Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera - Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola,
30.05.2018 07:44

Dobrý pedagóg sa učí celý život, zbiera nové podnety a nápady.

Úspech žiakov SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci na súťaži kreativity v Maďarsku

Mal som to ľudské šťastie, že som druhýkrát navštívil Strednú priemyselnú školu Józsefa Jákyho v Székesfehérvári v Maďarsku, kde nás domáci privítali s takou láskou, ako keby nás poznali už stáročia. Niet sa čo čudovať, taká ja už maďarská mentalita, tešia sa aj na tých hostí, s ktorými strávili jeden spoločný víkend pred rokom a medzičasom o nich ani nepočuli.

KÉK 2018

Názov súťaže je akronym, ktorý vznikol z maďarského názvu Kreatív Építő Kezek, čo po slovensky znamená kreatívne stavbárske ruky, ale aj modrá farba.

V sobotu 26.5.2018 sme po oficiálnom otvorení absolvovali 11 súťažných disciplín. Pri riešení úloh sme potrebovali okrem vedomostí a zručností aj kreativitu, veď bez nej by nevznikla báseň o kelni, či motív - hlava líšky, ktorý sme vytvorili pomocou farebných omietok od Baumitu a maskovacích pások na kus sádrokartónu. Študenti Univerzity Miklósa Ybla nám dali za úlohu postaviť čo najvyššiu vežu zo špagiet na vrchole s cukríkom marshmallow, ktorá sa dotýka dosky stola. Mohli sme použiť lepiace pásky, ktoré sme dostali na mieste, ale aj ďalšie pomôcky, ktoré sme mali pri sebe. Netrvalo nám dlho a prišli sme na to, že tá veža nemusí mať pevné základy, môže aj visieť z lampy. Postavili sme aj stôl hore nohami, aby sme dosiahli väčšiu výšku. Súťaž preverila aj naše jazykové znalosti a manuálnu zručnosť, keď sme okrem iného poskladali model strešnej konštrukcie a z kvádrov z Ytongu sme zase vytvorili „sochy" a bránu. Vedomostný test, práca so zámockou dlažbou, situačná hra a mnohé ďalšie úlohy sme absolvovali s takým súťažným nasadením, že mnohokrát sme sa pohádali, ako riešiť jednotlivé časti úloh.

V nedeľu sme s očakávaním prišli na vyhlásenie výsledkov do spoločenskej miestnosti školy. Miestni nezabúdajú na minulosť a počas vyhodnotenia súťaže ocenili svojich starších kolegov, ktorí sú už na dôchodku, ale v minulosti urobili pre školu veľa. V slávnostnej atmosfére sa ujal slova podpredseda župy, ktorý vyzdvihol snaženie škôl nájsť šikovných mladých ľudí. Člen stavebnej komory, majiteľ stavebnej firmy, absolvent Strednej priemyselnej školy Józsefa Jákyho a jeden z hlavných sponzorov celej súťaže v jednej osobe zase hovoril o tom, že počas jednotlivých disciplín sledoval žiakov, ich snaženie a vedel by si niektorých predstaviť ako zamestnancov vo svojej firme. Riaditeľka školy prejavila svoju radosť z toho, že sme prijali ich pozvanie a už tretíkrát mala pocit, ako keby sa aspoň na jeden víkend vytvorila nová rodina, rodina mladých šikovných, kreatívnych žiakov a ich učiteľov.

A ja ako učiteľ som pochopil, čo je to byť súčasťou tímu. Toto poznanie si cením oveľa viac ako krásne druhé miesto. Počas slnečnej cesty domov som však bol hrdý na tých troch na zadnom sedadle môjho auta, ktorí síce nie sú dokonalí, ale už nie prvýkrát potvrdili, že žiaci stavebnej priemyslovky sú šikovní a aj kreatívni.

Touto cestou ďakujem študentom Réke Bálintovej (III. A), Tamásovi Balgovi (III. A) a Ákosovi Nógrádimu (II. A) za vzornú reprezentáciu školy.

Csaba Bóna

Súvisiace články

04.05.2018 11:15

Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene navštívili žiaci z Nemecka a Talianska

Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene navštívili žiaci z Nemecka a Talianska
08.10.2019 11:04

Škola dizajnu prináša zo zahraničia dôležité know-how domov

Program Erasmus+ umožňuje mladým rozširovať a zlepšovať si svoje kompetencie, učiť sa nové veci a spoznávať cudzie krajiny a kultúry. Tieto možnosti využívajú aj v bratislavskej Škole dizajnu. Zo zahraničia si však študenti a p...
19.10.2019 09:05

Deň otvorených dverí na SŠUP-ke v Žiline

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline pozýva všetkých záujemcov o štúdium výtvarného umenia a dizajnu na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční v našej škole dňa 07. 11. 2019 (štvrtok) od 8:00 hod. do 16:00 hod.