Blog
0

Tip na výlet: Levice

levický hrad

Levice ležia v Podunajskej nížine, na dolnom toku Hrona na západnom úpätí Ipeľskej pahorkatiny. Prvá písomná zmienka je z roku 1156, kedy sa spomínajú pod názvom Leua, v písomnej zmienke z roku 1300 ako Lewa.

V roku 1428 sa Levice spomínajú ako mestečko, podliehajúce kastelánovi Levického hradu. V roku 1434 levický hrad vypálili husiti. K histórii mesta sa viažu mená viacerých známych osobností stredovekých dejín, napr. meno kráľa Ferdinanda I., ktorý v roku 1529 skonfiškoval levické panstvo a daroval ho svojej manželke Anne Jagelovskej. Roku 1537 kráľ vrátil levické hradné panstvo Gabrielovi Levickému, ktorý stál na strane Habsburgovcov.

Mesto sa neubránilo útoku Turkov. Roku 1544 bol prvý turecký útok na Levice, ktorého dôsledkom bolo vypálenie mestečka. Hrad sa útoku ubránil. V neskoršom období kráľ poslal do Levíc vojenskú posádku, vymenoval hradného kapitána. Levice sa tak stali protitureckou pevnosťou, chrániacou prístup k banským mestám. Dňa 1. septembra 1578 turecké vojsko prepadlo a vypálilo tzv. dolné mesto a mnohých obyvateľov zajalo.

Roku 1664, 12. júna cisárska armáda oslobodila mesto a hrad Levice spod tureckej okupácie. 19. júla v bitke pri Leviciach cisárske vojská pod velením generála Louisa Raduita de Souches porazili Turkov. Na život obyvateľov mestečka malo vplyv aj obdobie povstania Františka Rákociho II.
Dňa 17. septembra 1703 dobyl mesto kurucký veliteľ Ladislav Očkaj, ktorý tu mal aj svadbu s Ilonou Tisza. 31. októbra dobyli naspäť hrad s mestom cisárski vojaci, mesto vyrabovali a vypálili.
Dňa 3. januára 1705 boli Levice dejiskom vojenskej porady Františka II. Rákóciho s jeho kuruckými veliteľmi.

V roku 1709 sa Levice dostali opäť do rúk cisárskeho vojska.
Obyvateľov mesta postihla v rokoch 1709 – 1710 morová epidémia.
V druhej polovici 18. stor. sa Levice značne vzmáhali, stali sa centrom poľnohospodárskej oblasti južného Pohronia a strediskom obchodu a remeselnej výroby v cechoch.
Levický hrad, ktorého história siaha do obdobia Matúša Čáka,  je dnes zakonzervovanou ruinou. V 16. storočí bol významným oporným bodom v bojoch proti Turkom. Stredoveká časť hradu bola zničená v roku 1709. Kaštieľ prečkal dodnes. Dlhý čas bol panským sídlom, dnes v ňom sídli Tekovské múzeum.

K mestu sa viaže viacero povestí: O levických husiach, Šeba – levická biela pani, Smrť Štefana Koháryho, Turecký prepad Levíc r. 1544, Rákociho strom. Prečítať si ich môžeme v publikáciách: Melicer, Jozef: Tekovské povesti. Bratislava, Tatran 1989, s. 45-46. Tolnai, Csaba: Levice na starých pohľadniciach, Bratislava, Dajama 2006, s.16

Levice sú dnes okresným mestom, ktoré žije bohatým kultúrnym i športovým životom. Okolie Levíc ponúka výborné podmienky na rekreáciu a turistiku.
V meste sa zachovali kostoly, kaplnky a viacero malých sakrálnych pamiatok.
Použitá literatúra
Machala,D.: Slovenská vlastiveda IV, Matica slovenská 2012, s. 115 – 117.
Lacika,J.: 1000 zaujímavostí Slovenska, Ikar 2016,s.131.
https://www.levice.sk/historia.phtml?id3=42128

Foto: Mgr. Pavol Rusnák

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu