Späť na zoznam
Stredné školy
Autor: Stredná odborná škola, Štúrova 74, Šaľa
16.10.2019 20:04

Žiaci SOŠ chovu koní a služieb v Šali na stážach v Španielsku a Portugalsku v rámci programu Erasmus+

Erasmus+ je program Európskej únie pre odborné mobilitné pobyty stredoškolákov, vďaka ktorému sa môžu zúčastniť praxe v zahraničí v rámci Európy po dobu od 14 dní až niekoľko mesiacov. Obrovskou výhodou sú nulové náklady pre zúčastnených žiakov, keďže pobytové i cestovné náklady sú hradené z grantov EÚ.

Stredná odborná škola chovu koní a služieb – Lótenyésztési és Szolgáltatóipari  Szakközépiskola, Štúrova 74, Šaľa dlhoročne vysiela svojich študentov na prax do škôl v Írsku, ČR, Maďarsku, resp. do firemného prostredia na Sicíliu, do Španielska a Portugalska. Aj tento rok plníme dlhoročný záväzok kvality a európskej integrácie organizáciou mobilít pre 25 študentov v školskom roku 2019/2020 ako jediná stredná škola v Šali.

Letné mobilitné stáže v Portugalsku a Španielsku z pohľadu našich žiakov...

Kristína Bogárová, žiačka študijného odboru 4210 M 17 agropodnikanie - chov koní a jazdectvo: „V júli 2019 som sa zúčastnila mobilitnej stáže v Španielsku v meste Málaga spolu s ďalšími troma spolužiačkami. Venovali sme sa drezúrnemu výcviku a chovu andalúzskych koní v tréningovom centre CLUB HÍPICO EL RANCHITO pod vedením trénerky Christine Rückli. Získali sme skúsenosti so základmi drezúrneho jazdenia, samozrejme k tomu patrí aj denný režim stajne, ktorý zahŕňa čistenie, kŕmenie, napájanie, vodenie koní a pod. Osobne som sa naučila okrem drezúrnych cvikov aj základy španielčiny, spoznala som kultúru a super gastronómiu. Mesto Málaga je krásne prímorské mesto s mnohými aktivitami, kde to v lete naozaj žije a dýcha históriou a tradíciami, na ktoré sú Andalúzania naozaj hrdí. Rada sa tam hocikedy vrátim a veľmi rada spomínam aj na výlety do Gibraltáru či do Tarify, kde sme z lode pozorovali delfíny a veľryby."

Kristína Šumichrastová, žiačka študijného odboru 4210 M 17 agropodnikanie - chov koní a jazdectvo: „Už dlhšiu dobu som sa chcela zúčastniť mobility, kde by som sa zoznámila s nejakým „exotickejším" plemenom koní. Preto som rada využila možnosť stáže v Portugalsku v Brage – na tradičnom statku Casa de Requeixo. Pracovali sme s našou rovesníčkou Beatriz Norton, čo nám veľmi vyhovovalo a rýchlo sme za prispôsobili prostrediu. Farma je vo vlastníctve ich rodiny už od 15. storočia, majú krásnu veľkú záhradu a chov lokálneho plemena Garenho, s ktorými sme v rámci agroturistiky chodili na vychádzky po portugalskom vidieku s ubytovanými turistami. Tento druh koňa je veľmi dobre ovládateľný, odolný aj napriek svojmu temperamentu. V tejto stajni sme boli tri, ďalších 5 dievčat bolo vo tréningovom stredisku Trote Centro Hípico. To je umiestnené nad mestom v horskom prostredí kvôli nižším teplotám, majú veľkú jazdeckú halu a pod vedením Cátie Gonçalves sa jazdili hlavne základy parkúru okrem iného aj na krásnych koňoch plemena Lusitano. Braga je dvestotisícové mesto s pekným klasickým centom a bohatým kultúrnym životom. Cez víkendy bol pre nás pripravený bohatý program, videli sme hlavné mesto Lisabon, prístavné mesto Porto s úžasnými výhľadmi, boli sme na pláži vo Viana de Castello i v španielskom meste Vigo a super bol aj deň v národnom parku Gerês aj s ochutnávkou portugalských špecialít.

Každému odporúčam sa tejto stáže zúčastniť a je to zážitok naozaj na celý život."

Ako organizačný tím SOŠChKaS Šaľa nás teší, že účasť na takomto projekte má obrovské množstvo výhod a nadobudnuté vedomosti, zručnosti a kompetencie môžu naši žiaci a absolventi využívať vo vzdelávacom procese i v profesionálnom pôsobení. Zároveň chceme vyzdvihnúť aj skvelú spoluprácu so sprostredkovateľskými organizáciami Ekip Európa v Španielsku a BragaMob v Portugalsku v spolupráci s ktorými sme stáže logisticky a organizačne zabezpečovali, všetko prebehlo bez problémov s významnou pridanou hodnotou.

Súvisiace články

27.03.2019 13:14

Workshop VELUX Brno

Žiaci SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci sa zúčastnili workshopu firmy VELUX v Brne
27.04.2018 12:52

Súkromné gymnázium Železiarne Podbrezová so zastúpením na Majstrovstvách sveta v Paríži

Školských majstrovstiev sveta v cezpoľnom behu ISF v Paríži sa zúčastnilo presne 500 mladých atlétov z 34 krajín sveta. Cezpoľný beh patrí medzi účastnícky najpočetnejšie zastúpené športy v rámci národných školských športových ...