Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná odborná škola, Štúrova 74, Šaľa
15.10.2017 19:29

Hubertova jazda žiakov na SOŠ, Štúrova 74, Šaľa

Na Strednej odbornej škole, Štúrova 74, Šaľa sa tradičnou októbrovou Hubertovou jazdou žiakov ukončila tohtoročná úspešná jazdecká sezóna.

Účastníkmi tohto podujatia boli žiaci 3. a 4. ročníka študijného odboru agropodnikanie so zameraním na chov koní a jazdectvo. Svojich spolužiakov prišli povzbudiť aj ostatní žiaci školy.

Po vzore klasických honov, aj Hubertova jazda má svoje pravidlá, tzv. regule, ktorými sa jazdci riadia. Najskúsenejší jazdec – master, vydáva pokyny a riadi celý priebeh jazdy. Všetci jazdci ho nasledujú, pri jazde terénom, rovnako aj v úkonoch ako sú skoky cez prekážky, zosadanie či nasadanie na koňa, obraty, rôzne zmeny chodov atď. Všetky previnenia voči reguliam či mastrovi sú potrestané na neskoršom súde náležitými trestami. Ďalšia dôležitá funkcia na Hubertuse je osoba líšky, jazdec s pripnutým líščím chvostom na rukáve. Vrcholom honu je takzvané „halali" – hľadanie líščieho chvostu.  Víťaz sa stáva líškou do ďalšieho ročníka Hubertusu.

Tohtoročná Hubertova jazda sa konala 13. októbra 2017 za nádherného slnečného počasia, ktoré umocnilo farebnú rozmanitosť a krásu jesene pri rieke Váh.

Po nástupe zúčastnených a slávnostnom otvorení Hubertovej jazdy sa začal hon. Jazdcov čakala takmer 5 kilometrov dlhá trasa pozdĺž rieky Váh, počas ktorej prekonávali rôzne prírodné prekážky i terénne nerovnosti za neustáleho prenasledovania symbolickej „líšky".

Víťazkou tohtoročnej Hubertovej jazdy sa stala Kristína Csonková na koni Samuel, ktorej aj touto cestou srdečne blahoželáme.

21. októbra 2017 sa naši žiaci zúčastnia Hubertovej jazdy aj v Národnom žrebčíne Topoľčianky.

                                                          

 

Súvisiace články

10.04.2019 11:01

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci zavŕšili dvojročný projekt

Žiaci a učitelia z partnerských škôl zo Slovenska, ČR a Francúzska ukončili dvoj-ročný projekt „Business throughout Europe“ prostredníctvom programu ERASMUS+ aktivita KA2 na záverečnom projektovom stretnutí v termíne od 1. aprí...
07.09.2017 15:02

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby je viac než vzdelanie...

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby je zapojená do certifikačno-vzdelávacieho programu ZELENÁ ŠKOLA