Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Obchodná akadémia Lučenec
01.04.2021 14:14

Obchodka získala dve 1.miesta na 43.ročníku SOČ

Obchodná akadémia v Lučenci sa aj tento rok zapojila do 43. ročníka stredoškolskej odbornej činnosti. Krajské kolo SOČ sa uskutočnilo 26. 03. 2021 dištančnou formou.

Obchodná akadémia v Lučenci sa aj tento rok zapojila do 43. ročníka stredoškolskej odbornej činnosti. Krajské kolo SOČ sa uskutočnilo 26. 03. 2021 dištančnou formou.

Našu školu reprezentoval Matej Lojka z III.A s prácou „Kroje Podpoľania a Novohradu," ktorý obsadil 1.miesto v odbore „Voľný čas". V práci opisuje množstvo krásnych, ale aj vzácnych ľudových odevov z regiónov Novohrad a Podpoľanie. Opisuje tradičné ľudové odevy, výzdoby, druhy výzdob, materiály a konkrétne časti, z ktorých kroj pozostáva. Porovnávané sú motívy, techniky vyšívania, využitie farieb a ich umiestnenie. Vzdáva poctu našim starým mamám a ich mamám, no taktiež ľuďom, ktorí tieto tradičné kroje po večeroch ručne vyrábali. Častokrát im táto práca trvala niekoľko mesiacov, pretože nemohli využívať novodobé techniky, v dnešnej dobe pre náš život nenahraditeľné.

Patrik Galdík z III.B obsadil 1.miesto v odbore „Ekonomika a riadenie" s prácou „Dá sa na kryptomene zbohatnúť?" V súčasnej dobe sa väčšina ľudí snaží zarobiť peniaze bez minimálnej fyzickej námahy. Väčšinou to skúšajú prostredníctvom internetu v pohodlí domova. V jeho práci sa dozvieme, ako sa dajú zarobiť peniaze virtuálne bez akejkoľvek námahy, a to obchodovaním s kryptomenou. Úmyslom je vyvolať záujem o obchodovanie s kryptomenami a zároveň poskytnúť potrebné a detailné informácie o obchodovaní, vlastníctve, následnom výbere a použití kryptomeny na rôzne legálne účely s cieľom dosahovať zisk.

Michaela Tarabusová z III.A obsadila 4.miesto v odbore ,,Hotelierstvo, gastronómia a cestovný ruch" s prácou „Nebáť sa spoznať Dubaj." Dubaj je nádherné mesto nekonečných možností a človek ho musí vidieť na vlastné oči, pretože krása a luxus tohto mesta je ťažko opísateľná. Dubaj je jednou z turistických perál Spojených arabských emirátov. Predstavuje pôsobivú zmes luxusu a tradičnej arabskej kultúry. Extravagantné stavby, najprepychovejšie hotely sveta na skvelých bielych koralových plážach, tyrkysové more ohraničené rozpálenou púšťou. Všetky spomínané turistické perly Dubaja opísala Michaela prostredníctvom krátkeho videa.

Všetkým našim riešiteľom srdečne gratulujeme a postupujúcim  na celoslovenskú prehliadku, ktorá sa uskutoční 27 .- 30. 04. 2021 online formou, držíme palce.

O výsledkoch z celoslovenskej prehliadky vás budeme informovať.

Ing. Antónia Francistyová

Michaela Tarabusová, III.A

Matej Lojka, III.A

Patrik Galdík, III.B

Súvisiace články

26.02.2020 12:45

Medzinárodné vzdelávacie pobyty pre študentov Školy dizajnu

Bratislavská Škola dizajnu pre svojich študentov a študentky pripravila v školskom roku 2019/2020 projekt mobility Erasmus+ Create Combine Cooperate
30.04.2017 16:51

Ľudské práva v réžii stredškolákov

Olympiáda ľudských práv je nielen skvelou vedomostnou súťažou, ale zároveň je výnimočná v tom, že podporuje angažovanosť mladých ľudí nielen vo veľkých spoločenských témach, ale aj v otázkach medziľudských vzťahov. Olympiáda ti...
30.11.2020 09:26

Projekt VALT