Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera - Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola,
06.11.2020 16:17

V každej rozprávke sa vždy všetko na dobré obráti

Začať príbeh so slávnym „kde bolo – tam bolo" sa v kraji slovenského rozprávkara Dobšinského patrí, aj keď poznáme len jeho začiatok.

Malá gemerská fara v obci Čerenčany prežila svoju virtuálnu rekonštrukciu akoby niekto mávol čarovným prútikom. Krásne vizualizácie budovy by nadchli asi každého, ale ako to už pri každom kúzle býva, je za tým veľa práce, vedomostí a šikovnosti. Vlaňajší maturant SPŠ stavebnej O. Winklera v Lučenci Erik Szabó venoval projektu obnovy historickej budovy evanjelickej fary veľa voľných chvíľ a musel si prácu rozložiť na niekoľko mesiacov. Opýtali sme sa ho na úskalia realizácie:

-Najnáročnejšia časť projektu bola vymyslieť návrh tak, aby spĺňal podmienky, ktoré požadoval investor a aj zodpovednosť, ktorá bola na mojich pleciach, keďže mi záležalo na tom, aby sa návrh páčil. Našťastie som mal vedľa seba pani profesorky Ing. Juditu Fazekašovú a Ing. Fajdovú, ktoré mi vždy dobre poradili a ostatné bolo jednoduché. Využil som kreativitu, projektovanie a vizualizáciu, zameranie v teréne a množstvo ďalších technických zručností. Aj vďaka tejto práci som sa rozhodol študovať na Technickej univerzite v Bratislave na stavebnej fakulte.

Zámer sa podaril a návrh rekonštrukcie ocenili pani starostka Mgr. Zuzana Študencovcá, zástupcovia obce a biskup v.v. - zborový farár Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Mgr. Milan Krivda ďakovným listom na adresu stavebnej priemyslovky v Lučenci. Šikovní žiaci a úspešné projekty sa tu rodia akoby mávnutím čarovného prútika a vie to aj Erik:

-Jedno z mojich najlepších rozhodnutí bol výber strednej (stavebnej) školy.

Ale ešte nezazvonil zvonec.

Želáme obyvateľom nielen Čerenčian, aby na konci príbehu bolo na Gemeri o jednu opravenú historickú pamiatku viac.

 

Autor: Olívia Sojková

Súvisiace články

27.04.2018 11:03

Futsalisti SGŽP na ŠKOLSKÝCH MAJSTROVSTVÁCH SVETA

Študenti Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová z Podbrezovej sa poťažkých, ale hlavne úspešných kvalifikačných bojoch prebojovali na Majstrovstvá sveta školských mužstiev vo futsale. Pre naše malé gymnázium to bol veľký úsp...
15.02.2018 10:55

Richard Uhrapka je vo svojej kategórii druhý najlepší nemčinár v Banskobystrickom kraji

Richard Uhrapka, žiak SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci je vo svojej kategórii druhý najlepší nemčinár v Banskobystrickom kraji