Blog
0

Tip na výlet: Radvaň nad Dunajom

V roku 1606 tu bol uzatvorený Žitavský mier. Dnes nám túto udalosť pripomína pamätník v osade Žitava medzi obcami Virt a Radvaň nad Dunajom.

Radvaň nad Dunajom je obec nachádzajúca sa v okrese Komárno. Prvá písomná zmienka o obci  je z roku 1267, kedy kráľ Belo IV. daroval obec ostrihomskému kanonikovi Sixtusovi, avšak i táto lokalita patrila medzi tie, ktoré boli obývané omnoho skôr. Archeologické nálezy dokazujú že obec bola obývaná už v bronzovej dobe.

V roku 1306 obec vypálili vojská Matúša Čáka. V roku 1553 mala obec len 3 domy.
V 16. – 17. storočí bola táto lokalita dejiskom mnohých bojov. V roku 1606 tu bol uzatvorený Žitavský mier medzi Rudolfom I., nemeckým cisárom a uhorským kráľom a Almedom I., tureckým sultánom, sprostredkovaný Štefanom Bočkaim. Žitavský mier ukončil pätnásťročnú vojnu s Turkami a zároveň aj protihabsburské povstanie Štefana Bočkaja. Túto udalosť dnes pripomína pamätník, ktorý bol postavený k 400. výročiu uzavretia Žitavského mieru.

Obyvatelia obce sa v minulosti zaoberali poľnohospodárstvom, vinohradníctvom a rybárstvom. Darilo sa aj mlynárom, mali tu svoj vlastný cech.

V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol a kostol reformovanej cirkvi. Na brehu rieky je postavený pamätník obetiam 1. a 2. svetovej vojny. Významným rodákom obce je maďarský básnik Dávid Szabó – Baróti / 1739 – 1819 /, ktorý tu má tiež pamätný stĺp.
Okolie obce je vhodné na rodinné výlety a turistiku.

Použitá literatúra
Borovszky,S.: Magyarország vármegyéi és városai http://mek.oszk.hu/
Machala,D.: Slovenská vlastiveda IV, Matica slovenská 2012.

Foto: PaedDr. Helena Rusnáková, august 2018.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu