Späť na zoznam
Školy
Autor: UCN
24.06.2019 11:43

Xcell nie je Excel – poskytuje vedomosti naživo

Blížiaci sa koniec školského roka mnohých žiakov po opustení lavíc láka odísť do prírody a pozorovať v nej život. Ak by ste zašli do SOŠ poľnohospodárstva a služieb v Trnave, tak nenájdete opustené lavice iba štvrtákov, maturantov, ale i žiakov nižších ročníkov.

Tí práve teraz vykonávajú odbornú individuálnu prax nielen v poľnohospodárskych subjektoch, veterinárnych klinikách alebo ambulanciách, ale i v iných zaujímavých spoločnostiach majúcich vzťah k prírode. Takouto spoločnosťou je i Xcell Slovakia Breeding Services s.r.o., zaoberajúca sa riadenou reprodukciou raticovej zveri. Túto v prípade spoločnosti nevidia žiaci iba v lesoch, či na poliach, ale priamo pri farmovom chove.

 

Muflónčatá pri materskej starostlivosti a kvalitnej výžive rastú ako z vody

Výsledky používaných biotechnologických metód je možné na vlastné oči vidieť v oplôtkoch, na pasienkoch, pretože sa pri matkách jeleníc a muflónic pohybujú ich ratolesti. Kochanie sa darmi prírody a umom chovateľa by pre výchovno-vzdelávací proces a samozrejme i odbornú prax nepostačovalo. Treba je odborne pracovať i pri zabezpečovaní podmienok chovateľského prostredia pre jednotlivé vekové kategórie zvierat. V nich prvé miesto zaberá výživa a kŕmenie a preto žiaci hodnotia kvalitu a úživnosť pasienkových porastov, pri ktorých sa logicky dozvedajú i o pôvode a pôsobení „mastných fľakov" na kvalitu a hygienu pasienkového porastu. Nemenej významné je i oboznamovanie sa s uplatňovaním prikrmovania jadrovým krmivom, hlavne využitím ovsa, nielen iba ako pohotovostného zdroja energie, ale i stimulátora činnosti predžalúdka, mliečnej žľazy matiek, či podporovateľa rastu kvalitnej srsti.

 

Pasienkové mastné fľaky

Nakoľko sa inovácie uplatňujú nielen v technickom priemysle, ale i vo výžive divo žijúcich zvierat, tak sa žiaci mali možnosť dozvedieť i o využití inovácií pri výrobe doplnkových kŕmnych zmesí pre jelene, do ktorých sa pridávajú i invázne rastliny. Tie sa nielen takto redukujú pri ochrane pôvodnej flóry, ale zároveň dokážu zvyšovať kondíciu zvierat.

Zavádzaním inovatívnych metód do vyučovacieho procesu sa pri práci s IKT často využíva program Excel, ale v rámci inovácie predmetu odborná prax veľmi vhodným pracoviskom sa pre nás stala spoločnosť Xcell.

Ján Piešťanský
SOŠPaSV Trnava

Súvisiace články

06.04.2018 08:56

Zrekonštruovanú škôlku odovzdali do užívania za prítomnosti ministrov

Zrekonštruovanú budovu materskej školy v obci Vojany v Michalovskom okrese vo štvrtok odovzdali do užívania za prítomnosti ministrov životného prostredia Lászlóa Sólymosa a dopravy Árpáda Érseka (obaja Most-Híd). Aj to bol jede...
30.01.2019 08:45

Prešov vyhlásil súťaž Talent základných škôl regiónu Šariš

Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadanými a mesto Prešov vyhlasujú prostredníctvom projektu Nadané dieťa súťaž Talent základných škôl regiónu Šariš. Podujatie sa uskutoční pod záštitou primátorky mesta Prešov Ing. Andrey Turč...
28.12.2017 18:00

LUBYOVÁ: Návšteva šachového veľmajstra sa môže stať podnetom pre vznik šachovej školy na Slovensku

Podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej môže byť návšteva viacnásobného šachového majstra sveta podnetom pre vznik šachovej školy na Slovensku. V súčasnosti môžu školy vyučovať šach ako voliteľný predmet. Agentúru SITA infor...