Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: SPŠ Nové Mesto nad Váhom
09.04.2019 07:04

Novomestskí priemyslováci v chorvátskej Slavónii

Posledný marcový týždeň sa študenti a dvaja učitelia Strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom zúčastnili mobility projektu Erasmus+ a navštívili slavónsku časť Chorvátska (projekt Culture and work in Europe, č. 2018-1-IT02-KA229-048309_2).

Počas jedného týždňa tak mali možnosť nielen spoznať tento historický a rázovitý kraj, ale aj zoznámiť sa s chorvátskymi, talianskymi a nemeckými rovesníkmi. Hlavným cieľom projektu je spoznávať kultúru a prácu v rôznych častiach Európy a popri tom zdokonaliť si komunikáciu v anglickom jazyku.

Hostitelia z mestečka Požega si pripravili bohatý program a účastníci sa rozhodne nenudili. Hlavnou témou mítingu bola práca v minulosti. Študenti tak najskôr prezentovali tradičné remeslá svojich krajín: naši žiaci sa popýšili jedinečným paličkovaním – vyrábaním čipky, drotárstvom, drevomodelárstvom či košikárstvom. Chorváti nám predstavili výrobu umeleckej keramiky, talianski žiaci zas ukázali, ako ich starí rodičia vyrábali domáce cestoviny a Nemci okrem výroby čokolády aj umelecké kováčstvo.

Domáci však prekvapili aj workshopom, ktorý nazvali Hry našich predkov. Mladej generácii ukázali, ako sa dá zabaviť aj bez dnešných technologických vymožeností. Žiaci, ale aj učitelia si tak vyskúšali skákanie vo vreci, behanie na drevených barlách či „fúrik". Hra „telefón" síce nedopadla úspešne, ale o to zábavnejšie, keďže naši študenti začali hru slovom halušky.
Účastníci projektu však nezaháľali len v hostiteľskej Požege. Navštívili aj ďalšie mestá oblasti, ako je historický Osijek či Slavonski Brod, z ktorého bolo vidno aj susednú Bosnu a Hercegovinu. Mesto Đakovo zas ponúklo prehliadku farmy so 150 šľachtenými koňmi. V dedinke Baranja si žiaci vyskúšali modelovať keramiku z hliny. Napokon, nechýbala ani prehliadka Zahrebu, metropoly Chorvátska. Tu nám domáci ukázali aj spoločnosť, ktorá vyrába luxusné a závodne autá, Rimac Automobili.

Študenti spolu s učiteľmi sa vrátili zo zahraničného pobytu s nadšením a s neopakovateľnými zážitkami a skúsenosťami. Už teraz sa tešíme na to, keď budeme začiatkom budúceho školského roka my hosťovať našich zahraničných partnerov z Talianska, Nemecka a Chorvátska a s hrdosťou im predstaviť slovenskú kultúru, dedičstvo predkov i možnosti zamestnania v našom regióne.

 
Mgr. Zuzana Pánisová

Súvisiace články

27.03.2019 13:14

Workshop VELUX Brno

Žiaci SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci sa zúčastnili workshopu firmy VELUX v Brne
13.03.2018 16:16

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci opäť v Európskom parlamente v Štrasburgu

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci, ktorí vyhrali 3.miesto v súťaži Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku  EUROSCOLA 2018, sa dňa 8. marca 2018 dočkali svojej zaslúženej výhry. Bol ňou jeden pracovný deň v E...
27.08.2018 17:57

Bratislava koncom septembra ožije jazykmi - LingvaFest‘2018

Prvý medzinárodný jazykový festival na Slovensku pod názvom „LingvaFest‘2018“ sa bude konať už koncom septembra v Bratislave! V dňoch 28. a 29.9. v čase od 9:00 do 18:00 sa na Ekonomickej univerzite v Petržalke budú jazyky sklo...