Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: UCN
01.05.2017 15:26

1. ročník slovenského kola medzinárodnej súťaže RC modelov vodíkových áut pozná svojho víťaza!

Stali sa ním študenti SPŠ dopravnej vo Zvolene, ktorý za 6 hodín dokázali odjazdiť viac ako 1000 kôl. Celkovo sa pretekov zúčastnilo 18 tímov z 18 stredných odborných škôl z celého Slovenska

Foto: Jakub Šuták

Bratislava – 1. ročník súťaže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC_SK) sa konal 27. apríla v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave. Vybrané školy v rámci svojho grantového projektu finančne podporila Nadácia Volskwagen Slovakia (Nadácia VW SK).

  „Prostredníctvom grantového programu Stredné školy a technika podporujeme inovatívne projekty zamerané na konkrétne riešenie problémov a aktívne zapájanie žiakov do vzdelávacieho procesu. Zároveň chceme sprístupniť školám najmodernejšie technológie a zvýšiť záujem študentov o aktuálne témy. Pre podporu projektu Preteky vodíkových áut sme sa rozhodli z dôvodu jeho komplexnosti a zaujímavosti obzvlášť pre jeho cieľovú skupinu," vysvetľuje Alexandra Pappová, projektová manažérka Nadácie VW SK.

Vybrané školy, ktoré sa zapojili do grantového programu, získali komplexný učebný a zážitkový materiál  - edukačný Energy box, diaľkovo ovládaný model auta a vodíkové palivové články. S ich pomocou sa mohli žiaci zoznámiť s obnoviteľnými zdrojmi energie a teoretické znalosti potom zúžitkovali pri zostavovaní pretekárskeho auta na vodíkový pohon.

Úlohou študentských tímov bolo dômyselne využiť alternatívny vodíkový pohon auta tak, aby vydržalo jazdiť čo najdlhšie. Nevyhral teda najrýchlejší tím, ale ten najvytrvalejší. Študenti museli premýšľať, ako predĺžiť výkonnosť svojho auta, taktizovať a hlavne spolupracovať. Preteky trvali 6 hodín a zúčastnilo sa ich 18 tímov z 18 stredných odborných škôl z celého Slovenska.  Víťazom sa stali študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene. Ich auto vydržalo na trati celých 1004 kôl, s premierným časom 21,534 sekúnd na kolo.

Víťazný tím bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnom finále pretekov 24hrs de Saint Jo, ktoré sa budú konať 5. – 6. mája vo Francúzsku. 1. ročník pretekov zorganizovala Agentúra pre vzdelanie a vedu SEA v spolupráci s Horizon Educational. Akciu finančne podporil aj Bratislavský samosprávny kraj. Do ďalšieho ročníka súťaže bude možné sa prihlásiť už v lete tohto roka.

 

Text a foto: Jakub Šuták

Galéria

Súvisiace články

11.04.2018 12:56

Žiaci SPŠ stavebnej Oskara Winklera na Medzinárodnej konferencii

Park kaštieľa v Betliari zažiaril na XXIV. Medzinárodnej konferencii mladých stavbárov v Miskolci
09.05.2017 09:14

„Nevadí mi žiť v mužskom svete, pokiaľ v ňom môžem byť ženou.“

Nie je žiadnym tajomstvom, že stavebná priemyslovka je „chlapčenská škola“ – ak teda máme na mysli to, že tu študuje viac chlapcov ako dievčat, alebo možno skutočnosť, že technické predmety sú v rozvrhu niekoľkokrát denne. Zauj...
07.12.2018 13:41

Projekt Erasmus+ Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene s názvom Prenosná vodná elektráreň sa pomaly blíži ku koncu

V mesiaci november sa uskutočnilo posledné nadnárodné projektové stretnutie koordinátorov medzinárodného projektu Erasmus + s názvom Prenosná vodná elektráreň, ktoré sa konalo na Gymnáziu Ugnes Karvelis v meste Kaunas v Litve, ...