Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: UCN
11.03.2018 21:12

Gymnázium P.J. Šafárika v Rožňave patrí podľa INEKO medzi najlepšie školy

Gymnázium Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave patrí podľa hodnotenia inštitútu INEKO medzi desať najlepších gymnázií na Slovensku. Rovnako je prvou strednou školou, ktorá zaviedla systém manažérstva kvality podľa STN ISO 9001:2001 v odbore výchovno-vzdelávacia činnosť.

 "Boli sme aj autormi projektu financovaného z fondov EÚ a v spolupráci s Ekonomickou fakultou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sme sa snažili preniesť naše skúsenosti na ďalších 30 stredných škôl v rámci Košického samosprávneho kraja. Prvenstvo si držíme už 11 rokov. Mnohé zo škôl z procesu vystúpili, keďže nespĺňali parametre, ktoré vyžaduje," uviedol na margo systému manažérstva kvality pre TASR riaditeľ gymnázia Jozef Matis.

Prednedávnom škola prešla podľa jeho slov na nový systém organizácie. "Kým doposiaľ sme mali osem odborných učební, teraz si každý učiteľ podľa svojej aprobácie svoju triedu technicky prispôsobí a špecificky a esteticky upraví. Keď tam vojdete a je to dejepisár, tak tá trieda má nádych dejepisu. Kde je angličtinár, tak v triede sú plagáty v angličtine, vojdete ako keby do odbornej učebne," priblížil Matis.

Gymnázium Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave počas svojej histórie vychovalo viacero úspešných absolventov. Podľa slov riaditeľa školy Jozefa Matisa sa uchytili vo vedeckej sfére alebo v diplomacii.

 

Na snímke riaditeľ Gymnázia Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave Jozef Matis. Rožňava, FOTO TASR – Maroš Černý

Jedným z nich je i slovenský astrofyzik Norbert Werner, ktorý pôsobí v Ústave časticovej astrofyziky a kozmológie Stanfordskej univerzity v Kalifornii. "Mali sme s ním besedu koncom minulého roka. Objavil takzvanú vesmírnu pavučinu," uviedol pre TASR Matis.

Ďalšími absolventmi sú mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Iráne, Afganistane a Pakistane Ľubomír Golian, geograf a autor publikácie Geografia štátov sveta Gabriel Zubrický, vedúci oddelenia Ústavu experimentálnej fyziky SAV Ivan Králik, Imrich Marton z Ministerstva zahraničných vecí SR, ktorý v minulosti pôsobil na ambasádach vo viacerých krajinách sveta, či Peter Klenovský, ktorý bol v minulosti olympijským atašé v Pekingu.

Rožňavské gymnázium P. J. Šafárika absolvoval i súčasný poslanec Národnej rady (NR) SR Karol Farkašovský, s ktorým mali podľa riaditeľa v škole tiež besedu a ich absolventom je i súčasný predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák.

_________

"Pôsobím tu od roku 1995 a vždy sme ja i môj predchodca dbali nielen o výchovnú a vzdelávaciu stránku, ale aj na mimoškolskú, aby sa žiaci zapájali do mimoškolských aktivít. Vediem k tomu i pedagógov a tak ich aj odmeňujem a oceňujem. Môžem povedať, že vždy na túto školu chodili tí lepší žiaci. Vychádza z toho aj to, že sa dali takpovediac zlákať na tú vedeckú, alebo polovedeckú dráhu a zapájali sa prostredníctvom učiteľov do olympiád, alebo SOČ-iek," doplnil Matis.

_________

 

V čase, keď začínal na škole pôsobiť, tam bolo podľa jeho slov 19 učiteľov, dnes ich je 33. "K tomu máme desiatich technicko-hospodárskych pracovníkov a piatich externistov. Sú to predovšetkým kňazi reformovanej, evanjelickej a katolíckej cirkvi. Prvú atestáciu má 16 učiteľov. Dovolím si povedať, že máloktorá škola pri takom počte sa môže pochváliť tým, že tí učitelia nezostali stáť na jednom mieste. Druhú atestáciu majú 11 učitelia," dodal Matis.

 

Súvisiace články

14.02.2018 12:43

Aj skúšku si treba vyskúšať

Maturanti SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci absolvovali generálnu skúšku elektronickej maturity zo slovenského jazyka a matematiky
07.05.2017 14:46

Študenti z Gemerskej absolvovali úspešnú stáž v Olomouci

Londýn, Lipsko, Valencia a tentokrát Olomouc. To sú mestá, kde sa naši študenti úspešne v posledných rokoch zúčastnili zahraničnej stáže prostredníctvom programu Erasmus+.
01.10.2017 14:56

Európsky deň jazykov

Každoročne sa dátum 26. september spája s oslavou Európskeho dňa jazykov.