Blog
0

Tip na výlet: Brhlovce

Brhlovce je obec ležiaca na území Hontu, v okrese Levice, v Nitrianskom kraji. Obec vznikla v roku 1960 zlúčením obcí Dolných a Horných Brhloviec. V prvej písomnej zmienke z roku 1245 sa stretávame s pomenovaním obce „ BURFEU“.

Obec je dnes  pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry skrz skalných obydlí, ktoré boli podľa lokálnych tradícií budované ako útočisko pred Turkami. Často sa o nich hovorí aj ako o obydliach chudobnejších ľudí.

Skalné obydlia v Brhlovciach po prvýkrát spomenul Matej Bel vo svojich Notítia…z roku 1742.

Tekovské múzeum v Leviciach v roku 1992 sprístupnilo pre návštevníkov expozíciu /PRĽA – usadlosť č.142 /, ktorá v roku 1993 získala ocenenie EUROPA NOSTRA.

Dom č. 142, v ktorom sa nachádza expozícia ľudovej architektúry, nám dáva možnosť vrátiť sa o niekoľko storočí späť do histórie a pokúsiť sa vžiť do každodenného života našich predkov.

Súčasťou expozície je aj ukážka kamenárskeho remesla, pretože v 19. storočí malo v obci toto remeslo veľký význam. Boli tu vyrábané rozmanité stavebné prvky na domy, pivnice, ploty, studne.

Okrem skalných obydlí sa návštevníci obce majú možnosť oboznámiť sa s pamätihodnosťami obce, ku ktorým patria: neskorobarokový kaštieľ z roku 1756, kaplnka z roku 1860, Evanjelický kostol augsburského vyznania z roku 1700 / bol prestavaný v 19.storočí/, Rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie z roku 1772.

 

Foto: PaedDr.Helena Rusnáková, júl 2021.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu