Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: UCN
09.05.2017 09:14

„Nevadí mi žiť v mužskom svete, pokiaľ v ňom môžem byť ženou.“

Nie je žiadnym tajomstvom, že stavebná priemyslovka je „chlapčenská škola“ – ak teda máme na mysli to, že tu študuje viac chlapcov ako dievčat, alebo možno skutočnosť, že technické predmety sú v rozvrhu niekoľkokrát denne. Zaujímalo nás, ako sa cítia na škole dievčatá, a tak sme sa opýtali štvrtáčok: Petry Bernátovej a Barbary Bystrianskej nielen na chlapčensko – dievčenský kolektív:

Foto: Olívia Sojková

Petra: „Myslím, že sa to nedá nevšimnúť si, že je tu viac chlapcov. Možno aj preto sme sa hneď na začiatku dali dokopy a už v prvom ročníku sme chceli urobiť niečo „dievčenské". Zapojili sme sa do projektu Komprax – Vzdelávanie mladých vedúcich."

Barbara: „Projekt mal názov Red Night a veľa sme sa naučili. Zistili sme, že organizovanie spoločných podujatí je veľmi náročná práca. Bola to vynikajúca skúsenosť. Neskôr sme zvolili menšie akcie s cieľom, aby sme sa v škole cítili dobre. Najviac sa nám to asi podarilo s každoročným živým betlehemom."

-A cítili ste sa v škole dobre?

Barbara: „Určite! Škola mi dala všetko to, čo som očakávala. Najviac si cením podporu pedagógov, ktorí nás mnohokrát povzbudzovali a zapájali do rôznych súťaží. Práve tieto skúsenosti považujem za najcennejšie, napríklad súťaž s firmou Velux znamenala pre mňa možnosť reálne si vyskúšať prácu projektantky."

Petra: „Podobne to bolo aj so SOČ-kou. Pani profesorka Palenčárová nám navrhla možnosti a my sme si vybrali návrh rekonštrukcie kaštieľa v Podrečanoch. Až potom sme zistili, že táto práca nie je len o vytvorení pekného projektu a vizualizácie. Niekoľkokrát nás odviezla pani profesorka, niekoľkokrát sme cestovali vlakom, kým sme mali základnú predstavu, aby sme mohli popustiť uzdu fantázii."

-Čiže, ak tomu dobre rozumiem, láka Vás predstava navrhovať, projektovať?

Petra: „Chcela by som ďalej študovať na vysokej škole architektúru."

Barbara: „Ja tak isto."

-Stavbárina Vás chytila za srdce?

Petra s Barbarou jednoznačne súhlasili. Určite neoľutovali svoje rozhodnutie študovať na Strednej priemyselnej škole stavebnej Oskára Winklera v Lučenci s množstvom niekedy náročných technických predmetov.

Možno by sme sa mohli opýtať, čo by zaželali škole do budúcnosti – viac dievčat?

Barbara, Petra: „Nad týmto sme neuvažovali, ale určite viac praxe a odborných exkurzií."

Dievčatám želáme úspešnú maturitu, aby na vysokej škole dobre reprezentovali svoju strednú školu!

 

Text a foto: Olívia Sojková

Súvisiace články

06.02.2019 12:57

V MLADÝCH JE VIAC, AKO SA NA PRVÝ POHĽAD ZDÁ, HOVORÍ KAMPAŇ ŠKOLY DIZAJNU PROTI PREDSUDKOM.

Bratislavská Škola dizajnu rozbehla kampaň s posolstvom, že to najpodstatnejšie sa skrýva v hlavách študentov. Dôležitá je chuť učiť sa, chuť tvoriť a talent, nie to, či má žiak dredy, alebo je poslušne učesaný.
02.03.2018 09:18

Vyučovanie prvej pomoci s profesionálnymi záchranármi

Poskytnutie prvej pomoci zranenej alebo chorej osobe je nielen morálnou povinnosťou každého z nás, ale aj povinnosťou, ktorá vyplýva zo zákona. Ľahostajnosť či nevedomosť poskytnúť prvú pomoc môže pripraviť mnohých o šancu na p...
17.01.2020 08:10

Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku

SPŠ stavebná Oskara Winklera v Lučenci zorganizovala okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku