Blog
0

Tip na výlet: Kolárovo

 Mesto   Kolárovo ( v minulosti Guta, maď. Gúta, nem. Gutta ) leží pri sútoku Váhu a Malého Dunaja v okrese Komárno.  

Atrakciou mesta je Lodný mlyn, v ktorom je Malé technické múzeum ponúkajúce návštevníkom k nahliadnutiu rôzne stroje, zariadenia a predmety, ktoré boli používané v remeslách typických pre tamojší región.

K mlynu sa dostaneme cez krytý drevený most. Most má dĺžku 86 metrov a je najdlhším krytým dreveným mostom v Európe.

Mestečko v minulosti patrilo Ostrihomskému arcibiskupstvu. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1268.        Archeologické nálezy dokazujú, že okolie dnešného Kolárova bolo obývané už v 8.-5. storočí pred našim letopočtom.

Kolárovo je mesto s bohatou históriou, ktorá sa viaže aj s menom Žigmunda Luxemburského a jeho manželky, kráľovnej Márie.  Kráľovná dala v chotári obce vybudovať známy hrad, ktorý sa podľa niektorých prameňov volal Žabí hrad (Békavár), podľa iných prameňov sa nazýval Békevár (Hrad mieru). V neskoršom období sa Kolárovo vyvíjalo ako mestečko s trhovým právom, oslobodené od cla a daní. Obyvatelia sa živili najmä rybolovom a poľnohospodárstvom. Remeselníci sa združovali do cechov blízkych miest . Kolárovskí remeselníci boli známi výrobou rohoží, mäsiarskych tašiek ( cégre), kabeliek z pálky.

Dominantou mestečka je rímskokatolícky Kostol Panny Márie Nanebovzatej (postavený bol v roku 1724 – dokončený v barokovom slohu).

K významným rodákom mesta patria napr. matematik Karol Hadaly, spisovateľ Gejza Borka.

Foto: PaedDr. Helena Rusnáková

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu