Blog
0

Tip na výlet: Hronský Beňadik

Obec leží na trase medzi Novou Baňou a Levicami. Dominantou tejto lokality je benediktínsky kláštor, stojaci na skalnom návrší severne od Levíc. Miesto, na ktorom stojí kláštor bolo obývané už vo veľkomoravskom období. Kláštor bol postavený na strategickom mieste, v tzv. Slovenskej bráne v blízkosti významných obchodných ciest vedúcich k banským mestám. Južne od kláštorného komplexu sa nachádza lokalita nazývaná Beňadická skala. Tu bolo situované hradisko zo včasného stredoveku , ktoré slúžilo ako refúgium a v Slovenskej bráne malo strategickú polohu.

O postavení benediktínskeho kláštora povyše Slovenskej brány, cez ktorú rieka Hron opúšťa územie Karpát, rozhodol uhorský kráľ Gejza I.  Kláštor patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie stavebné pamiatky na Slovensku. Najstaršou časťou kláštorného komplexu bola románska bazilika, ktorú vysvätili v roku 1075. Na jej základoch v rokoch 1346 až 1375 postavili dnešnú gotickú Baziliku sv. Egídia.

Po roku 1565, keď benediktíni opustili Hronský Beňadik nastala postupná premena kláštorného komplexu na protitureckú pevnosť. Turci mestečko zničili a kláštor podpálili v roku 1599. V bojoch proti nim pri Leviciach zahynul veliteľ cisárskych vojsk kapitán Štefan Koháry. V kláštornom kostole sa nachádza krypta rodiny Koháryovcov s neskororenesančným mramorovým epitafom Štefana Koháryho z konca 17. storočia.

S regotizáciou kláštora začali po ničivom požiari, ktorý postihol kláštor v roku 1881.

Kláštorný komplex je národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa tu množstvo duchovných a umeleckých pamiatok, ku ktorým patrí aj vzácna relikvia Božej krvi, ktorá bola darom od kráľa Mateja Korvína. Má ísť o časť plátna šatky, ktorou Veronika utrela Ježišovu tvár pri krížovej ceste.

K ďalším stavebným pamiatkam obce patrí aj Kostol sv. Egídia opáta, postavený v 2.pol.17.storočia . Medzi Beňadikom a Psiarami sa nachádza baroková kaplnka postavená v roku 1713 na pamäť morovej epidémie. Zaujímavým miestom pre milovníkov umenia je kalvária.

Obyvatelia obce nezabudli ani na obete svetových vojen. V obci nájdeme pamätník na počesť obetí 1. svetovej vojny,  pamätník obetiam 2. svetovej vojny, ako aj pamätník padlých  v SNP. Okrem pamätníkov si máme možnosť prezrieť viacero malých sakrálnych pamiatok, ako napr.: neskorobarokové súsošie sv. Jána Nepomuckého, polychrómovú sochu sv. Jána Nepomuckého z roku 1874, sochu Madony, sv. Anny, sv. Beňadika, ako aj sochu sv. Urbana.

Nezabudnuteľnú atmosféru nášho výletu vytvorí aj nádherná prírodná scenéria v okolí Hronského Beňadiku.

 

Použitá literatúra:

  1. Kollár,D. – Lacika,J. : Slovensko- turistický sprievodca, Bratislava 2007,s.81.
  2. Lacika, J.: 1000 zaujímavostí Slovenska, Banská Bystrica 2016, s. 239.

http://www.obechronskybenadik.sk/

Mapa : Cyrilo – metodská cesta, Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda,2019.

Foto: PaedDr. Helena Rusnáková, november 2019.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu