Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: UCN
09.05.2017 09:14

„Nevadí mi žiť v mužskom svete, pokiaľ v ňom môžem byť ženou.“

Nie je žiadnym tajomstvom, že stavebná priemyslovka je „chlapčenská škola“ – ak teda máme na mysli to, že tu študuje viac chlapcov ako dievčat, alebo možno skutočnosť, že technické predmety sú v rozvrhu niekoľkokrát denne. Zaujímalo nás, ako sa cítia na škole dievčatá, a tak sme sa opýtali štvrtáčok: Petry Bernátovej a Barbary Bystrianskej nielen na chlapčensko – dievčenský kolektív:

Foto: Olívia Sojková

Petra: „Myslím, že sa to nedá nevšimnúť si, že je tu viac chlapcov. Možno aj preto sme sa hneď na začiatku dali dokopy a už v prvom ročníku sme chceli urobiť niečo „dievčenské". Zapojili sme sa do projektu Komprax – Vzdelávanie mladých vedúcich."

Barbara: „Projekt mal názov Red Night a veľa sme sa naučili. Zistili sme, že organizovanie spoločných podujatí je veľmi náročná práca. Bola to vynikajúca skúsenosť. Neskôr sme zvolili menšie akcie s cieľom, aby sme sa v škole cítili dobre. Najviac sa nám to asi podarilo s každoročným živým betlehemom."

-A cítili ste sa v škole dobre?

Barbara: „Určite! Škola mi dala všetko to, čo som očakávala. Najviac si cením podporu pedagógov, ktorí nás mnohokrát povzbudzovali a zapájali do rôznych súťaží. Práve tieto skúsenosti považujem za najcennejšie, napríklad súťaž s firmou Velux znamenala pre mňa možnosť reálne si vyskúšať prácu projektantky."

Petra: „Podobne to bolo aj so SOČ-kou. Pani profesorka Palenčárová nám navrhla možnosti a my sme si vybrali návrh rekonštrukcie kaštieľa v Podrečanoch. Až potom sme zistili, že táto práca nie je len o vytvorení pekného projektu a vizualizácie. Niekoľkokrát nás odviezla pani profesorka, niekoľkokrát sme cestovali vlakom, kým sme mali základnú predstavu, aby sme mohli popustiť uzdu fantázii."

-Čiže, ak tomu dobre rozumiem, láka Vás predstava navrhovať, projektovať?

Petra: „Chcela by som ďalej študovať na vysokej škole architektúru."

Barbara: „Ja tak isto."

-Stavbárina Vás chytila za srdce?

Petra s Barbarou jednoznačne súhlasili. Určite neoľutovali svoje rozhodnutie študovať na Strednej priemyselnej škole stavebnej Oskára Winklera v Lučenci s množstvom niekedy náročných technických predmetov.

Možno by sme sa mohli opýtať, čo by zaželali škole do budúcnosti – viac dievčat?

Barbara, Petra: „Nad týmto sme neuvažovali, ale určite viac praxe a odborných exkurzií."

Dievčatám želáme úspešnú maturitu, aby na vysokej škole dobre reprezentovali svoju strednú školu!

 

Text a foto: Olívia Sojková

Súvisiace články

27.03.2019 13:14

Workshop VELUX Brno

Žiaci SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci sa zúčastnili workshopu firmy VELUX v Brne
07.09.2017 15:02

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby je viac než vzdelanie...

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby je zapojená do certifikačno-vzdelávacieho programu ZELENÁ ŠKOLA
02.07.2019 09:11

Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline získala v roku 2017 nenávratný finančný príspevok z programu Erasmus+ (kľúčová akcia KA2 – Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov) vo výške 71.660,00 EUR na realizác...