Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Súkromné gymnázium Železiarne Podbrezová Družby 554/64, Podbrezová
27.04.2018 11:03

Futsalisti SGŽP na ŠKOLSKÝCH MAJSTROVSTVÁCH SVETA

Študenti Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová z Podbrezovej sa poťažkých, ale hlavne úspešných kvalifikačných bojoch prebojovali na Majstrovstvá sveta školských mužstiev vo futsale. Pre naše malé gymnázium to bol veľký úspech a zároveň aj výzva, keďže chlapci reprezentovali nielen našu školu, ale dokonca Slovenskú republiku.

Konečne prišiel dlho očakávaný deň odchodu, smer Izrael, Rišonle-Cijon, krásne prímorské mesto, ktoré sa od 13. – 21.marca stalo dejiskom tohtoročných majstrovstiev. Turnaja sa zúčastnilo pätnásť krajín, ktoré uspeli vo svojich národných kvalifikáciách. Žreb rozhodol o zostave krajín v jednotlivých skupinách. My sme súperili s Holandskom, Maďarskom a domácim Izraelom. Zo štvrťfinále  postupovali prvé dva tímy z každej skupiny. Naše ciele boli vysoké a chceli sme sa prebojovať čo najďalej.

Cesta bola únavná, keďže sme vyrážaliskoro ráno spolu so zástupcami Slovenskej asociácie športu v školách. Odlet bol z Viedne do Tel Aviv, s medzipristátím v Istanbule. Po náročnej ceste sme sa konečne dočkali oddychu, aby sme mohli načerpať sily pred naším prvým súperom, ktorým sa stalo Maďarsko. Prvý zápas bol náročný, súper odolával a každý gól sa rodil veľmi ťažko. Drina, ktorú sme vložili do prípravy, priniesla v tomto zápase svoje ovocie a Maďarsko sme zdolali 6:2.

Vo večerných hodinách sme na vlastnej kožizažili slávnostný otvárací ceremoniál.Tu sme sa dozvedeli, že naši najbližší súperi, Holanďania, sa kvôli nesplneniu podmienok turnaja nezúčastnia. Nasledujúci deň sme však nelenili a naplno sa venovali tréningu. Oddychom pre nás bola návšteva múzea, aby sme spoznali krásy izraelskej kultúry. Večer sme si pozreli zápas Izrael : Maďarsko, aby sme vedeli o súperovi čo najviac. Predzápasovú analýzu súperovej hry, stratégiu a taktiku, mal na starosti Ivan Klusaček, ktorý odviedol výbornú prácu a chlapcov fantasticky viedol aj počas zápasu. Aj napriek tomu, že chlapci boli fantasticky pripravení, na domáceho súpera to nestačilo a podľahli mu 6:2, hoci druhý polčas sa začal sľubne, gólovou prevahou v náš prospech. Síce sme prehrali, ale bodovo nám to stačilo na postup.

V sobotu si všetky tímy dali pauzu a usporiadateľská krajina pre nás pripravila program. Výlet do Jeruzalema spojený s kultúrnym programom „Večer národov", kde sa každý tím predviedol s nejakým program. My sme spievali, keďže to nám šlo najlepšie.     

V nedeľu, 18. marca, sme sa v zápase stretli s Francúzskom, ktoré svoju skupinu vyhralo bez jedinej prehry. Ich kvality sa prejavili aj proti nám a hoci sme do konca prvého polčasu držali remízový stav 1:1, druhá polka zápasu bola pre nás osudnou, gólovo sme sa presadiť nedokázali a podľahli sme im 2:5. Francúzom sme zagratulovali k úspechu a my sme bojovali ďalej, o 5. – 8. miesto s Tureckom a Talianskom. Chlapci boli po zápase nešťastní, do reči im nebolo a dokonca aj nejaká ta slza sa objavila. Dosť sa nadreli, aby sa dostali až sem, no šťastena im nedopriala ani proti Turecku. Nevyšiel nám úvod zápasu a už v 5. minúte bolo 3:0 pre Turkov. Trojgólové manko sa len veľmi ťažko doháňalo, a tak nám nevyšiel ani tento zápas, hoci sme sa k remíze aspoň blížili – 3:2. Poslednú nádej sme vložili do záverečného zápasu proti Taliansku a s turnajom sme sa chceli rozlúčiť víťazstvom. Chlapci vložili do zápasu celú dušu a hrali najlepšie ako vedeli, ukázali všetky svoje prednosti, no nepodarilo sa im uspieť.

Naše konečné umiestnenie na Školských majstrovstvách sveta vo futsale je 8. miesto. Aj keď túžba siahala trošku vyššie, treba uznať, že prebojovať sa na majstrovstvá sveta je veľký úspech a naši chlapci sú hráčmi veľkých kvalít. Majstrovstvá im priniesli veľké skúsenosti, nové priateľstvá a v neposlednom rade priučenie sa niečomu novému. To, čo predvádzali Brazílčania, navždy ostane v našich pamätiach – bol to rozprávkový futsal, o ktorý budeme veľmi dlho spomínať. Majstrovstvá boli vynikajúco zvládnuté nielen po športovej, ale aj po kultúrnej a organizačnej stránke. Domov sme sa vrátili s nádhernými zážitkami, novými skúsenosťami, priateľstvami, ale hlavne šťastne a zdraví. Ďakujeme chlapcom za ich predvedené výkony a chceme im povedať, že sme na nich hrdí!

A čo dodať na záver? Izrael, ďakujeme!

Súvisiace články

08.10.2019 11:04

Škola dizajnu prináša zo zahraničia dôležité know-how domov

Program Erasmus+ umožňuje mladým rozširovať a zlepšovať si svoje kompetencie, učiť sa nové veci a spoznávať cudzie krajiny a kultúry. Tieto možnosti využívajú aj v bratislavskej Škole dizajnu. Zo zahraničia si však študenti a p...
14.06.2018 07:40

Študenti zvolenského Gymnázia Ľudovíta Štúra v Litve

Minulý týždeň 12 žiakov našej školy navštívilo v rámci projektu Erasmus + Gymnázium v meste Akademija Kaunas v Litve. Naši žiaci opäť stretli svojich projektových partnerov, ktorí boli u nás v marci tohto roku. Litovskí partner...