Blog
0

Tip na výlet: Bojná

...v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy

Bojná je obec ležiaca v južnej časti Považského Inovca a sčasti na Nitrianskej pahorkatine, v údolí potoka Bojnianka.  Najstaršia zachovalá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1424. Obec však bola obývaná omnoho skôr. Najstaršie archeologické nálezy sú datované do mladšej doby kamennej.

...v Archeologickom múzeu VeľkejMoravy

V severozápadnej časti chotára obce sa nachádza hradisko Valy. Archeologické výskumy potvrdzujú, že hradisko bolo osídlené už v 8. – 9. storočí a plnilo obrannú, obchodnú i misijnú úlohu.

rímskokatolícky kostol v Bojnej

Od roku 2007 tu vykonáva Archeologický ústav SAV v Nitre rozsiahly archeologický výskum, ktorý priniesol veľa nových poznatkov o živote ľudí v tejto lokalite (Bolo odkrytých viacero základov obydlí a výrobných dielní niekdajších obyvateľov ) . Časť artefaktov z hradiska Valy patrí do obdobia rozkvetu Pribinovho Nitrianskeho kniežatstva.

Súsošie sv. Cyrila a Metoda v parku

V obci sa nachádza Archeologické múzeum Veľkej Moravy. Expozícia múzea je pravidelne dopĺňaná o najnovšie výsledky vedeckých výskumov. Návštevníci obce majú možnosť navštíviť aj archeologické nálezisko, hradisko Bojná – Valy, ktoré sa nachádza v tichom, lesnom prostredí.

Archeologické nálezy dokladajú kresťanskú vieru obyvateľov. Našli sa tu aj pozlátené plakety so sakrálnymi motívmi, bronzový zvon, kovania s motívom kríža a i. K zaujímavým artefaktom dokazujúcim, že na hradisku Valy žili aj obyvatelia vyšších spoločenských vrstiev, patria náušnice a závesky. Archeologický výskum na hradisku prináša zakaždým zaujímavé artefakty, ktoré sú dôkazom, že Bojná bola hospodárskym a politickým centrom Nitrianskeho kniežatstva .

..v archeologickom Múzeu Veľkej Moravy

Z neskoršieho obdobia sa v obci zachovalo niekoľko stavebných pamiatok, ku ktorým patrí Kostol všetkých svätých z 18. storočia a synagóga z 19. storočia, Kaplnka Božského srdca Ježišovho a Kaplnka sv. Urbana a i.

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Blog

Tip na výlet: Bátovce

0
Obec Bátovce leží na južných svahoch Štiavnických vrchov a v severnej časti Ipeľskej pahorkatiny. O obci môžeme…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu