Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: UCN
01.05.2017 15:26

1. ročník slovenského kola medzinárodnej súťaže RC modelov vodíkových áut pozná svojho víťaza!

Stali sa ním študenti SPŠ dopravnej vo Zvolene, ktorý za 6 hodín dokázali odjazdiť viac ako 1000 kôl. Celkovo sa pretekov zúčastnilo 18 tímov z 18 stredných odborných škôl z celého Slovenska

Foto: Jakub Šuták

Bratislava – 1. ročník súťaže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC_SK) sa konal 27. apríla v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave. Vybrané školy v rámci svojho grantového projektu finančne podporila Nadácia Volskwagen Slovakia (Nadácia VW SK).

  „Prostredníctvom grantového programu Stredné školy a technika podporujeme inovatívne projekty zamerané na konkrétne riešenie problémov a aktívne zapájanie žiakov do vzdelávacieho procesu. Zároveň chceme sprístupniť školám najmodernejšie technológie a zvýšiť záujem študentov o aktuálne témy. Pre podporu projektu Preteky vodíkových áut sme sa rozhodli z dôvodu jeho komplexnosti a zaujímavosti obzvlášť pre jeho cieľovú skupinu," vysvetľuje Alexandra Pappová, projektová manažérka Nadácie VW SK.

Vybrané školy, ktoré sa zapojili do grantového programu, získali komplexný učebný a zážitkový materiál  - edukačný Energy box, diaľkovo ovládaný model auta a vodíkové palivové články. S ich pomocou sa mohli žiaci zoznámiť s obnoviteľnými zdrojmi energie a teoretické znalosti potom zúžitkovali pri zostavovaní pretekárskeho auta na vodíkový pohon.

Úlohou študentských tímov bolo dômyselne využiť alternatívny vodíkový pohon auta tak, aby vydržalo jazdiť čo najdlhšie. Nevyhral teda najrýchlejší tím, ale ten najvytrvalejší. Študenti museli premýšľať, ako predĺžiť výkonnosť svojho auta, taktizovať a hlavne spolupracovať. Preteky trvali 6 hodín a zúčastnilo sa ich 18 tímov z 18 stredných odborných škôl z celého Slovenska.  Víťazom sa stali študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene. Ich auto vydržalo na trati celých 1004 kôl, s premierným časom 21,534 sekúnd na kolo.

Víťazný tím bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnom finále pretekov 24hrs de Saint Jo, ktoré sa budú konať 5. – 6. mája vo Francúzsku. 1. ročník pretekov zorganizovala Agentúra pre vzdelanie a vedu SEA v spolupráci s Horizon Educational. Akciu finančne podporil aj Bratislavský samosprávny kraj. Do ďalšieho ročníka súťaže bude možné sa prihlásiť už v lete tohto roka.

 

Text a foto: Jakub Šuták

Galéria

Súvisiace články

15.01.2020 09:03

Rozhovor so zvukovým majstrom a pedagógom Obrazovej a zvukovej tvorby  Mgr. art. Róbertom Szabóm ArtD. na SŠUP animov...

Krátky rozhovor o predmete Zvuková tvorba vrámci štúdijného odboru Obrazová a zvuková tvorba - kamera, zvuk,strih a štúdiného odboru Animovaná tvorba.
04.11.2017 08:23

Židia v Žiline

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline pravidelne realizuje pre žiakov školy v rámci vyučovania dejepisu vzdelávacie aktivity, prednášky a besedy, ktoré smerujú k potláčaniu prejavov intolerancie a diskriminácie.
02.07.2019 08:45

Mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline realizovala v školskom roku 2018/2019 mobilitný projekt „Zlepšenie kvality vyučovania odborných predmetov umeleckého zamerania II“, ktorý bol finančne podporený z programu Erasmus+ (KA1 ...