Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Obchodná akadémia Lučenec
18.02.2019 10:47

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci na exkurzii v Národnej rade SR

V piatok 15. februára 2019 sa 15 žiakov Obchodnej akadémie v Lučenci spolu s dvoma učiteľkami Ing. V. Šarkanovou a Mgr. M. Ružinskou vydali na cestu do nášho hlavného mesta. Ciele exkurzie boli dva: návšteva slovenského parlamentu a prehliadka výstavy “Zlatý vek Peterhofu – Od Petra I. po Katarínu II.” na Bratislavskom hrade.

V piatok 15. februára 2019 sa 15 žiakov Obchodnej akadémie v Lučenci spolu s dvoma učiteľkami Ing. V. Šarkanovou a Mgr. M. Ružinskou vydali na cestu do nášho hlavného mesta. Ciele exkurzie boli dva: návšteva  slovenského parlamentu a prehliadka výstavy "Zlatý vek Peterhofu – Od Petra I. po Katarínu II." na Bratislavskom hrade.

Hoci naša cesta vlakom začala v skorých ranných hodinách, nikto sa na nič nesťažoval a nálada medzi účastníkmi exkurzie bola výborná.

Do Bratislavy sme dorazili presne o 10.00 hod. a plní očakávaní sme sa vydali mestskou dopravou k budove NR SR. Tam sme si hneď zapózovali s mobilmi, aby sme mali pamiatku na tento výnimočný deň. Presne o 11.00 hod. sme vstúpili do budovy nášho zákonodárneho zboru, na pôde ktorého nás privítala pracovníčka Kancelárie NR SR PhDr. L. Kittlerová. Spolu so žiakmi dvoch bratislavských škôl sme sa zúčastnili na besede s pánom poslancom M. Klusom (SaS), ktorý trpezlivo odpovedal na všetky otázky, podpisoval svoje fotografie a ochotne sa s nami vyfotografoval.

Potom už začala interaktívna prehliadka priestorov NR s odborným výkladom pani Kittlerovej.

So záujmom sme si prezreli napr. rokovaciu sálu a boli sme informovaní o činnosti palamentu, práci poslancov, či o búrlivom dianí na poslednej parlamentnej schôdzi, ktorá skončila deň pred naším príchodom.

Náš program pokračoval hodinovou prehliadkou priestorov a výstavy "Zlatý vek Peterhofu – Od Petra I. po Katarínu II." na Bratislavskom hrade. Výstava predstavuje život na cárskom dvore v Peterhofe, ktorý začal budovať Peter I. a pôsobili na ňom mnohí významní ruskí panovníci. Medzi nimi aj legendárna Katarína II., už za svojho života nazývaná Katarína Veľká.

Z hradného kopca sme sa pokochali krásnym  výhľadom na Bratislavu, a po zámockých schodoch sme rýchlo zbehli do centra mesta, aby sme nasýtili naše hladné žalúdky.

Ďalšie tri hodiny nádherného slnečného popoludnia každý strávil po svojom. Niektorí sa rozbehli za nákupmi, ďalší ich využili na osobné stretnutia alebo na potulky po historickom centre a nasávanie zvláštnej atmosféry veľkomesta v predvečer víkendu.

S padajúcim súmrakom sme sa vybrali na hlavnú železničnú stanicu a o 18.00 hod. sme sa rozlúčili s naším hlavným mestom.

Cesta v preplnenom rýchliku ubehla v družnej atmosfére pomerne rýchlo. Plní zážitkov a v dobrej nálade sme dorazili do Lučenca.

Sme radi, že naša exkurzia splnila svoj účel a stretla sa s pozitívnym hodnotením všetkých jej účastníkov, dokonca s návrhmi zopakovať si to znova v čo najkratšom čase.

 

Mgr. Miroslava Ružinská

 

 

Súvisiace články

21.10.2018 20:25

Hubertova jazda žiakov na SOŠ chovu koní a služieb, Štúrova 74, Šaľa

Už tradičným podujatím na našej Strednej odbornej škole chovu koní a služieb, Štúrova 74, Šaľa, ktorým sa uzatvára športová sezóna, je Hubertova jazda žiakov školy.
30.05.2018 07:44

Dobrý pedagóg sa učí celý život, zbiera nové podnety a nápady.

Úspech žiakov SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci na súťaži kreativity v Maďarsku
28.08.2017 14:04

S novým školským rokom prichádzajú do škôl aj aktualizované učebnice

S príchodom nového školského roka distribuuje ministerstvo školstvaaktualizované učebnice do škôl. Do nákupu 1,1 milióna kusov nových učebníc investovalo 3,74 milióna eur. Učitelia budú mať k dispozícii aj viacero titulov priam...