Blog
0

Tip na výlet: Dunajská Lužná

Dunajská Lužná je obec nachádzajúca sa v okrese Senec. Obec vznikla 1. januára 1974 zlúčením troch samostatných obcí, a to Nových Košarísk (nem. Mischdorf, maď. Misérd), Novej Lipnice (nem. Tartschendorf, maď. Torcs) a Jánošíkovej (nem. Schildern, maď. Dénesd).

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o vzácne stavebné pamiatky, je táto obec vhodná na poznávací výlet, pretože obec je známa mnohými pozoruhodnými prírodnými, historickými aj súčasnými kultúrnymi pamätihodnosťami.

Jednou z národných kultúrnych pamiatok obce je aj rímskokatolícky Kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorý patrí zároveň k pútnickým miestam.

Záujem pútnikov, smerujúcich do obce patrí soche Blahoslavenej panny Márie, nachádzajúcej sa na hlavnom oltári kostola. Socha bola vyhotovená v 12.,alebo 13.storočí, pravdepodobne v juhotalianskych provinciách Molise a Ambrusso. Mnísi, utekajúci pred tureckým nebezpečenstvom ju sem priniesli z benediktínskeho kláštora v maďarskom Celldömölku. Už tam bola uctievaná ako zázračná, pomáhajúca a uzdravujúca.

Táto socha, pod názvom „Socha Tróniacej madony“ bola v roku 1998 vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

Pútnici zo širokého okolia sem každoročne 15. augusta prichádzajú na púť. Táto udalosť, v sprievode mnohých duchovných podujatí, trvá vždy niekoľko dní.

K pozoruhodnostiam obce, okrem Kostola Povýšenia sv. Kríža patrí aj Lurdská jaskyňa, postavená v roku 1928. V jaskyni sú umiestnené pamätné tabule s menami padlých v 1. svetovej vojne.

Pozornosti návštevníkov neunikne ani Evanjelický kostol, na ktorého nádvorí je umiestnená busta M. R. Štefánika a Pamätník obetiam 1. svetovej vojny.

Ku kultúrnym pamiatkam obce patrí aj Kaplnka sv.Martina / predtým farský kostol/.

V obci sa nachádza viacero menších stavebných pamiatok vo forme kaplniek ( Kaplnka Panny Márie, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, Kaplnka na pamiatku ústupu cholery ), zvonica z roku 1864, sochy svätých a kríže.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu