomerne náročného testu pozostávajúceho z 50 otázok týkajúcich sa vedomostí zo všetkých oblastí EÚ, vrátane eurofondov, na ktorý mali súťažiaci 20 minút. V druhom kole si študenti vyberali po dve otázky s rozličnou bodovou hodnotou z oblasti histórie, geografie, osobností a zaujímavostí. Tretie kolo bolo najnáročnejšie na rýchlosť, presnosť, predstavivosť, ale aj vedomosti. Študenti museli identifikovať postupne deväť rozrastrovaných obrázkov, pričom maximálna bodová hodnota jedného obrázka bola 30 bodov, so zvyšujúcou sa ostrosťou bodová hodnota obrázka klesala až na 10 bodov. Medzi obrázkami sa nachádzali vlajky jednotlivých členov EÚ, logá operačných programov, dominanty krajín, ale aj fotografie osobností a predstaviteľov.

Víťazi získali vecné ceny i príležitosť navštíviť európske inštitúcie. Ceny odovzdal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. „Blahoželám víťazom 12. ročníka Mladého Európana, ktorí preukázali skvelé vedomosti o Európskej únii a jej hodnotách. Odmenou sú im okrem nadobudnutého rozhľadu aj zaujímavé ceny. Som rád, že záujem o súťaž každoročne stúpa. Dokazuje to, že medzi študentmi a mladými ľuďmi je stále záujem o európske záležitosti a dianie okolo nás. Rastie nám nová generácia, ktorá bude vedieť dobre využívať rozsiahle európske príležitosti a práva," povedal Chrenek.

Organizátormi podujatia boli Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a sieť informačných centier Europe Direct v spolupráci s Úradom vlady SR ako Riadiacim orgánom Operačného programu technická pomoc.

 

SITA

Súvisiace články

06.07.2017 08:36

ŠPORT maniak CUP za šk. rok 2016/17 pozná víťaza

Putovný pohár celoročnej súťaže medzi 25 skupinami detí na bratislavských školách prebrali ŠPORT maniaci zo ZŠ Rajčianska.
29.10.2017 12:36

Škola v Dolnom Dubovom sa sťahovala už do tretej budovy

Dolné Dubové - Základná škola (ZŠ) s materskou školou (MŠ) v Dolnom Dubovom pri Trnave sídli už na svojom treťom mieste. Kým v 19. storočí sa dolnodubovské deti učili v prebudovanej fare a od roku 1930 v dvojtriednej škole, v ...
20.06.2019 16:39

Najlepšie znalosti o 2. svetovej vojne majú žiaci zo ZŠ Levická vo Vrábľoch

Celoslovenským kolo vyvrcholila minulý týždeň v Banskej Bystrici súťaž žiakov základných škôl Medzníky 2. svetovej vojny. Jej vyhlasovateľom je Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, pričom záverečné kolo súťaže organizač...