Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera - Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola,
27.03.2019 13:14

Workshop VELUX Brno

Žiaci SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci sa zúčastnili workshopu firmy VELUX v Brne

Naša škola sa dlhodobo zapája do študentskej súťaže s názvom rodinný dom - VELUX. Je to veľmi zaujímavý a kreatívny projekt, v ktorom sa študenti môžu naplno vyblázniť v projektovaní rodinných domov. Hlavnou podmienkou je vyriešiť vhodné osvetlenie prostredníctvom VELUX produktov (strešné okná, svetlíky, svetlovody, rolety a žalúzie). Tento rok sa do súťaže zapojili dvaja naši študenti:

Alexander Jacso z III .A a Erik Szabó tiež z III. A.

Firma VELUX organizuje pre študentov stredných škôl rôzne prednášky a zaujímavé semináre. 18. marca 2019 sme boli pozvaní na workshop do Brna. Je pravda, že ranné vstávanie o tretej a nekonečné cestovanie do Čiech bolo náročné, ale oplatilo sa. Pridali sa k nám aj študenti z Hurbanova a Nových Zámkov. V Brne nás vítali s veľkou radosťou. Občerstvili sme sa a workshop mohol začať.

Začali sme prezentáciou a predstavením produktov VELUX. Mnohé produkty, o ktorých sme doteraz nepočuli, sú veľmi prospešné. Napríklad také svetlíky na plochých strechách, ktoré sú v Nemecku úplne bežné. Alebo svetlovody. Je to úžasný spôsob priviesť prírodné svetlo do miestnosti, ktorá nemá možnosť osvetlenia strešnými oknami. Dozvedeli sme sa, ako veľmi je prírodné svetlo a pravidelné vetranie dôležité. Je to jeden z najdôležitejších faktorov zdravého životného štýlu.

Naše ďalšie kroky viedli k montáži strešných okien. Videli sme ich ľahkú montáž a mali sme aj možnosť pomôcť pri práci. Bolo veľmi zaujímavé sledovať odborníkov pri montáži. Zamestnanci firmy nás previedli po budove, kde sme mohli vidieť produkty VELUX na vlastné oči. Vyskúšali sme si ako fungujú, aké majú funkcie a výhody. Sú to veľmi kvalitné výrobky.

Naučili sme sa pracovať vo veľmi jednoduchom programe, ktorý sa volá Daylight Visualizer. Tento program sa dá stiahnuť zadarmo z webstránky VELUX a podľa neho môžeme posúdiť, či si miestnosť žiada ďalšie zdroje prírodného osvetlenia alebo naopak, ak je ho príliš veľa a nespĺňa normu, môžeme ubrať z počtu okien, čím vyvážime aj ekonomické náklady.

Koniec workshopu sa blížil a menším kvízom sme sa mohli otestovať, čo sme sa naučili. Naše poznatky sme využili v poslednej úlohe, v ktorej sme dostali pôdorysy rodinných domov a našou úlohou bolo správne umiestniť strešné okná.

Projektanti zabúdajú na fakt, že 90% dňa strávime v interiéri. Či už doma, v práci, v škole alebo v dopravnom prostriedku. Hoci v ten deň bolo zamračené, vďaka presvetleným miestnostiam sme sa cítili veľmi dobre a sviežo. Je dôležité otvoriť priestor, aby bolo v miestnosti čo najviac vzduchu. Vytvoriť komínový efekt, ktorý prevetrá dom za pár minút. Ľudia by mali tieto fakty sledovať a dopriať si zdravý a plnohodnotný spôsob žitia.

Erik Szabó, III. A

Súvisiace články

10.04.2019 11:01

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci zavŕšili dvojročný projekt

Žiaci a učitelia z partnerských škôl zo Slovenska, ČR a Francúzska ukončili dvoj-ročný projekt „Business throughout Europe“ prostredníctvom programu ERASMUS+ aktivita KA2 na záverečnom projektovom stretnutí v termíne od 1. aprí...
09.10.2018 12:20

Spolupráca Obchodnej akadémie v Lučenci s partnerskou školou v Ózde

Obchodná akadémia v Lučenci spolupracuje od roku 2010 s partnerskou školou v Ózde v rámci projektu Erasmus+ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport so zameraním na zlepšenie kvality odborného vzdelávania a prípravy v ...
01.05.2017 15:26

1. ročník slovenského kola medzinárodnej súťaže RC modelov vodíkových áut pozná svojho víťaza!

Stali sa ním študenti SPŠ dopravnej vo Zvolene, ktorý za 6 hodín dokázali odjazdiť viac ako 1000 kôl. Celkovo sa pretekov zúčastnilo 18 tímov z 18  stredných odborných škôl z celého Slovenska