Na Strednej odbornej škole v Šali v študijnom odbore 4210 M 17 agropodnikanie – chov koní a jazdectvo i v učebnom odbore 4580 H 02 chovateľ – chov koní a jazdectvo majú žiaci veľa možností realizácie sa v jazdeckom športe.
Profil absolventa formujeme pod dohľadom skúsených majstrov odbornej výchovy a kvalifikovaných učiteľov odborných predmetov. Absolventi uvedených odborov nachádzajú uplatnenie na domácej pôde a sú žiadaní aj v zahraničí, najmä po absolvovaní stáží v rámci mobilitných stáží programu Erasmus+. Poslaním internacionalizácie vzdelávania je zlepšiť vzdelávací proces v súčinnosti s partnerskými organizáciami ako kľúčový predpoklad pre rýchlejší a lepší rozvoj špecifických odborných a celkových komunikačných a sociálnych kompetencií v študentov. Strategickým smerovaním je pre Strednú odbornú školu v Šali rozvíjanie spolupráce a nadväzovanie nových kontaktov so vzdelávacími inštitúciami a firmami v Európskej únii, definovanie inovatívneho a vedomosti študentov rozvíjajúceho obsahu vzdelávania počas mobilitných stáží, kvalitná realizácia mobilít a implementácia hodnotiacej, evaluačnej a verifikačnej metodiky ECVET. Budúcou víziou školy v roku 2020 je príprava absolventov podľa požiadaviek dynamicky sa rozvíjajúcich podmienok slovenského a európskeho trhu práce.
Cieľom Európskeho kvalifikačného rámca je podpora mobility študentov medzi jednotlivými krajinami a rozvoj celoživotného vzdelávania. Európsky bodový systém výkonu ECVET uľahčuje okrem iného uznanie výsledkov vzdelania v zahraničí a podporuje tak mobilitu v oblasti profesijného vzdelania a ďalšieho vzdelávania.
Našimi mobilitnými partnermi v oblasti chovu koní a jazdectva sú:
Počas celého štúdia sa študenti zapájajú do rôznych jazdeckých aktivít a súťažných podujatí. Vyvrcholením športovej a chovateľskej sezóny je septembrové jesenné hodnotenie koní. Tento deň je nielen dňom bilancovania, ale aj profesionálnym stretnutím chovateľov, jazdcov, zriaďovateľa a širokej odbornej aj laickej verejnosti, kde svoje zručnosti pri predvádzaní koní preukážu žiaci tretích ročníkov.
V mesiaci október žiaci 3. ročníkov absolvujú tradičnú ,,Hubertovu jazdu". Jazdcov čaká takmer 5 kilometrov dlhá trasa pozdĺž rieky Váh, počas ktorej prekonávajú rôzne prírodné prekážky i terénne nerovnosti za neustáleho prenasledovania symbolickej „líšky". Víťaz a najzručnejší jazdci mali možnosť aj v minulom roku zúčastniť sa Hubertovej jazdy v Národnom žrebčíne Topoľčianky.
Žiaci, ktorí sa špecializujú na dostihové jazdenie mali možnosť zúčastniť sa medzinárodných žiackych dostihov v Bratislave, v Prahe a naposledy v mesiaci október v Budapešti.
Na prehĺbenie odborných zručností žiakov je významná ich účasť na odbornej praxi v Národnom žrebčíne Topoľčianky.
V zimných mesiacoch organizujeme pre verejnosť „Deň otvorených dverí" s prezentáciou školy, jej odborov, projektov a úspechov.
Kontinuálne pokračujeme v zimnej kondičnej príprave koní a jazdcov na ďalšiu jazdeckú sezónu. Každý žiak si môže vybrať, na ktorú jazdeckú disciplínu sa bude pod vedením majstra odbornej výchovy špecializovať.
Na domácej pôde majú žiaci možnosť presadiť sa v 1. májových parkúrových pretekoch, na Memoriáli Heraldika vo všestrannej spôsobilosti, v drezúre, či súťaží vo voltížnom jazdení. Jazdecká sezóna ponúka množstvo jazdeckých príležitostí účasti na súťažiach doma i v zahraničí. Najtalentovanejším jazdcom ponúkame možnosť trénovať u renomovaných trénerov doma i v zahraničí. Na viacerých dostihových dráhach sa v rámci spestrenia dostihového dňa konali aj dostihy miniklusákov, kde naši žiaci takisto úspešne obstáli.
Široká škála jazdeckých disciplín a prepojenie teórie s praxou umožňuje pestrú realizáciu školského vzdelávacieho programu vo vzťahu ku každému žiakovi a jeho nadaniu i schopnostiam.
V rámci celoživotného vzdelávania si absolventi i jazdecká verejnosť majú možnosť prehĺbiť svoje znalosti v kvalifikačných kurzoch Inštruktor jazdectva I. a II. kvalifikačného stupňa.