Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná odborná škola, Štúrova 74, Šaľa
15.10.2017 19:29

Hubertova jazda žiakov na SOŠ, Štúrova 74, Šaľa

Na Strednej odbornej škole, Štúrova 74, Šaľa sa tradičnou októbrovou Hubertovou jazdou žiakov ukončila tohtoročná úspešná jazdecká sezóna.

Účastníkmi tohto podujatia boli žiaci 3. a 4. ročníka študijného odboru agropodnikanie so zameraním na chov koní a jazdectvo. Svojich spolužiakov prišli povzbudiť aj ostatní žiaci školy.

Po vzore klasických honov, aj Hubertova jazda má svoje pravidlá, tzv. regule, ktorými sa jazdci riadia. Najskúsenejší jazdec – master, vydáva pokyny a riadi celý priebeh jazdy. Všetci jazdci ho nasledujú, pri jazde terénom, rovnako aj v úkonoch ako sú skoky cez prekážky, zosadanie či nasadanie na koňa, obraty, rôzne zmeny chodov atď. Všetky previnenia voči reguliam či mastrovi sú potrestané na neskoršom súde náležitými trestami. Ďalšia dôležitá funkcia na Hubertuse je osoba líšky, jazdec s pripnutým líščím chvostom na rukáve. Vrcholom honu je takzvané „halali" – hľadanie líščieho chvostu.  Víťaz sa stáva líškou do ďalšieho ročníka Hubertusu.

Tohtoročná Hubertova jazda sa konala 13. októbra 2017 za nádherného slnečného počasia, ktoré umocnilo farebnú rozmanitosť a krásu jesene pri rieke Váh.

Po nástupe zúčastnených a slávnostnom otvorení Hubertovej jazdy sa začal hon. Jazdcov čakala takmer 5 kilometrov dlhá trasa pozdĺž rieky Váh, počas ktorej prekonávali rôzne prírodné prekážky i terénne nerovnosti za neustáleho prenasledovania symbolickej „líšky".

Víťazkou tohtoročnej Hubertovej jazdy sa stala Kristína Csonková na koni Samuel, ktorej aj touto cestou srdečne blahoželáme.

21. októbra 2017 sa naši žiaci zúčastnia Hubertovej jazdy aj v Národnom žrebčíne Topoľčianky.

                                                          

 

Súvisiace články

27.03.2019 13:39

Naša bezpečnosť nie je samozrejmosťou

Predstavitelia Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku na pôde SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci
18.01.2018 15:49

Stredná odborná škola, Štúrova 74, Šaľa ako partner v odbornom vzdelávaní

Na Strednej odbornej škole v Šali v  študijnom odbore 4210 M 17 agropodnikanie – chov koní a jazdectvo i v učebnom odbore 4580 H 02 chovateľ – chov koní a jazdectvo majú žiaci veľa možností realizácie sa v jazdeckom športe.