Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: UCN
08.09.2017 12:31

Keď učitelia, žiaci i rodičia potiahnu za jeden koniec...

Štafetový non stop beh OD TATIER K DUNAJU sa medzi priaznivcami diaľkových behov pomaly stáva pojmom. Už piatykrát sa predposledný prázdninový víkend stretli vyznávači zdravého pohybu v Jasnej v Demänovskej doline, aby si odtiaľ zabehli do Bratislavy. Nie, tých 345 km nebežali naraz a spolu. Trať bola rozdelená na 36 etáp, súťažili dvanásťčlenné družstvá. Každý člen každého tímu teda odbehol tri približne desaťkilometrové úseky.

Tretí raz medzi účastníkmi tohto najväčšieho štafetového behu na Slovensku nechýbal ani tím Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade. Školu, ktorú väčšina miestnych pozná ako „starý gympel", tentoraz reprezentovalo zaujímavé zoskupenie - dvaja bývalí a traja súčasní žiaci, traja učitelia a štyria zástupcovia rodičovského združenia. Tucet netuctových. Odhodlaných nepoddať sa. A spolu dokázali potiahnuť za jeden koniec. A veru potiahli výborne! V konkurencii vyše dvesto družstiev skončili v kategórii miešaných tímov na skvelom 18. mieste. Tých 345 km v horách stredného i na nekonečných rovinách západného Slovenska, v úmornej horúčave i nočnej búrke, zvládli za 28 hodín a 12 minút.

Hoci výsledok je fantastický, vôbec nie je dôležitý. Oveľa väčším úspechom je totiž skutočnosť, že trojuholník rodičia – učitelia – žiaci sa v popradskom „starom gympli" zmenil na kruh. Uzavretý kruh, v ktorom to nikto neťahal k svojmu osobnému vrcholu, ale všetci k vzájomnému triumfu. Najväčším víťazstvom je uvedomenie si faktu, že ak všetci spoločne zaberieme, úspech nás nemôže minúť.

Je jasné, že jedna lastovička ešte leto neurobí. Ani táto úžasná spoločná akcia žiakov, rodičov a učiteľov školy vôbec nie je zavŕšením obrusovania niekedy azda až príliš ostrých hrán vzájomných vzťahov, ale naopak – jej začiatkom. Azda prvým kamienkom do mozaiky, z ktorej môže postupným pridávaním ďalších vzniknúť čosi naozaj hodnotné. Nový školský rok už klope na dvere. V Gymnáziu na Kukučínovej ulici v Poprade mu môžu hrdo otvoriť dvere.

 

Súvisiace články

10.01.2019 20:33

Vianočné reminiscencie Elbákov

Vianoce, pokoj, šťastie a dobročinnosť. Tieto pojmy asi najlepšie vystihujú najkrajšie sviatky v roku. Aj ELBÁCI sa od 1. decembra vždy nalaďujú na vianočnú strunu a predvianočný čas ozvláštňujú podujatím, po ktorom odchádzajú ...
01.07.2020 20:43

Netradičné ukončenie školského roka 2019/2020

Dištančná forma vzdelávania počas pandémie COVID-19 bola plná nezvyčajností. V takomto duchu sa nieslo aj ukončenie školského roka 2019/2020 na SPŠE v Prešove spojené s odovzdávaním vysvedčení. Študenti jednotlivých...