Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná odborná škola, Štúrova 74, Šaľa
21.10.2018 20:25

Hubertova jazda žiakov na SOŠ chovu koní a služieb, Štúrova 74, Šaľa

Už tradičným podujatím na našej Strednej odbornej škole chovu koní a služieb, Štúrova 74, Šaľa, ktorým sa uzatvára športová sezóna, je Hubertova jazda žiakov školy.

V symbolickom hone sa vzdáva česť jazdcom a koňom, ktoré počas celého roku slúžili človeku, reprezentovali ho a pomáhali mu v jeho práci. Účastníkmi tohto podujatia sú tradične žiaci 3. ročníkov  študijného odboru agropodnikanie so zameraním na chov koní a jazdectvo a chovateľ so zameraním na chov koní a jazdectvo  a ako diváci ostatní žiaci školy.

Po vzore klasických honov, aj Hubertova jazda má svoje pravidlá -  regule, ktorými sa jazdci musia riadiť. Najskúsenejší jazdec - master, vydáva pokyny a riadi celý priebeh jazdy. Všetci jazdci ho nasledujú, pri jazde terénom, rovnako aj v úkonoch ako sú skoky cez prekážky, zosadanie či nasadanie na koňa, obraty, rôzne zmeny chodov atď. Všetky previnenia voči reguliam či mastrovi sú potrestané na neskoršom súde náležitými trestami. Ďalšia dôležitá funkcia na Hubertuse je osoba líšky, jazdec s pripnutým líščím chvostom na rukáve. Na ploche, ktorú určí master, sa vyhlási hon na líšku, jazdci naháňajú líšku a snažia sa jej ukoristiť chvost. Víťaz sa stáva líškou do ďalšieho ročníka Hubertusu.

Tohtoročná Hubertova jazda sa konala za krásneho a slnečného jesenného počasia. Po nástupe zúčastnených a slávnostnom otvorení Hubertovej jazdy sa začal hon. Čakala ich takmer  5 kilometrov dlhá trasa pozdĺž rieky Váh. Prekonávali sa rôzne prírodné prekážky i terénne nerovnosti. Napriek náročnosti terénu tento rok všetci naši jazdci ostali v sedle. Víťazkou tohtoročnej Hubertovej jazdy sa stala Kristína Bogárová na koni Suita, ktorej aj touto cestou srdečne blahoželáme.

Marek Régi  žiak II. ročníka  študijného odboru agropodnikanie – chov koní a jazdectvo a učiteľka odbornej praxe Ing. Zuzana Magdinová reprezentovali školu aj v húfe Hubertovej jazdy v Národnom žrebčíne Topoľčianky, ktorý sa konal za prítomnosti čestných hostí medzi ktorými bola i ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Škola má za sebou ďalšiu úspešnú chovateľsko-športovú sezónu. Teraz nás čaká zaslúžený zimný oddych a načerpanie nových síl do nasledovnej sezóny 2019.

Súvisiace články

19.12.2019 11:33

Gymnázium Ľudovíta Štúra v rámci programu Erasmus + v Poľsku

V dňoch 22.11. – 28.11. 2019 sa uskutočnila v Poľsku prvá krátkodobá výmena skupín žiakov v rámci projektu Erasmus+ „Explaining europe“. Naši žiaci sa prvýkrát stretli so svojimi partnermi z Nemecka a Poľska.
24.10.2018 14:11

Deň otvorených dverí 2018 v Súkromnej strednej umeleckej škole animovanej tvorby

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby v Bratislavskej Petržalke na Vlasteneckom námestí 1 pozýva na Deň otvorených dverí 5.12. od 8 do 16 30 hod. Vítaní sú všetci nádejní  animátori, grafici, filmári, fotografi, či ...
15.10.2018 11:05

Partnerské školy z ČR a Francúzska na projektovom stretnutí na Obchodnej akadémii v Lučenci

Už po tretí krát sa stretli žiaci a učitelia z partnerských škôl z ČR, Francúzska a Slovenska na projektovom stretnutí v rámci projektu „Business throughout Europe“ prostredníctvom programu ERASMUS+ aktivita KA2 v termíne od 1....