Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: UCN
01.05.2017 15:26

1. ročník slovenského kola medzinárodnej súťaže RC modelov vodíkových áut pozná svojho víťaza!

Stali sa ním študenti SPŠ dopravnej vo Zvolene, ktorý za 6 hodín dokázali odjazdiť viac ako 1000 kôl. Celkovo sa pretekov zúčastnilo 18 tímov z 18 stredných odborných škôl z celého Slovenska

Foto: Jakub Šuták

Bratislava – 1. ročník súťaže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC_SK) sa konal 27. apríla v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave. Vybrané školy v rámci svojho grantového projektu finančne podporila Nadácia Volskwagen Slovakia (Nadácia VW SK).

  „Prostredníctvom grantového programu Stredné školy a technika podporujeme inovatívne projekty zamerané na konkrétne riešenie problémov a aktívne zapájanie žiakov do vzdelávacieho procesu. Zároveň chceme sprístupniť školám najmodernejšie technológie a zvýšiť záujem študentov o aktuálne témy. Pre podporu projektu Preteky vodíkových áut sme sa rozhodli z dôvodu jeho komplexnosti a zaujímavosti obzvlášť pre jeho cieľovú skupinu," vysvetľuje Alexandra Pappová, projektová manažérka Nadácie VW SK.

Vybrané školy, ktoré sa zapojili do grantového programu, získali komplexný učebný a zážitkový materiál  - edukačný Energy box, diaľkovo ovládaný model auta a vodíkové palivové články. S ich pomocou sa mohli žiaci zoznámiť s obnoviteľnými zdrojmi energie a teoretické znalosti potom zúžitkovali pri zostavovaní pretekárskeho auta na vodíkový pohon.

Úlohou študentských tímov bolo dômyselne využiť alternatívny vodíkový pohon auta tak, aby vydržalo jazdiť čo najdlhšie. Nevyhral teda najrýchlejší tím, ale ten najvytrvalejší. Študenti museli premýšľať, ako predĺžiť výkonnosť svojho auta, taktizovať a hlavne spolupracovať. Preteky trvali 6 hodín a zúčastnilo sa ich 18 tímov z 18 stredných odborných škôl z celého Slovenska.  Víťazom sa stali študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene. Ich auto vydržalo na trati celých 1004 kôl, s premierným časom 21,534 sekúnd na kolo.

Víťazný tím bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnom finále pretekov 24hrs de Saint Jo, ktoré sa budú konať 5. – 6. mája vo Francúzsku. 1. ročník pretekov zorganizovala Agentúra pre vzdelanie a vedu SEA v spolupráci s Horizon Educational. Akciu finančne podporil aj Bratislavský samosprávny kraj. Do ďalšieho ročníka súťaže bude možné sa prihlásiť už v lete tohto roka.

 

Text a foto: Jakub Šuták

Galéria

Súvisiace články

19.06.2018 13:38

Veľký úspech žiakov Obchodnej akadémie v Lučenci v národnom kole súťaže Mladý Európan

13.-14. júna sa v Hoteli Atrium v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách uskutočnilo národné kolo súťaže “Mladý Európan 2018“. Družstvo našej školy, Obchodnej akadémie v Lučenci, tvorili žiaci Vladimír Kička, bratia Patrik a Tomáš ...
15.09.2017 21:35

Žiaci SOŠ Šaľa zo študijného odboru agropodnikanie - chov koní a jazdetvo na stáži v Portugalsku

V dňoch 25. 7. 2017 – 15. 8. 2017 sa traja žiaci študijného odboru agropodnikanie so zameraním na chov koní a jazdectvo zúčastnili mobilitnej štáže v rámci programu Erasmus+ v Portugalsku.
07.09.2017 15:02

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby je viac než vzdelanie...

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby je zapojená do certifikačno-vzdelávacieho programu ZELENÁ ŠKOLA