Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera - Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola,
pondelok 16:43

Cieľom každej školy je vychovať šikovného absolventa a šťastného človeka.

Vystreliť a trafiť do terča vôbec nie je ľahké – ani v športe, ani v živote. Na prvý pohľad zvláštna paralela, ale takýchto sa núka viac. Posúďte!

Športová lukostreľba na majstrovskej svetovej úrovni určite nie je ľahký oriešok a to nehovorím len o ťažkom luku, hodinách tréningov, presnom oku, ale aj o cieli, ktorý je ďaleko a na prvý pohľad nie vždy viditeľný.

Jónás László skončil v roku 1992 štúdium na Strednej priemyselnej škole stavebnej Oskara Winklera v Lučenci ako geodet. Tak ako je dnes vášnivým lukostrelcom, spomína spolužiak inžinier Pavol Fodor, pedagóg na spomínanej škole, bol a možno aj je vášnivým rockerom metalistom, ktorému pri rozprávaní o obľúbených kapelách, o ich skladbách, historkách... "horeli oči". Nadšenie pre vec bude asi to najdôležitejšie, čo ho doviedlo k mnohým športovým úspechom - pri príležitosti 15. výročia vzniku Slovenskej lukostreleckej asociácie bol vyhlásený za najúspešnejšieho športovca: Majstrovstvá Slovenska - 8 x zlato, 5 x striebro, 1 x bronz. Majstrovstvá Maďarska - 2 x zlato, 11 x striebro, 6 x bronz. Slovenský pohár - Grand Prix - 6 x víťaz, okrem toho vyhral aj majstrovstvá Českej republiky a Poľska. Majstrovstvá Európy – 3 x striebro a Majstrovstvá sveta – 1 x bronz.

Podarilo sa mu nájsť aj povolanie, ktoré ho napĺňa a prináša mu potešenie. Aj tu trafil do čierneho. Spolu so spolužiakmi rád spomína na veselé príhody zo študentských čias, keď ešte vôbec nikto netušil, že si ho lukostreľba vyberie a prinesie mu do života úžasný pocit veľkých hrdinov starodávnych bájí a povestí. K disciplíne, pracovitosti, vytrvalosti a láske k prírode možno prispelo aj štvorročné štúdium na stavebnej priemyslovke, veď nie je jediným známym absolventom školy.

S odstupom mnohých rokov môžeme hrdo povedať, že ani škola neminula cieľ.

Olívia Sojková

Súvisiace články

26.02.2020 11:38

Dizajn platobnej karty navrhla študentka bratislavskej Školy dizajnu

Umelecký rad platobných kariet dopĺňa banka o nový dizajn študentskej karty z dielne mladej vychádzajúcej hviezdy v oblasti fotografie.
16.10.2019 13:27

Erasmusdays na Obchodnej akadémii a Strednej zdravotníckej škole v Lučenci

Obchodná akadémia a Stredná zdravotnícka škola v Lučenci sa 10. októbra 2019 zapojili do iniciatívy Erasmusdays, ktorú podporili skutočne ušľachtilým činom. Rozhodli sa totiž darovať krv, pretože každý z nás sa raz môže ocitnúť...