Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná odborná škola, Štúrova 74, Šaľa
21.10.2018 20:25

Hubertova jazda žiakov na SOŠ chovu koní a služieb, Štúrova 74, Šaľa

Už tradičným podujatím na našej Strednej odbornej škole chovu koní a služieb, Štúrova 74, Šaľa, ktorým sa uzatvára športová sezóna, je Hubertova jazda žiakov školy.

V symbolickom hone sa vzdáva česť jazdcom a koňom, ktoré počas celého roku slúžili človeku, reprezentovali ho a pomáhali mu v jeho práci. Účastníkmi tohto podujatia sú tradične žiaci 3. ročníkov  študijného odboru agropodnikanie so zameraním na chov koní a jazdectvo a chovateľ so zameraním na chov koní a jazdectvo  a ako diváci ostatní žiaci školy.

Po vzore klasických honov, aj Hubertova jazda má svoje pravidlá -  regule, ktorými sa jazdci musia riadiť. Najskúsenejší jazdec - master, vydáva pokyny a riadi celý priebeh jazdy. Všetci jazdci ho nasledujú, pri jazde terénom, rovnako aj v úkonoch ako sú skoky cez prekážky, zosadanie či nasadanie na koňa, obraty, rôzne zmeny chodov atď. Všetky previnenia voči reguliam či mastrovi sú potrestané na neskoršom súde náležitými trestami. Ďalšia dôležitá funkcia na Hubertuse je osoba líšky, jazdec s pripnutým líščím chvostom na rukáve. Na ploche, ktorú určí master, sa vyhlási hon na líšku, jazdci naháňajú líšku a snažia sa jej ukoristiť chvost. Víťaz sa stáva líškou do ďalšieho ročníka Hubertusu.

Tohtoročná Hubertova jazda sa konala za krásneho a slnečného jesenného počasia. Po nástupe zúčastnených a slávnostnom otvorení Hubertovej jazdy sa začal hon. Čakala ich takmer  5 kilometrov dlhá trasa pozdĺž rieky Váh. Prekonávali sa rôzne prírodné prekážky i terénne nerovnosti. Napriek náročnosti terénu tento rok všetci naši jazdci ostali v sedle. Víťazkou tohtoročnej Hubertovej jazdy sa stala Kristína Bogárová na koni Suita, ktorej aj touto cestou srdečne blahoželáme.

Marek Régi  žiak II. ročníka  študijného odboru agropodnikanie – chov koní a jazdectvo a učiteľka odbornej praxe Ing. Zuzana Magdinová reprezentovali školu aj v húfe Hubertovej jazdy v Národnom žrebčíne Topoľčianky, ktorý sa konal za prítomnosti čestných hostí medzi ktorými bola i ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Škola má za sebou ďalšiu úspešnú chovateľsko-športovú sezónu. Teraz nás čaká zaslúžený zimný oddych a načerpanie nových síl do nasledovnej sezóny 2019.

Súvisiace články

07.11.2018 09:13

Obchodná akadémia v Lučenci opäť úspešná v medzinárodnom projekte

Národná agentúra SAAIC, Erasmus + Program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport schválila Obchodnej akadémii v Lučenci štedrý grant na realizáciu multilaterálneho projektu s názvom „Be What You Want To Be, Do Wha...
09.10.2017 08:55

HOME SWEET HOME

Konečne sme doma! Môžu si povedať tretiaci a štvrtáci Obchodnej akadémie v Lučenci, ktorí sa po 3-týždňovej stáži vrátili zo zahraničia domov.
09.01.2019 17:43

Predvianočnú atmosféru v Mönchengladbachu zažili priemyslováci z Nového Mesta nad Váhom vďaka projektu Erasmus+

Po dobrých skúsenostiach z predchádzajúceho projektu sa Stredná priemyselná škola v Novom Meste nad Váhom opäť zapojila do projektu Erasmus+. Aktuálny projekt nesie názov „Culture and Work in Europe“, teda kultúra a práca v Eur...