Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Škola dizajnu
26.02.2020 14:01

V Galérii Sumec v Škole dizajnu vystavuje slovenský sochár a pedagóg Peter Ilčík

Autor predstavuje na svojej výstave PIN sochárske diela aj interaktívnu „neviditeľnú“ kresbu, ktorá sa publiku po kúskoch línii zjavuje len pod UV svetlom.

Galéria Sumec v Škole dizajnu od svojho vzniku v roku 2001 ponúka študentom a študentkám, ale aj verejnosti priamy kontakt so súčasným umením, dizajnom a architektúrou. Školská chodba je síce pre galériu netypickým sídlom, v Škole dizajnu - Súkromnej škole umeleckého priemyslu na Ivanskej ceste 21 to však vnímajú ako výhodu. Vďaka tomu sa umeniu a témam, ktoré v ňom rezonujú študenti a študentky doslova nemôžu vyhnúť.

Mladé publikum týmto spôsobom už malo možnosť spoznať tvorbu desiatok etablovaných, najmä slovenských autorov a autoriek (Vladimír Havrilla, Stanislav Stankoci, Bohumil Bača, Pavel Choma, Marek Ormandík, Ilona Németh, Krištof Kintera, Paveł Althamer, Szabolcs Kiss Pál, Michal Moravčík, Juraj Blaško, Jozef Sedlák, Petra Cepková, Dávid Baffi, Alexandra Barth, Gabriela Zigová, Michaela Chmelíčková, Ateliér Simona Starlinga na AVU v Prahe a mnohí iní).

Súčasťou aktivít galérie sú aj diskusie a každoročné vydávanie sumarizujúcich bulletinov, ktoré obsahujú kurátorské texty a obrazovú dokumentáciu realizovaných výstav.

Aktuálne v Galérii Sumec v Škole dizajnu vystavuje sochár a pedagóg Peter Ilčík. Autor predstavuje na svojej výstave s názvom PIN site specific sochárske diela vrátane videoinštalácie a jednu interaktívnu „neviditeľnú" kresbu, ktorá sa publiku po kúskoch línii zjavuje len pod UV svetlom, pričom do kresby môžu návštevníci galérie zasahovať a pretvárať ju, čím sa stávajú spoluautormi diela. Icha zásah sa zároveň stáva ich vizitkou a v konečnom dôsledku je fragmentom obrazu ich samých ako kolektívu, respektíve ako príslušníkov jednej generácie, pre ktorú je typický istý postoj. Postoj pritom nemusíme chápať len ako fyzickú polohu tela, ale aj postoj ako životný prístup, či spôsob myslenia a konania, ktorý mimeticky aj symbolicky reprezentuje anonymná figúra s pohľadom upretým na vlastný virtuálny obraz, pritom sa sama strácajúca v realite.

Študenti a študentky Školy dizajnu, ale aj široká verejnosť bude môcť výstavu v Galérii Sumec vidieť do 19. marca 2020. Výstavný program Galérie Sumec v roku 2020 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. FPU je hlavným partnerom projektu.

_
Peter Ilčík je umelec a dizajnér, absolvent Ateliéru slobodnej kreativity profesora Juraja Bartusza na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa najmä sochárskej a priestorovej tvorbe, kresbe, je autor viacerých pamätníkov a iných realizácii vo verejnom priestore, autor návrhov pamätných mincí, lektor umeleckých a dizajnérskych kurzov a organizátor výstav a kultúrnych podujatí. Svoju tvorbu predstavil na viacerých samostatných a kolektívnych výstavách najmä na Slovensku. Na Škole dizajnu vyučuje navrhovanie, praktické cvičenia, počítačovú vizualizáciu, kresbu a modelovanie.

Súvisiace články

02.07.2019 14:18

Bude mať stavebná priemyslovka v Lučenci olympionika?

Ak platí pravidlo, že kvalita školy sa meria aj úspechmi jej absolventov, SPŠ stavebná Oskara Winklera v Lučenci má byť na koho hrdá, veď si z úspešných a známych absolventov môže vyberať, a to nielen v odborných kruhoch, ale a...
26.11.2019 12:34

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci sa zapojili do programu Euroscola 2020

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci sa vďaka úspešnosti z predchádzajúcich rokov a tiež veľmi zaujímavej cene zapojili už po šiesty krát do programu Euroscola. Program organizuje Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Sl...
08.11.2019 11:40

2D umenie pre zdravotne znevýhodnených žiakov

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline realizovala projekt „2D umenie pre zdravotne znevýhodnených žiakov“, ktorý finančne podporilo mesto Žilina z grantového systému pre rok 2019 v oblasti vzdelávanie.