Blog
0

Tip na výlet: Topoľčianky

Topoľčianky ležia severne od Zlatých Moraviec  pod úpätím Tribeča. Pýchou obce je rozsiahly anglický park s klasicistickým kaštieľom a zámkom.

Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov, po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. V súčasnom období sa tu nachádza múzeum, knižnica, hotel, reštaurácia a kongresové centrum.

Pri archeologickom výskume nádvoria kaštieľa v Topoľčiankach v roku 1990 boli postupne nájdené pozostatky zabudnutého a zasypaného stredovekého hradu zo 6. – 7.storočia, ktoré dokladajú prítomnosť najstarších Slovanov na tomto mieste a rozširujú pomerne malý počet lokalít známych z územia Slovenska. Našli sa tu aj objekty datované do 9. – 10.storočia.

Okrem kaštieľa a zámku patrí k významným stavebným pamiatkam Farský kostol sv. Kataríny Alexandrijskej z roku 1794, ktorý nechali postaviť súrodenci gróf Karol Keglevich a jeho brat biskup Žigmund Keglevich.

Obyvatelia obce si ctia cyrilo-metodskú tradíciu, čoho svedectvom je , že v roku 1947 dali Spolok svätého škapuliara a Oltárny spolok pred kostol postaviť sochy solúnskych bratov.

Pýchou Topoľčianok je aj Národný žrebčín Topoľčianky, š.p., ktorý dnes patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny.

 

Zdroj:

https://www.turistika.cz/mista/topolcianky-kostol-sv-katariny-a-kalvaria/detail

Foto: PaedDr.Helena Rusnáková, november 2019.

Podobné články

Blog

Tip na výlet: Bátovce

0
Obec Bátovce leží na južných svahoch Štiavnických vrchov a v severnej časti Ipeľskej pahorkatiny. O obci môžeme…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu